Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Volejbalistky čeká v Japonsku další MS. Tentokrát už i s Češkami

České reprezentantky se radují z úspěšného zakončení Anety Havlíčkové (uprostřed). Vpravo Michaela Jelínková, vlevo Kristýna Pastulová | foto: ČTK

27 2010
Už tento pátek mistrovství světa ve volejbalu žen. Pořadatelem turnaje bude stejně jako před čtyřmi lety Japonsko, přičemž světová elita se v zemi vycházejícího slunce sejde už počtvrté.

Mezi 24 celky, jejichž souboje budou k vidění v Nagoji, Ósace, Hamamacu, Macumotu a Tokiu, se oproti minulému šampionátu tentokrát objeví i volejbalistky České republiky. Ty startovaly na MS naposledy před osmi lety v Německu, kde nepostoupily do dalších bojů ze skupiny.

Titul mistryň světa budou obhajovat ruské hráčky. Ve finále minulého turnaje se střetly s Brazilkami a do té doby neporažený tým nakonec zdolaly 3:2. Včetně bilance bývalého Sovětského svazu získaly šesté zlato a upevnily si tak pozici historicky nejúspěšnější země.

Bronz putoval před čtyřmi lety nečekaně na Balkán. Výběr Srbska a Černé Hory své poslední vystoupení pod společným názvem ozdobil hladkou výhrou 3:0 nad obhájkyněmi prvenství z Itálie.

Právě volejbalistky Ruska, potažmo někdejšího Sovětského svazu, si na předchozích patnácti šampionátech užily nejvíce slávy. Před rozpadem sovětského impéria byly nejlepší na pěti turnajích (naposledy v Číně v roce 1990), dvakrát skončily druhé a jednou třetí.

Jejich nástupkyně posléze tuto sbírku rozmnožily o další tři sady bronzových medailí a naposledy k ní připojily celkově už šestý titul.

V pořadí druhou nejúspěšnější zemí podle medailového zisku je Japonsko (3-3-0), které má ve srovnání s třetí Kubou (3-1-0) o dvě stříbra navrch.

Dvakrát se medailově blýskly také reprezentantky Československa: na prvním MS v roce 1952 v Moskvě a o osm let později v Brazílii získaly bronz.

Od turnaje ve Varně v roce 1970, kde obsadil páté místo, však už ženský tým do konečného pořadí výrazněji nepromluvil. K lepšímu umístění mu nepomohlo ani domácí prostředí před 24 lety, kdy skončil jedenáctý.

Na absolutní světovou elitu zatím zpovzdálí hledí i hráčky samostatného družstva České republiky. Na MS si poprvé zahrály v roce 1994, v Brazílii se však výrazněji neprosadily.

Jejich úsilí o postup do čtvrtfinále zmařily silné Rusky a v konečném účtování jim patřilo 9.-12. místo. Na předminulém šampionátu v Německu se národní tým podělil o 17.-20. příčku.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze