Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Volejbalistky měly na pláži nejlepší rok

11 2003
Vídeň - Tři důvody k dobré náladě má volejbalistka Soňa Nováková: sezonu na písku považuje za nejlepší v kariéře, dohodla se na smlouvě ve Vídni a už se těší na olympiádu. "Nikdy jsme nebyly s Evou Celbovou v žebříčku tak vysoko," řekla Nováková. Kromě nich má jistou nominaci do Atén jen pětibojař Michalík.

Musela vyřešit zásadní otázku - kde odehraje halovou část sezony. A povedlo se jí to. Po návratu z brazilského Rio de Janeira, kde je na světovém šampionátu v plážovém volejbalu až v osmifinále vyřadily pozdější vítězky Kerri Walshová a Misty Mayová ze Spojených států, se dohodla na prodloužení angažmá ve Vídni.

"Chtěla jsem si vyjednat stejné podmínky, jaké má Eva Celbová ve francouzském Alby. To znamená, že budu mít zkrácenou sezonu od listopadu do března a pak se budu věnovat zase beachi. Nebo, že půjdu jinam. Moc se to v Rakousku vedení klubu nelíbilo, protože by mě potřebovali zejména pro play-off, ale nakonec jsme se dohodli," prohlásila spokojeně.

Turnajové úspěchy katapultovaly český pár na osmou příčku světového žebříčku. Celbová s Novákovou jsou jediným párem z elitní dvacítky, který se nespecializuje pouze na písek.

"Přechod do haly nám potíže nedělá, ale opačným směrem potřebujeme alespoň čtrnáct dní. Než si člověk zvykne. I šestkový volejbal nám však přináší výhody. Pravidelně trénujeme, hrajeme, všechno má svůj pevný řád. Hodně nás udržuje. A navíc si od sebe odpočineme. Teď jsme jen na mailu, na jaře se na sebe zase budeme těšit. Žádná ponorková nemoc nehrozí," už ví z dlouholeté praxe.

Ve Vídni je spokojená. Začíná tam už čtvrtou sezonu. Na víkendy jezdí domů do Brna, za dvě hodiny zvládne 130 kilometrů dlouhou cestu hravě. "V týmu je dobrá parta. Jádro družstva je spolu už tři roky, rozumíme si," vykládá Nováková o dobríé atmosféře.

A jaké má Vídeň sportovní ambice? "Potíž je, že v klubu nemáme ani jednu blokařku. Je to těžké, protože za ně zaskakují smečařky a post se vždy nějak záplatuje. Na rakouský pohár a ligu, kde za sebou máme tři zápasy, by to mělo stačit, ele v evropském Top team cupu nás čeká těžká pozice. Asi se v něm od nás ani moc nečeká," myslí si česká reprezentantka. V prosinci její tým čeká zápas se Sofií.

Začátek plážové sezony se posunul do dubna. Tam už jsou první podniky a v květnu se roztáčí celý kolotoč turnajů. "Trochu mě mrzí, že ve Vídni přijdu o play-off, ale priority jsau pro mě jasné. Původně jsme chtěli v dubnu venku začít přípravu, ale teď to není žádná vymoženost, nic extra, ale nutnost. Účast na olympiádě už sice jistou máme, ale potřebujeme dál sbírat body do žebřičku, podle kterého budeme v Aténách nasazené. Až do 13. července musíme hrát Světový okruh naplno, až pak bude měsíc na přípravu."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze