Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zlín je zásobárnou volejbalové reprezentace, dodal jí pět mužů

Čeští volejbalisté Adam Bartoš a Tomáš Fila se radují z úspěšného zakončení. | foto: ČTK

8 2015
Kvůli chřipce přišel smečař Jiří Vašíček o mistrovství Evropy a zlínský extraligový klub o svého zástupce na vrcholné volejbalové akci, která ve čtvrtek startuje v Bulharsku. Při pohledu na nominaci můžou být přesto ve Zlíně pyšní - pět nominovaných hráčů ze třinácti rozjelo svoji kariéru na východě Moravy.

„Vnímám to pozitivně a jako ocenění naší práce s mládeží,“ pronesl trenér a manažer extraligového mužstva Roman Macek.

Jeho rukama prošli oba nahrávači Jakub Janouch s Pavlem Bartošem i trio smečařů Kamil Baránek, Tomáš Fila, Adam Bartoš. Postupně se však rozutekli do světa, jako poslední opustil Zlín po minulé sezoně Pavel Bartoš.

„Beru to jako fakt, normální koloběh. Pokud se dostanou do reprezentace, měli by hrát v silnějším týmu, než je Zlín,“ ví Macek.

Odchovanci Zlína na ME

Kamil Baránek (32 let)
Světoběžník. Smečař tureckého Galatasaraye hrál také v Itálii, Francii, Řecku a Argentině.

Adam Bartoš (23)
Loni odešel do francouzského Tours a hned získal double. Za rok mu končí smlouva.

Pavel Bartoš (21)
Mladší bratr Adama byl už v devatenácti kapitánem mužů Zlína, po sezoně zamířil do Karlových Varů, ač chtěl do zahraničí.

Tomáš Fila (30)
Rodák z Hošťálkové je dlouholetou stálicí Českých Budějovic, kariéru chce dohrát ve Zlíně.

Jakub Janouch (25)
Po bankrotu Opavy se ho ujali ve Zlíně, odkud ho před dvěma lety přetáhl letošní mistr z Liberce.

Současná vlna zlínských hráčů v národním výběru je výsledkem změn, které v oddíle započaly po historickém extraligovém titulu v roce 1999. „Tehdy jsme se museli srovnat s jiným způsobem financování volejbalu,“ zavzpomínal Macek.

Zlín vsadil na systém sportovních tříd a středisek a center mládeže, talenty cepovala dvojice odborníků Jakubíček, Šrámek. „V kadetských a juniorských kategoriích jsme se dostali do nejvyšší soutěže. Povedlo se nám stáhnout talentované kluky z Moravy.“

Názorným příkladem je Kamil Baránek. Zatímco v Brně nastupoval na postu blokaře, ve Zlíně se přerodil v později prvotřídního přihrávajícího smečaře.

„Ten to všechno začal. Pochopil, že nejdříve se musí něco předvést v extralize a pak se může posunout. Svým následovníkům ukázal cestu,“ vypíchl Macek.

Svoji první extraligovou příležitost ve Zlíně dostal i Janouch, sourozenci Bartošové s Filou se učili volejbal ve Zlíně od žákovských let. Všichni přitom přičuchli k mužskému týmu nejpozději v juniorském věku, někteří už dokonce jako kadeti. „Je naší filozofií dávat šanci mladým talentům co nejdříve, pokud na to svým somatotypem mají,“ vysvětluje Macek.

V mládežnických kategoriích mezitím klubu rostou další nadějní hráči. Někteří se už posunuli do kabiny extraligových mužů, další jsou členy nově se rodících výběrů juniorů a kadetů. Těch je aktuálně pět. A třeba jsou mezi nimi následovníci Bartošů a spol.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze