Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Potvrzeno. Ostravští volejbalisté přišli o libera Václavíka

Jan Václavík v poslední době moc důvodů k ús,ěvu neměl. | foto: Jiří Seidl, MF DNES

28 2015
Ostravští extraligoví volejbalisté přišli o velkou oporu. Libero Jan Václavík se dohodl s vedením klubu na ukončení smlouvy. Už není asistentem trenéra, ani hráčem. „V nynější atmosféře nedokážu v mužstvu působit,“ řekl někdejší reprezentant, který v roce 2013 výrazně přispěl k titulu Ostravy.

Ivan Cap, který jedná za extraligový celek, tvrdí, že Václavíka odvolali z funkce asistenta kvůli neuspokojivým výsledkům mužstva. „Vyzvali jsme ho, aby se po zranění maximálně soustředil na hráčskou kariéru. Na jeho přání nakonec došlo k dohodě o ukončení jeho hráčské smlouvy,“ uvedl Cap.

Honzo, jak k vašemu odvolání vůbec došlo?
Vedení klubu minulý týden přišlo na trénink a řeklo, že budou velké změny v celém realizačním týmu. A oznámili, že mě odvolávají z postu asistenta trenéra, na který dosazují Marka Tomáše. Tím to celé začalo.

Jaké byly důvody?
Nejvážnější byl ten, že jsem zodpovědný za negativní atmosféru v týmu, že ponižuji hráče, což úzce souvisí se špatnými výsledky, a že nezvládám spojit obě dvě role v týmu, což má vliv na můj výkon jako hráče.

Opravdu hráče ponižujete?
To byl pro mě velký šok. Mám čisté svědomí, nepotřebuji nikoho ponižovat, nad nikoho se povyšovat. Zodpovědnost jsem měl, zvlášť v přípravě, kdy byl trenér Šmejkal s nároďákem. Občas jsem musel být důsledný, ale ponižování odmítám. Že bych si honil ego, to určitě ne.

Byla v šatně negativní atmosféra?
Pokud se ptáte na to, co naznačuje pan Cap, tak toto jsem necítil, a i proto to bylo pro mě takové překvapení. Samozřejmě série porážek náladě nepřidá.

Kdy jste se rozhodl skončit i jako hráč?
Ještě ten večer, kdy jsem byl odvolaný, jsem se domluvil s trenérem, že skončím i v roli libera. Druhý den jsem předstoupil před spoluhráče a oznámil jim to. Řekl jsem jim, že už nedokážu s nynějším vedením spolupracovat a že pan Cap u mě ztratil morální kredit. Nedokážu pod ním hrát a v této atmosféře působit v klubu.

Jan Václavík
Ostravský Jan Václavík se raduje se spoluhráčem.

Takže jste dal výpověď?
To mi hráčská smlouva neumožňuje. Proto jsem panu Capovi navrhnul, abychom smlouvu ukončili dohodou, protože se natolik rozcházíme, že naše další spolupráce není možná. On řekl, že to vidí stejně, a souhlasil.

Jak na vaše odvolání reagoval trenér Šmejkal?
Prohlásil, že jsem si roli asistenta plnil a že nesouhlasí s tím, aby mě někdo nahradil, natož bez toho, že by to s ním vedení klubu konzultovalo. Ale nemohu mluvit za něj, nechci do toho zatáhnout další lidi.

Máte už nabídky z jiných klubů?
Neuvažuji, že bych šel někam jinam. Pomáhám Luboši Vašinovi s juniory. (Mládež spadá na základě rozhodnutí soudu pod původní vedení klubu, které nadále usiluje o návrat k extraligovému celku – pozn. red.)

Bez práce tedy nejste?
No, dělám to zadarmo a zatím budu žít z toho, co jsem našetřil. Uvidím, jak dlouho to potrvá.

Věříte v koutku dušičky, že bývalé vedení vyhraje spor s tím nynějším a znovu se ujme celého klubu?
Neřekl bych dušičky, ale duše. Je tam výhled, že tomu tak bude. Nemohu ale předjímat, jaký vliv by to mělo na mě, kdyby se fungování klubu vrátilo do starých kolejí.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze