Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Volejbalisté začínají boj o Sydney

2 2000
K a t o v i c e , O s t r a v a - Za malé mistrovství Evropy označuje trenér volejbalových reprezentantů Pavel Třešňák kvalifikační turnaj o postup na letošní olympijské hry v Sydney. Národní tým jej začne dnes v polských Katovicích utkáním s posledními olympijskými vítězi Nizozemci.

V dalších zápasech se volejbalisté střetnou s Jugoslávií, Polskem, Bulharskem a Lotyšskem. Do Sydney postoupí pouze vítěz, jehož po vzájemných zápasech určí nedělní přímý souboj prvního a druhého mužstva turnaje.

Do Katovic národní mužstvo odjelo včera bez smečaře Petra Pešla, jenž zůstal doma s bronchitidou. Narychlo tak trenéři Pavel Třešňák a Milan Fortuník povolali českobudějovického Karla Kvasničku.

"Nachlazený zůstává také Přemek Kubala, ale ten s námi odjel," dodal Třešňák, který si cení vyrovnanosti kádru. "Stejně jako na mistrovství Evropy s námi žádný z hráčů nejede jako turista. Hrát může kdokoli, a navíc v lepší formě než na šampionátu jsou univerzál Popelka a blokař Lébl. Posilou je i blokař Pakosta, který se po více než roční přestávce vrátil do týmu."

Třešňák tvrdí, že šance na účast v Sydney jsou otevřené. Očekává hodně vyrovnaný turnaj. "Postup si může vybojovat i družstvo se dvěma porážkami. Těžko lze říct, kdo je lehčí či těžší soupeř. Například Poláci sice nebyli v září na evropském šampionátu, ale doma budou silní a mají také zkušenosti ze Světové ligy."

Reprezentanti se podle Třešňáka neobávají žádného protivníka. "Sebevědomí jsme získali v září na mistrovství Evropy." Tam národní tým obsadil vynikající čtvrté místo. Z účastníků katovického turnaje byli lepší jen Jugoslávci. S nimi český výběr prohrál utkání o třetí místo.

Dnešní první zápas s Nizozemskem považuje trenér Třešňák za nejlepší možný začátek, byť s ním reprezentanti po Vánocích na turnaji v Belgii podlehli 0:3. Na mistrovství Evropy ho však porazili 3:2. "V Belgii jsme proti nim nenastoupili v optimálním složení," připomněl Třešňák.

"Soupeř ale hrál kompletní, protože bez klíčových hráčů Base van de Goora, Görtzena a nahrávače Blangeho je poloviční." Z toho, že kvalifikace startuje už třetí den roku 2000, nemá Pavel Třešňák obavy. "Termín to sice není ideální, ale kluci na nějaké velké oslavy ani moc chuti neměli. Většina z nich na turnaji v Belgii onemocněla, a tak se hlavně léčili."

Program národního týmu:
3. ledna s Holandskem (20.15), 4. ledna s Jugoslávií (17.45), 5. ledna s Polskem (15.15), 7. ledna s Bulharskem (15.15), 8. ledna s Lotyšskem (11.30).
V neděli se hraje finálový zápas kvalifikace.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze