Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Čtvrté místo? Trochu to bolí, přiznávají volejbalisté Karlovarska

Momentka z utkání Liberec - Karlovarsko. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

11 2016
Třetí místo v domácím poháru, čtvrté v extralize. Tady sice volejbalisté VK ČEZ Karlovarsko loňský bronz nevylepšili, přesto i ve druhém roce své existence potvrdili, že patří k elitě soutěže a navrch si střihli premiéru v evropských pohárech.

S výrazně pozměněnou sestavou, kde zahraniční hvězdy vystřídali čeští reprezentanti, a pod nově vytvořenou trenérskou dvojicí Brom, Novák. Do své druhé sezony v extralize vykročili volejbalisté VK ČEZ Karlovarsko s řadou změn, přesto znovu patřili do špičky soutěže.

„Je to známkou standardu, který chceme udržet,“ říká předseda klubu Jakub Novotný. A že se nepodařilo letos získat žádnou z medailí? „Chtěli jsme, ale nepovedlo se, takže to trochu bolí,“ přiznává.

Elitní tým VK ČEZ Karlovarsko obsadil třetí místo v dlouhodobé části extraligy, jenže v závěru play-off narazil na obhájce z Liberce a vicemistry z Českých Budějovic. „To je sport, nemůže se vždy vše povést, liga je stále kvalitnější, o každou pozici se musí bojovat,“ připustil Novotný. „Potvrdil se můj tip na černého koně soutěže, Volejbal Brno je nyní ve velké síle.“ Tým Brna se s Karlovarskem v play-off nepotkal, v základní fázi soutěže skončil čtvrtý, ale prokousal se až do finále.

Na rozdíl od Karlovarska nelimitovaly brněnský celek zdravotní potíže hráčů. Západočeský tým zasáhlo vleklé zranění prvního nahrávače Bartoše, těsně před rozhodující fází sezony vypadl ze hry také univerzál Kriško.

Juniorka skončila v lize třetí

Sezona juniorského volejbalového týmu bývá často velkou neznámou. Kategorie zahrnuje zpravidla hráče pouhých dvou ročníků narození, a tak se složení družstva významně obměňuje. „Nám zůstali z původní sestavy dva hráči,“ hodnotí Milan Bican jako vedoucí týmu VK ČEZ Karlovarsko vystoupení juniorky Karlovarska v uplynulém ročníku juniorské první ligy.

Mladíci Karlovarska - tým Volejbal Ostrov - hráli po celou sezonu v horní polovině tabulky a soutěž zakončili na třetí pozici. V lize si zapsali devatenáct výher. „Chtěli jsme soutěž vyhrát, ale s tím, co jsme nakonec uhráli, panuje spokojenost,“ shrnul Bican. „Výkonnostně jsme drželi solidní úroveň.“

Juniorský výběr Karlovarska je vpravdě týmem celého regionu. Družstvo tvoří hráči z větších měst Karlovarského kraje i z venkova. Prvoligový volejbal se také podíval do celého regionu. „Odehráli jsme zápasy v Sokolově, v míčové hale v Karlových Varech a také v Ostrově, tam vždycky přišlo hodně diváků a zápasy měly náboj,“ pochvaloval si vedoucí týmu. Vynikající výkonnost prokazovali Dominik Wallisch a Daniel Geršák.

Milan Bican, který střídá Petra Broma na postu hlavního trenéra, už skládá tým pro nadcházející sezonu. „Máme zase hodně nových kluků, do přípravy nastupuje dvacet hráčů,“ prozradil kouč. Příští ročník první ligy juniorů startuje v září.

„Když se nám dostal do formy, tak si na měsíc udělal výron,“ připomněl Novotný. „Družstvu citelně chyběl i ústřední přihrávač, naštěstí ho velmi dobře zastoupili Benek Szczerbaniuk a Zdeněk Málek. Bohužel na konci už družstvu chyběl potřebný drive. Je velké poučení do budoucna, že se nerozhoduje na začátku, ale na konci.“

V sezoně vedla elitní tým Karlovarska dvojice trenérů Petr Brom - Jiří Novák. Zkušenější Brom, který plnil roli kouče během zápasů, v klubu po dvou letech končí. „Petr Brom s námi tento klub v podstatě budoval od začátku, kdy nikdo nevěřil tomu, že by to mohl být úspěšný projekt,“ upozornil předseda Novotný. „Dnes jsme dva roky za sebou v elitní čtyřce, hrajeme evropské poháry, máme stabilní juniorské družstvo a mužskou rezervu ve druhé lize. Brom se v podstatě podílel na znovuoživení volejbalu v Karlovarském kraji, za to mu patří dík.“

Hlavním trenérem pro příští sezonu bude Jiří Novák. Dvaačtyřicetiletý kouč přišel do Karlovarska loni v létě, předtím působil jako asistent u národního mužstva. „Nyní pro nás nadešel čas posunout se dál a svěřit družstvo mladšímu,“ vysvětlil Novotný. „Jirka Novák toho zatím moc neodtrénoval, nedělám si iluze, že bude všechno ideální. Ale má drive a stejný pohled na volejbal jako já. Je potřeba, aby se hodně naučil. My uděláme vše, abychom mu umožnili se vzdělat co nejvíc. Zkušenosti a cit jednání s lidmi pak už musí nabrat sám.“

Volejbal se díky VK ČEZ Karlovarsko zařadil k nejúspěšnějším sportům v regionu. Příslušnost k absolutní domácí špičce se odrazila v zájmu nových hráčů i v podpoře fanoušků. „Do haly chodí minimálně 800 lidí pravidelně, play-off bylo většinou vyprodané,“ těšil se Jakub Novotný.

„Mladí na volejbal chodí, žákovská i juniorská družstva máme naplněná. Po dvou letech jsme schopni juniorské družstvo sestavit úplně sami, což je na tuto kategorii velmi rychlé, na to, že tu předtím nikdo nebyl. Pro mladé hráče a naopak pro starší jedince máme i druhou ligu mužů, která se ukázala jako skvělý projekt Víti Maška. Jejich tělocvična je při zápasech narvaná k prasknutí a mají tam atmosféru někdy lepší než áčko. Město i kraj nás podporují, sice ne tolik, jako je tomu u jiných extraligových volejbalových klubů, ale nestěžujeme si. Chceme volejbal v kraji postupně budovat.“Najdete na iDNES.czmobilní verze