Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na bloku byli volejbalisté Karlovarska nejlepší. Teď ještě posílili

Radost volejbalistů Karlovarska | foto: Václav Šlauf, MAFRA

24 2015
Mozaika v podobě sestavy Volejbalového klubu ČEZ Karlovarsko pro příští sezonu už dostává jasné obrysy. Bronzový tým uplynulého extraligového ročníku právě uzavřel pozici blokařů, mezi kvarteto středových hráčů patří kromě kapitána Michala Sukuby a reprezentanta Tomáše Širokého i odchovanec západočeského volejbalu Tomáš Netrval a olympionik Robert Szczerbaniuk.

Blokaři by tedy měli být pro tým ze západu Čech ještě silnější zbraní než doposud a to už loni bylo Karlovarsko společně s Libercem vůbec nejlépe blokujícím týmem nejvyšší soutěže. „Čím vyšší konkurence na postech bude, tím lépe pro nás i pro úroveň celého týmu,“ říká Široký. Kde bude chtít vedení klubu sestavu ještě doplnit, to jsou posty smečů a univerzála.

Robert Szczerbaniuk

Dvacetiletý Netrval byl dosud oporou juniorského týmu VK ČEZ Karlovarsko a figuroval i na soupisce elitního mužstva. Klub udržel i někdejšího polského reprezentanta Roberta Szczerbaniuka, který podepsal smlouvu na jeden rok. Osmatřicetiletý blokař platil v loňském ročníku nejvyšší soutěže za výraznou osobnost karlovarského celku a po sezoně neskrýval spokojenost.

Steve Klosterman z Havířova smečuje, na bloku volejbalisté Karlovarska Andy...

„Klíčovým faktorem k prodloužení kontraktu bylo to, že klub funguje na profesionální úrovni, a zároveň bych tu chtěl pomáhat mladým hráčům,“ poznamenal Szczerbaniuk.

Sedmatřicetiletý polský blokař se stal šestkrát mistrem své země a čtyřikrát získal Polský pohár. Startoval i ve Světové lize a byl členem pátého týmu olympijského turnaje v Athénách. Někdejší spoluhráč současného šéfa VK ČEZ Karlovarsko se potkal s Jakubem Novotným v polské PlusLize v klubu Kędzierzyn-Koźle. „Jakub mě oslovil, díky němu jsem přišel pomoct karlovarskému týmu,“ vysvětloval polský volejbalista.

„Od Roberta si slibuji, že do týmu vnese zkušenost,“ říkal loni kouč Petr Brom, když Szczerbaniuka vítal v kabině Karlovarska. Také sám hráč si do své první sezony v české extralize kladl vysoké cíle. „Věřím, že budeme bojovat o medaili,“ prohlásil před startem soutěže.

Volejbalisté Karlovarska získali nakonec medaile v obou soutěžích, do kterých v uplynulé sezoně nastoupili. Na bronzovou příčku se prosadili v extralize i v domácím poháru. „Jsem tady moc spokojený, pro příští rok doufám, že budeme bojovat o ještě vyšší umístění, než jakých jsme dosáhli,“ dodal Szczerbaniuk.

Tomáš Široký

Přesun reprezentanta Tomáše Širokého na západ Čech z Ostravy v polovině května byl podle klubu přímou reakcí na odchod jiného blokaře Michala Koláčka do Benátek nad Jizerou. „Michala jsem přivedl loni do Karlových Varů s tím, že jsem věděl, jaký potenciál se v něm skrývá. Z poloprofesionála se stal profesionál a velmi platný hráč, proto velmi lituji toho, že u nás nezůstane. Pokoušeli jsme se ho již od ledna přemluvit, aby u nás zůstal a dál se rozvíjel, ale zvolil jinak, to je život. Chtěl být asi blíž k Praze,“ vysvětloval klubový šéf Jakub Novotný.

Ostravský volejbalista Tomáš Široký blokuje útočný pokus Zlína.

Za Koláčka však dokázal přivést do kabiny v osobě Širokého více než odpovídající náhradu a vysoké ambice s bronzovým celkem uplynulého ročníku extraligy spojuje také samotný hráč. „Kam jinam v Česku jít z Ostravy? Možná ještě do Liberce. Ostrava hrála pravidelně na extraligové špičce, takže když se ozval ambiciózní tým, který chce hrát nahoře, nebylo co řešit. Odcházím do klubu s vysokými ambicemi a věřím ve výborný výsledek, minimálně takový, jaký se Karlovarsku povedl letos,“ prohlásil dvaatřicetiletý Široký o svém novém působišti.

Středový hráč národního týmu se novému klubu upsal na dva roky a fanoušci se tak mohou těšit na reprezentační spolupráci s dalším nováčkem v týmu nahrávačem Pavlem Bartošem, který přichází do Karlovarska ze Zlína. „Vycházíme spolu dobře, na několika soustředěních národního týmu jsem s ním byl i na pokoji, takže by to neměl být problém. Pavel Bartoš mi připadá, že je týmový hráč. O sobě si také nemyslím, že bych byl nějaká individualita,“ říká Široký.

Michal Sukuba

Mezi nejzkušenější hráče mužstva bude letos znovu patřit třiatřicetiletý Michal Sukuba. Držitel šesti extraligových titulů před svým příchodem na západ Čech dlouho působil v roli kapitána v jednom z nejlepších domácích klubů současnosti v Českých Budějovicích, přesto akceptoval nabídku nováčka nejvyšší soutěže. „Bude to velká změna oproti mému předchozímu angažmá, těším se, že budu součástí nově vznikajícího družstva,“ prohlásil před svým příchodem současný kapitán Karlovarska.

Karlovarský Michal Sukuba blokuje útok libereckého Krška.

Dobře se už ze svého předchozího působiště znal s trenérem Bromem, šéfem klubu Novotným či venezuelským smečařem Andy Rojasem. „Trenéra i šéfa klubu znám dlouho a výhodou je, že víme, co od sebe můžeme očekávat. Jejich pozice v klubu hrála důležitou roli při mém rozhodování o přestupu. S Andym jsem hrál dva roky v Budějovicích a na hřišti i v šatně jsme si rozuměli,“ vysvětloval.

Jak cenným hráčem na bloku Sukuba je, to ukazoval loni hned od začátku soutěže, kdy byl vůbec nejlépe hodnoceným blokařem extraligy a společně se Szczerbaniukem patřili i na jejím konci do nejlepší desítky.

Olympionik před kamerou

Kamery, světla, všudypřítomný mikrofon... Jako by při procházce lázeňským centrem Karlových Varů odchytili reportéři České televize uprostřed týdne VIP hosta. Tak vypadalo loňské seznamování Roberta Szczerbaniuka olympionika z her v Aténách s novým působištěm v týmu VK ČEZ Karlovarsko.

K nepřehlédnutí byl už jen kvůli své výšce, se kterou čněl nad celý štáb. V kouzelném jádru města Robert představil svá oblíbená místa, zaskákal si na zvukových kostkách v chodníku na nábřeží a ochutnal i několik pramenů. „Karlovy Vary jsou krásné, neznám tak pěkné lázně v Polsku, ale tu vodu z pramenů nemusím,“ křivil tvář u Vřídla. V rámci natáčení vyrazil i na pozdní oběd. „Tak takhle se jí v Karlových Varech, řízek a hranolky,“ culil se do kamery.

Karlovarský Robert Szczerbaniuk a liberecký Libor Leikep v souboji na síti.

Karlovarský Robert Szczerbaniuk a liberecký Libor Leikep v souboji na síti.

Natáčení se šestinásobným mistrem Polska pro týdeník Volejbalového magazínu zabralo celé odpoledne. První část rozhovoru proběhla po tréninku v hale, pak se štáb České televize přesunul do centra Karlových Varů. „Netušil jsem, že to bude tak dlouhé, čekal jsem pětiminutový rozhovor a dost,“ divil se.

Ze své vlasti, kde patří volejbal mezi nejpopulárnější sporty, je Robert Szczerbaniuk zvyklý komunikovat s médii. Ostatně strávil řadu let v polské nejvyšší soutěži i v národním mužstvu. „V Polsku chodí novináři na každý zápas a víkend co víkend se v televizi vysílají dva až tři zápasy,“ vyprávěl. Za sebou má už uctivou řádku rozhovorů a také vystupoval v televizi jako expert. „Bylo to živé vysílání ve studiu, líčili nás snad hodinu, pak na nás svítila spousta světel, to tohle natáčení je příjemnější, pohodové,“ usmíval se.

Po roce stráveném na západě Čech se už v Karlových Varech vyzná a za další rok, na který se Karlovarsku upsal, to bude platit ještě víc. „Jsem tady moc spokojený, pro příští rok doufám, že budeme bojovat o ještě vyšší umístění, než jakých jsme dosáhli,“ přeje si dvoumetrový čahoun.Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze