Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Volejbalistky Frýdku-Místku nově povede zkušený trenér Leopold Tůma

Radost volejbalistek Sokola Frýdek-Místek | foto: Jiří Seidl, MF DNES

12 2015
Zkušený trenérský harcovník Leopold Tůma se ujal extraligových volejbalistek Sokola Frýdek-Místek. Družstva, které se po minulé sezoně, v níž skončilo třetí, rozpadlo.

Kouč, jenž byl u největších úspěchů Laposu Frenštát pod Radhoštěm, týmu, s nímž na přelomu tisíciletí získal tři tituly, v minulosti vedl také Ostravu a Přerov.

„Ve Frenštátě jsem měl možnost si tým postavit podle svých představ, ale v poslední době musím dávat dohromady hráčky, které jsou k dispozici,“ řekl trenér Tůma, jenž ve Frýdku-Místku nahradil Pavla Kožucha. Tůma se do extraligy vrací po sezoně a půl.

Frýdek-Místek snižuje rozpočet. Družstvo se rozpadlo. Co vás vedlo k tomu, že jste tým převzal?
Rád bych ještě něco dokázal. Přece jen jsem měl tréninkovou pauzu. Byl jsem trochu znechucený z Přerova, kde jsem předčasně skončil.

Nemáte obavy, že se vám nepodaří poskládat kvalitní družstvo?
Nemám. Není se čeho bát. Dohodli jsme se s panem Zaoralem (předseda klubu – pozn. red.), že to bude takový nultý ročník. Pokusíme se družstvo budovat, stabilizovat, a to za normálních podmínek. Předtím tu náklady na tým byly přehnané, byly to doslova vyhozené peníze.

Co je pro vás při budování nového celku nejtěžší? Sehnat náhradu za slovenskou reprezentační nahrávačku Katarínu Dudovou?
Každý je nahraditelný. I ta Dudová. V minulé sezoně byla od trenérů velká chyba, že nedali šanci druhé nahrávačce, a to třeba za stavu, kdy měli jasné vítězství, jasně vedli, takže si na ten balon nesáhla.

Myslíte původně přerovskou nahrávačku Denisu Kavkovou?
Ano. Ta bude u nás pokračovat a podařilo se nám na nahrávku sehnat ještě Uhrovou, která naposledy hrála extraligu v Olomouci a také jí nedávali šanci (Uhrová před rokem z Olomouce odešla a hrála na amatérské úrovni – pozn. red.). Jsou to dvě mladé nahrávačky.

Bude pro tým největší ztrátou odchod výborných blokařek Veroniky Závodné, Kristíny Jordanské a Agaty Turbakové?
Tam je to trochu horší, ale vypadá to, že se vrátí Martina Mukařovská (za svobodna Mazurová – pozn. red.). A uvidíme co dál. Druhou blokařkou by mohla být Kateřina Vašinová, která je v kádru – stejně jako její dvojče Iva – na smeči. Třetí blokařku ještě hledáme.

Posty univerzálky a smečařek vyřešené máte?
Z Přerova se vracejí Daniela Pavelková a Káča Holišová. Máme tady mladou Závodnou v záloze. Doufám, že bude šikovná, že by z ní něco mohlo být, buď účko, nebo smeč.

Na čem budete stavět?
Holky, které v kádru budou, mají už nějaké zkušenosti. Bude hodně záležet na kolektivním výkonu, na bojovnosti. Chceme hrát volejbal, který by bavil i diváky, i když v minulé sezoně chodilo lidí dost. Nepočítáme s nějakým zářným výsledkem. Chtěli bychom hrát prostředek extraligy, ale uvidíme, jak se to vyvine.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze