Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Castello a Rodek. Volejbalisté Ostravy mají dvě libera v akci

Richard Mauler a Nick Castello se radují. | foto: Jiří Seidl, MF DNES

31 2014
Nick Castello vbíhá na hřiště při podání soupeře, aby přihrál. Jan Rodek ho střídá pro obranu v poli, když má servis jeho tým. Ostravští volejbalisté až na výjimky hrají čtvrtfinále extraligy se dvěma libery, tedy s hráči, jejichž úkolem je bránit. Minulé domácí utkání s Příbramí odehrál jen Castello. "Dařilo se mu, takže nebylo třeba nic měnit," uvedl ostravský trenér Zdeněk Šmejkal.

Castello předvedl výborný výkon před svými rodiči, které měl v hledišti. V sobotním utkání v Příbrami už však znovu byla na hřišti obě ostravská libera.

"To střídání není žádný problém," řekl Havajec Castello, který do Ostravy přišel před sezonou.

A svého parťáka na stejném postu Jana Rodka chválí. "Hanys přináší energii do naší hry, dobře brání v poli, takže to pomáhá celému týmu."

Castellovi nevadí, že se musí o post libera dělit. "Chci pomoci týmu. Vždy je to o tom, co je pro mužstvo nejlepší a tady tato varianta nám funguje."

Jan Rodek možnost, že do zápasů nyní zasáhne více než dříve, když zaskakoval jako smečař, vítá. "Přijde mi to docela dobré," podotkl. "Nick se může soustředit jen na příjem, já zase na čapání v poli. Nick je na přihrávce určitě lepší, a pokud jde o obranu v poli, tak mi pomáhá lepší komunikace se spoluhráči, na různé situace mohu okamžitě reagovat česky."

Rodek ještě coby opavský junior nahrával. "Pak mě přeorientovali na smeč a v Ostravě pendluji mezi smečem a liberem," usmál se.

Trenér Šmejkal se pro hru se dvěma libery, což pravidla umožňují od roku 2011, rozhodl v závěru základní části extraligy.

"Zdálo se mi, že Nickovi občas docházely síly, pak mu nešly nohy," řekl Šmejkal. "A další věc je, že Honza do naší hry v poli přináší entuziasmus, více toho čapne, je pohyblivější."

Kouč připouští, že důležitou roli hraje i komunikace se spoluhráči. "Ale v tom, že kluci na sebe houknou česky, problém u Nicka nevidím. Honza hraje v poli o třídu lépe než ostatní, je to ideální varianta."

Zdeněk Šmejkal o sázce na dvě libera uvažoval už dříve v průběhu sezony. "Nakonec jsem se k tomu odhodlal, když Honza při trénincích hrou v poli převyšoval ostatní, svými výkony si o to řekl."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze