Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Trenér volejbalistů Šmejkal sází na mladé. Zkušené opory se omluvily

Zdeněk Šmejkal | foto: Jiří Seidl, MF DNES

28 2014
Postup na mistrovství Evropy je hlavní cíl volejbalových reprezentantů. Ti se v pondělí scházejí v Jablonci nad Nisou. "Postup na Evropu je naše priorita, až druhé v řadě je učinkování ve Světové lize," řekl reprezentační trenér Zdeněk Šmejkal.

Jak by měla vypadat kostra národního mužstva?
Představy mám, ale určitě to nebude tak jednoduché, jak to vidím. Momentálně dáváme dohromady nahrávače. Mladí kluci, co hrají v extralize, ať Habr, Janouch, nebo Bartoš, jsou v pořádku, ale musí k nim přijít někdo, kdo jim pomůže unést  vypjaté chvíle zápasů. Tam se nabízela možnost  s Lukášem Ticháčkem, nebo Ondrou Boulou.

A s nimi to nevyšlo?
Ne. S Ticháčkem jsem si psal, ale neviděl důvod se o reprezentaci bavit. A ani Ondra Boula hrát nebude. Ne, že by nechtěl, to u Ondry nebyl nikdy problém.

Program české reprezentace

Příprava
Od 28. dubna do 2. května v Jablonci nad Nisou, kde národní tým odehraje tři přípravné duely s Běloruskem

Kvalifikace mistrovství Evropy
Reprezentanti hrají ve skupině D se Španělskem, Ukrajinou a vítězem dodatečné kvalifikace.
Hrát se bude  16. až 18. května v Jablonci nad Nisou a 21. až 24. května ve španělském Pintu.

Světová liga, skupina E
31. května a 1. června (Povoa)
Portugalsko - Česko
5. a 6. června (České Budějovice)
Česko - Jižní Korea
13. a 14. června (Chomutov)
Česko - Nizozemsko
21. a 22. června (Suwon)
Jižní Korea - Česko
27. a 28. června (Opava)
Česko - Portugalsko
5. a 6. července (Rotterdam)
Nizozemsko - Česko

Opravdu Česko nemá jiné, zkušené nahrávače, jako jsou Ticháček a Boula?
Má, ale Petr Zapletal, Ondra Kust a konečně i Ondra Boula ti už mají také své odehráno a dát tělo opět do pořádku před další sezonou je pro ně stále složitější. Už je řada na jejich nástupcích. Na kvalifikaci se proto budou připravovat mladí Habr s Bartošem a záda jim bude krýt „starší mladík“ Zdeněk Haník junior.

Ve výběru chybí univerzál David Konečný. Proč?
Říkal, že po těch letech je totálně vyřízený. Mohu potvrdit, že s tím má po ligové soutěži vždycky problémy. Už mu není pětadvacet let, ale třicet. Má právo na to, aby si organizoval nějak svůj soukromý život, protože volejbal věčně hrát nebude. Chápu ho, i když mě to v jeho případě velice mrzí.

Nesnažil jste se Konečného přemluvit?
V mé povaze je nikoho nepřemlouvat, ale udělal jsem pro to, z mého pohledu maximum. Byl jsem za kluky ve Franci a osobně s ním vše probral. Snažil jsem se mu vysvětlit, jak to vidím, protože pokud nepostoupíme na Evropu, tak ten příští rok nebudeme mít o co hrát. On má v sobě chuť reprezentovat, ale mentálně je nyní jinak nastaveny. Nikdy nechyběl, těžko mu něco vyčítat. A jelikož je na účko menšího vzrůstu, vše je pro něho složitější a namáhavější.

Nejistý byl i start Jana Štokra, dalšího elitního diagonála. Jak to dopadlo s ním?
Také on bohužel nebude. Budeme to mít o to těžší. Hodně zvažoval, co dál. V Rusku je bez rodiny a dlouho svoje blízké neviděl. Přestávka mezi sezonami je momentálně pro něho jediná možnost, jak být s nimi. Český volejbal dlouho řešil, kdo z dvojice Honza či David bude hrát a teď se neobjeví ani jeden. Je to škoda, protože reprezentace potýká s přestavbou a jistota jejich výkonů jí s ní mohla hodně pomoct.

Koho tedy na pozici nejúdernějšího hráče postavíte?
Máme mladíky Kriška a Fingra. Snažím se ještě s Honzou Hadravou najít možnost, jak  by nám mohl pomoct pro kvalifikaci, ale vzhledem k jeho závazkům u beachvolejbalu, to je dost složité.

O Filipu Rejlkovi jste neuvažoval?
Ten dohrává sezonu v Kuvajtu. Mluvil jsem s ním, ale už loni se rozhodl ukončit reprezentační kariéru. Navíc, když jsme spolu o reprezentaci mluvili, situace kolem Honzy a Davida vypadala jinak. 

Máte pro hráče, kteří nechtějí reprezentovat pochopení?
Nevím, jestli pochopení, ale respektuji jejich rozhodnutí. Většinou jsou ve svých klubech klíčovými hráči  a proto i plně vytížení. Někdy prostě potřebují pauzu. Chtěl jsem ale, aby všichni důležití hráči byli na oba kvalifikační turnaje mistrovství Evropy a pak by měli případně  volno. Ve Světové lize by se mohli střídali s dalšími hráči a jejich zatížení by proto nebylo tak vysoké. Situace je taková, jaká je a my už se musíme dívat dopředu a ne se zabývat nějakým, co by kdyby.

Takže složení mužstva pro Světovou ligu bude variabilní?
Určitě nechci, abychom jezdili někam na výlet, Základ hráčů musí být i tam pořád tak kvalitní, aby si z nás soupeři neudělali trhací kalendář, to by bylo kontraproduktivní. Nemůžeme soupeřům předhodit jenom mladé hráče, aby je zlikvidovali, to by nebylo dobré pro český volejbal.

Bez mladých hráčů se už ale neobejdete.
Vedení svazu a česká volejbalová veřejnost si neuvědomuje, že najednou by zodpovědnost za výsledky měli mít  kluci, o nichž se už před třemi čtyřmi roky tvrdilo, že to bude průšvih. Nemůžeme po nich chtít stejné výsledky jako měla hvězdná generace Pláteníků, Novotných, Raků, Léblů, Štokrů, Konečných. Stejné výsledky mít nemůžeme, ale tvrdou prací se jim můžeme přiblížit. Jenže, aby se nová reprezentace dala dohromady, bude potřeba čas, trpělivost a hlavně odvaha všech to podstoupit.

Čeští volejbalisté na kvalifikačním turnaji o mistrovství Evropy. Asistent
Zdeněk Šmejkal, trenér Ostravy.

Tak, jak to udělali Belgičané a Nizozemci?
Pamatuji si, že před třemi roky byli Belgičané před stejným problémem. Dneska mají výbornou generaci. Zavřeli se do sebe, začali pracovat. Velký generační problém řešili Holanďané. Teď mají mužstvo dva roky spolu a je to na nich vidět. Mají mladé ambiciózní talentované kluky, kteří vědí, co mají hrát. Měli na to dva tři roky. Na nějaký čas zohlednili  práci před výsledky.

Ale o ty přece jde.
Ano, jsou důležité, ale mělo by vše co nejméně bránit obměně reprezentačního mužstva. A protože nemáme dostatečně početnou základnu hráčů, tak to bude nejspíše bolet. Kdybychom byli Rusáci s jejich základnou, tak můžeme předělávat družstvo a úroveň klesne jen nepatrně. Ale u nás to je horší. Kdy dostali mladí kluci šanci zapojit se do reprezentace? Sporadicky. A teď jsou pro nás dobří. Jenže  zažívají premiéry na mezinárodním poli a logicky se z toho podělávají. To už měli mít dávno za sebou. Ty chvíle  si musí odžít, nikdo se s nimi nenarodí. V  mariáši také musíte svoje zkušenosti  zaplatit a teprve potom máte šanci vyhrávat. Pravda někomu to trvá déle, ale bez toho se dál nepohne.

Bavil jste se s vedením svazu, aby vám dali možnost vybudovat silný tým?
Ano bavil a tím, že mne jmenovali trenérem národního mužstva, cítím důvěru v moji práci. Nebudu ale přece s nikým smlouvat, jak mám pracovat. Snažím se vše dělat, jak nejlépe dovedu a pokud to nebude stačit, musí přijít někdo jiný. Když jsme řešili mé působení u reprezentace, měl jsem představu, že bude trvat do konce letošní kvalifikace, ale nakonec jsme se domluvili do mistrovství Evropy 2015. Samozřejmě vše bude záležet na tom, jestli na šampionát postoupíme.

Výsledky jsou důležité i kvůli sponzorům, ne?
To bez diskuze, ale dívat se na reprezentaci jen z pohledu výsledků také nejde. Výsledky jsou důležité, ale jestli naši myšlenku budování nového výběru správně vyargumentujeme, tak myslím sponzoři pochopí.

Bude evropská kvalifikace schůdnější, než byla ta světová s Bulhary a Nizozemci?
Také to bude těžké, máme Španěly, Ukrajince, kteří vymetli se Slováky v kvalifikaci mistrovství světa doma 3:0. A budeme mít ještě zatím neznámého soupeře (Bosna a Hercegovina, Norsko, Maďarsko a Švýcarsko hrají o postup 9. až 11. května - pozn. red.). Španělé jsou  k překonání, Ukrajinci jsou nevyzpytatelní, jednou zahrají skvěle, druhý den hůře. Ale je to takový ruský volejbal. Uvidíme, jak se na nich  projeví současná složitá politická situace na Ukrajině.

Máte o Ukrajincích nějaké informace?
Vím, že se Charkov, který tvoří celá reprezentace, odhlásil z ruské ligy, ale hrajou doma, trénují dál. Spolu jsou nejméně dva roky, vědí o sobě, jsou dlouzí. Bude to  těžké. Přímo postupuje vítěz, druhý ze skupiny jde do dodatečné kvalifikace.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze