Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Volejbalisté měli na ME předvést víc, na postup to ale nebylo, míní ligoví trenéři

český trojblok | foto: cev.lu

10 2009
Tři trenéři z předních extraligových klubů se při hodnocení národního celku shodují. Na postup to proti favoritům nebylo, soudí Jaroslav Tomáš z Ostravy, Petr Brom z Českých Budějovic i Michal Nekola z Liberce. IDNES.cz vám přináší jejich další postřehy.
A ještě nejméně v jedné věci se Brom, Tomáš i Nekola shodli. Volejbalový národní tým si žádá omlazení. "Vyberme lidi, kteří pro nároďák budou dýchat a nechají na hřišti duši," volá Petr Brom.

"V Turecku to naši chvíli zkusili, pak ale přišla rezignace. A to já nesnáším. Někteří hráči už nemají v reprezentaci co pohledávat," nepřímo s ním souhlasí Jaroslav Tomáš. 

Petr Brom - české budějovice

Petr Brom, Č. Budějovice"Já si myslím, že to šlo o kapánek posunout jinam, ale celkově je to pravdivý obraz české reprezentace. Otázka přihrávky a přihrávajících smečařů nás už trápí dlouhou dobou, ale je to jen jedna z věcí. Dlouhodobě se potýkáme s nevyrovnaností výkonů.

Je důležité nesklopit hlavy, bojovat. Viděl jsem, že kluci chtějí. Byla tam tendence jít do toho znova. Byly tam ale také chvíle, kdy to nešlo. A s tím jsme se nepoprali."

O českých hráčích

"Ono je to strašně ošemetné. Jak se univerzálové (Konečný, Štokr) rychle střídají, tak si tihle kluci přestanou věřit. Když nebude jejich pozice jistá, tak každý předvede jenom půlku. Pak jsme se v útoku neměli o koho opřít. My nemáme bijce, kteří nebudou mít problém s trojblokem.

Konečný kvalifikaci odehrál dobře, ale to bylo Finsko, Portugalsko. Teď jsme narazili na jinou třídu. I já si myslím, že byly určité fáze, kdy Martinovi Léblovi pomohlo, kdyby došlo ke střídání."

O trenéru Svobodovi

"Ze zásady nehodnotím kolegy trenéry. Každý na to má jiný pohled. Honza byl s týmem."

O soupeřích

"Jak jsem to viděl, jednoznačně nejslabší byli Italové. Na ten tým jsme výkonnostně i složením měli. Tam jsme měli bodovat."

O české budoucnosti

"Měli bychom si uvědomit, že postup na Evropu neznamená, že jsme ve špičce. Dostat se na vrcholnou akci už je svým způsobem úspěch. Musíme zvážit výkonnost a perspektivu určitých lidí. Vsaďme na jiný projev reprezentačního týmu.

Měli bychom se zbavit tlaku, že pokud prohrajeme s Portugalskem je to průšvih. I oni jsou dobří. Oprosťme se od toho, že patříme ke špičce, to je pryč. Vyberme lidi, kteří pro nároďák budou dýchat a nechají za něj na hřišti duši.

šampionát očima trenéra Svobody 

Když se koukám do mládežnických týmů, tak je obrovských talentů pramálo. Bude se to ještě muset zvážit. Jakub Veselý už do týmu přišel, vyzkoušejme znova Michala Hrazdíru. Honzu Štokra absolutně nezatracovat. Tomáš Hýský, Štěpán Frynta skýtají perspektivu, co se týče parametrů, samozřejmě ale ne výkonností."

Jaroslav tomáš - Ostrava

Ostravský trenér Jaroslav Tomáš a libero Aleš Správka"Mě se to vystoupení některých hráčů nelíbilo. Že jsme ve velmi těžké skupině, bylo jasné. I kdyby se vyhrálo víc setů, na postup by to nebylo. Soupeři samozřejmě byli kvalitnější.

Ale myslím si, že by měl přijít nový trenér a nově to složit - především z hráčů, kteří chtějí hrát za národní mančaft."

O hráčích

"Nezadařilo se oběma univerzálům, velmi slabá je obrana na síti. Když připočteme naše smečaře, úderná síla je slabá. Někteří hráči už tam dávno nemají co dělat. Ať jsou třeba ze špičkových evropských družstev, kde nehrají, a jdou výkonnostně dolů. Nebudu ale jmenovat.

Naši přijeli bojovat, poprat se o co nejlepší výsledek. Ale vždycky to zkusili a pak byl výkon, jaký byl. Rezignace tam vždycky byla a to já nesnáším, s tím se nemůžu ztotožnit.

Myslím si, že by měl přijít nový trenér a nově to složit. A především z hráčů, kteří chtějí hrát za národní mančaft. Nikomu neupírám právo hrát na ME, ale už jsou tam hráči, kteří kolektivu neprospívají. Kdyby na Evropu odcestoval stejný tým, který hrál kvalifikaci v Liberci, byl by tam větší řád, to v každém případě. Z toho by možná pramenil větší klid pro výkon."

O trenéru Svobodovi

"Já myslím, že tam bylo dost bezvládí. Měla by přijít trenérská osobnost a udělat tam pořádek. To říkám na rovinu."

O soupeřích

"Mně hodně překvapili Bulhaři. Po každém balónu šli k sobě. Ale ne jen tak, jako naši. Šli k sobě od srdce, prožívají to. Je tam obrovská kvalita, podle mě mají na mistra Evropy. Překvapili mě Italové, všichni říkali, že na ně máme. Vůbec mě nezklamali, naopak. Ale špička je absolutně vyrovnaná."

O české budoucnosti

"Družstvo by se mělo připravovat a měli by tam být hráči na MS 2010 a na ME 2011. Je to složité. Mladí hráči, kteří by nahradili tyhle zkušené evropské hráče, tu nejsou. Něco se s ním musí udělat. Výsledek ale dělá kolektiv. Opravdu se musí postavit jiný duch českého volejbalu. Bude to složité, ale za pokus to stojí."

Michal Nekola - Liberec

Michal Nekola"Výkon to nebyl úplně špatný, ale mančaft měl na víc. Z vyrovnaných koncovek se vyhrála jenom jedna. Takže tam rezervy byly. Přišly výpadky, které silný soupeř trestá. Například balony zadarmo, zkažené servisy ve špatný moment. Byly to drobnosti, které ale dělají rozdíly mezi špičkou a zbytkem."

O českých hráčích

"Univerzálové se protočili oba dva a oba dopadli stejně. Bohužel se nepotkali s ideální formou. Čekalo se od nich víc. Oba dostali dostatečnou důvěru, jenže jí nevyužili. Nepopasovali se s tím, ale lepší nemáme.

Že by mě zklamal Martin Lébl, to se říct nedá, ale byli jsme zvyklí, že předváděl lepší výkony, než předvádí teď. Nevím, jak je na tom třeba zdravotně, jakou měl formu. Ale je to blokař, který by měl hrát na vysoké úrovni. Možná je proti němu veřejnost zaujatá až příliš. Ale čekalo se od něj víc."

O abdikaci trenéra Haníka a o trenéru Svobodovi

"Všeobecně se ví, že to mezi hráči a vedením družstva nefungovalo. Nevím, jestli to bylo úplně fér odstoupit takhle krátce před šampionátem. Určitě to bylo překvapující. Honza Svoboda pracoval v mančaftu nějakou dobu, takže Haníkovo odstoupení na tým větší vliv nemělo. Projev českého týmu by se až tak nezměnil. Myslím, že se s tou rolí Honza popasoval dobře."

O soupeřích

"Se Srbskem jsme odehráli dva kvalitní sety. S Italama velké zklamání. Každý počítal, že s nimi budeme hrát nejvyrovnanější utkání a vypadalo to přesně naopak. Snad tam byla až přílišná důvěra, že bychom je mohli porazit, protože Italové nejsou v optimální fazoně, takže byla šance s nimi něco uhrát. Bulhaři potvrdili svoji kvalitu, ti jsou podstatně výš než my. Na ně nemáme ani náhodou."

O české budoucnosti

"Já si myslím, že by se měli objevovat mladí kluci. Pak se uvidí. Každopádně pro nás bude ME v roce 2011 svátek. Věřím, že domácího prostředí využijeme a postoupíme mezi osm. Špička je někde jinde, šest, osm týmů je před námi. My máme reálnou šanci na osmé, desáté místo.

Možná už teď měla být pestřejší věková skladba. Z mladých mě napadají smečaři Tomáš Hýský, Kamil Baránek, Michal Hrazdíra nebo blokař Vladimír Sobotka."

Autor:


Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Na Ligu mistrů si Slavia musí počkat. Třeba se mezitím poučí

Slávističtí fotbalisté při děkovačce u sektoru svých fanoušků po vyřazení ve 3....

Slavia mohla z Ligy mistrů vypadnout s hlavou nahoře. S grácií. S pocitem statečných bojovníků a...

Už toho bylo dost. Plážová volejbalistka Kolocová ukončila kariéru

Kristýna Kolocova se na turnaji Světového okruhu v Ostravě vrhá po míči.

Plážová volejbalistka Kristýna Hoidarová Kolocová ukončila ve třiceti letech kariéru. Stříbrná...Hrůza a nepochopitelné, hodnotí legendární čeští tenisté změnu Davis Cupu

Jan Kodeš coby laureát ceny Klubu fair play při Českém olympijském výboru

Za hrůzu či nepochopitelnou věc označili bývalí čeští tenisté odsouhlasenou radikální změnu Davis...

Davis Cup zemřel, to byla poprava za bílého dne, hřímá Kaderka

Ivo Kaderka, prezident Českého tenisového svazu

VIDEO Smutně zněl hlas předsedy Českého tenisového svazu Iva Kaderky v telefonu po prohrané bitvě o...

Tvrdý boj i mimo hřiště. Ultras Dynama napadli slávisty ve městě

Ukrajinští ultras se na Twitter pochlubili vlajkou, ukořistěnou slávistickým...

Fanoušci fotbalové Slavie se v Kyjevě dostali do konfliktu s příznivci domácího Dynama. Ti jim po...

Další z rubriky

Liberečtí volejbalisté odstartovali přípravu na kole v Harrachově

Tým volejbalistů Liberce a jeho zkušené opory (zprava) Kopáček, Správka,...

Jako už tradičně na startu letní přípravy nasedli začátkem srpna volejbalisté Dukly Liberec před...

Volejbalistky začaly kvalifikaci o ME nečekanou prohrou se Švédskem

České volejbalistky během kvalifikačního zápasu se Švédskem.

České volejbalistky na úvod kvalifikace mistrovství Evropy nečekaně klopýtly. V Jablonci nad Nisou...

Že jsme se tak sehráli? Malý zázrak, ví plážový volejbalista Weiss

Jindřich Weiss

Takový výsledek český plážový dosud nezažil: titul mužského páru ve Světovém poháru. Zlatým písmem...Najdete na iDNES.cz