Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Volejbalisté na ME podlehli i Španělsku

Česko - Španělsko - Jiří Král (vpravo) a Ivo Dubš z ČR se snaží blokovat střelu Španěla Eriqua De La Fuenteho ze Španělska. | foto: ČTK

10 2003
Lipsko - Španělští volejbalisté oplatili české reprezentaci porážku z finálového turnaje Světové ligy a výhrou 3:1 velmi zamlžili její vyhlídky na další postup. Do semifinále český tým už rozhodně nedojde, a ani naděje na účast ve skupině o 5. až 8. místo není velká. Ze čtyř zápasů reprezentace vyhrála jediný, ve čtvrtek se utká od 15 hodin v posledním utkání základní skupiny s Francií.

Národní tým v Lipsku vyhrál první set 25:21, ale v dalších fázích už na tento výsledek nenavázal. Prohrál 16:25, 23:25 a 24:26.

V prvním setu se zdálo, že psychický blok mají čeští hráči po výhře nad Slovenskem za sebou.

Nepříznivý začátek zastavil trenér Řeřábek už za stavu 2:5 oddechovým časem, a když španělská obrana podruhé zablokovala Jakuba Novotného, vystřídal jej Popelka. Ten si cestu soupeřovým blokem našel a velkou měrou pomohl průběh setu zvrátit.

Rozhodující bylo, že českému týmu šel servis. Díky němu stáhl až šestibodovou ztrátu (7:13) a při Dubšově sérii Češi odpor Španělů definitivně zlomili.

Když jejich nejlepší útočník Pascual smečoval do anténky, daroval Čechům poprvé vedení 17:16 a ti jej soustředěným výkonem už nepustili.

Ve druhém dějství však měli mnohem lepší podání španělští hráči, česká přihrávka značně pokulhávala a hodně rozhozená byla také obrana. Ze střídačky přišli pomoci Marek Novotný se Zapletalem, jenže Španělé byli na koni.

Tentokrát servis vycházel jim, jasně lepší byli neustále v útoku a Češi je nedokázali ničím zastavit. Ztráta 12:20 byla propastná a druhý set ztracený.

Český celek se nicméně vzchopil a po Pláteníkově esu s páskou znamenající vedení 12:11 se zdálo, že by mohl převzít iniciativu. V defenzívě však stále byly díry, příjem přímo tragický a v koncovce čeští volejbalisté totálně vyhořeli. Po chyceném míči Popelka volil jen technický úder, jindy jistý Dub daroval soupeři setbol zkaženým servisem a vše završil po špatném příjmu útok do zámezí.

Nejen se soupeřem, ale hlavně sami se sebou bojovali čeští hráči. Na ruce se jim přilepila nejistota, dosud nejlepší hráč na turnaji Pláteník si dokonce řekl sám o střídání a také ostatní se nevyvarovali chyb.

V rozhodujících okamžicích si Španělé mnohem více věřili, nebyli tak svázaní a stejně jako třetí tak i čtvrtý set výmluvně skončil po české chybě. Jakub Novotný přes trojblok smečoval těsně do autu.

"Ještě po prvním setu jsme doufali, že se nám podařilo prolomit krizi a vyškrábali jsme se z nepříznivého stavu. Konstantní výkon jsme ale neudrželi, byly příliš velké výkyvy na přihrávce i v útoku a ty nás asi odsoudily do role pátého týmu ve skupině," byl značně rozladěný kapitán Ivo Dubš.

O postupových teoriích neměl chuť vůbec mluvit. "Na takovýchto turnajích si to každý musí uhrát sám. Nevěřím, že by si Španělsko či Francie nechala utéci postupové ambice," řekl.

"Nejen já, ale zklamaná bude celá česká veřejnost. Očekávání od nás bylo velké," přiznal.

I když před mistrovstvím Evropy o medailích nahlas nikdo nemluvil, účast v osmičce neměla českému týmu i s velkými zásahy v sestavě uniknout. "Nezvládli jsme koncovky, na příjmu byli tragičtí, ale nejvíce mě mrzí, že z nás v nejkritičtějších fázích vyprchala vůle jít za vítězstvím," dodal Dubš.

"Odešel nám příjem, pak úplně koncentrace. Nic jiného se k tomu nedá říct," konstatoval Jan Štokr a přikývl na dotaz, zda se hráči porazili sami. "Nikdo neví, čím to je. Už jsme si mysleli, že jsme psychickou bariéru překonali, ale asi ještě ne," uvedl.

Česká republika - Španělsko 1:3 (21, -16, -23, -24)
Rozhodčí:
Stojanov (Bul.), Loderus (Niz.). Čas: 98 min. Diváci: 2056.
Sestavy:
ČR:
Staněk, Ticháček, Pláteník, Král, J. Novotný, Dubš, libero Kubala - Popelka, M. Novotný, Zapletal, Štokr.
Španělsko: Salvador, Pascual, Suela, Moltó, Gens, De La Fuente, libero Berenguel - Carreňo, Falasca, Prenafeta.

Utkání jsme sledovali v on-line reportáži

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze