Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Šéfové jsou zpátky. Spory volejbalistů Ostravy ale nekončí

Budějovický volejbalista Jan Kuliha (v černém) smečuje proti trojbloku Ostravy. | foto: Petr Lundák, MF DNES

24 2016
Po devíti měsících se extraligových volejbalistů Ostravy ujala původní správní rada, kterou loni v červnu odvolala fiktivní valná hromada. Tu bez možnosti odvolání zrušil Krajský soud v Ostravě a následně Vrchní soud v Olomouci.

Loni v červnu volejbalový klub v rozporu se stanovami převzal Ivan Cap, který se stal s Romanem Krákorou jednatelem. Oba soud z této funkce vymazal, přičemž jejich postů se ujali Tomáš Dvořák a Aleš Pyrta, členové původního vedení.

„Jsme zpátky,“ řekl předseda správní rady Pavel Žůrek. „Soud uznal, že naše odvolání nebylo právně v pořádku. Těší mě, že jsme se nemuseli uchýlit k intrikám, lžím a polopravdám.“

Připustil, že spory neutichají, některé stále řeší soudy. „Ten hlavní je ale ukončený. Jenže ani my tu být nemusíme,“ upozornil Pavel Žůrek. Nynější šéfy mohou odvolat členové valné hromady, ti, kteří v ní byli před nástupem nového vedení. Jen ta může zbavit členství ve správní radě také Ivana Capa. „Její termín ale zatím neznáme, nejprve musíme udělat audit a podle toho se zařídit,“ dodal Žůrek.

Upozornil, že ekonomická situace klubu je žalostná. Ostatně o mizejících penězích mluvil také Ivan Cap. „Ano, vytýkali nám špatné hospodaření, plánování, špatné nakládání s majetkem, ale za celou dobu se nestalo, že bychom někomu něco dlužili, což v tuto chvíli bohužel říct nemůžeme,“ řekl Žůrek.

Cap tvrdí, že staré vedení nebylo dlouhodobě schopno zajistit dostatek peněz. „Při hospodaření se dopustilo řady pochybení,“ uvedl. „Jestli vědomých, či nedbalostních, zjistí až orgány činné v trestním řízení. Pro porovnání – nové vedení klubu do dnešního dne již zajistilo více než jeden milion korun ze soukromých zdrojů mimo dotace. A do konce sezony má připraveno dalších nutných jeden a půl milionu korun.“ Jenže klub dluží peníze bývalému trenérovi Zdeňku Šmejkalovi, někdejšímu liberu Janu Václavíkovi i dalším hráčům. Manažer Tomáš Zedník uvedl, že ještě loni na jaře pro tuto sezonu připravili rozpočet 8,5 milionu korun. „Vždy jsme ho měli nejméně z devadesáti procent pokrytý, takže je nelogické, aby v lednu, jako tomu bylo letos, došly peníze. Z toho můžeme usuzovat, že něco není v pořádku.“

Žůrek připomněl, že změnu ve vedení klubu odskákali lidé roky spjatí s ostravským volejbalem. „Zdeněk Šmejkal, Jan Václavík, masér Stanislav Šereda a částečně trenér mládeže Luboš Vašina,“ zmínil Pavel Žůrek lidi, kteří až na Vašinu, za něhož se postavili rodiče mladých hráčů, museli odejít. „Před námi je velký úkol tyto křivdy napravit.“

Šmejkal, který trénuje v Rakousku, i Václavík, jenž pomáhá v play-off Kladnu, přislíbili návrat do klubu, jenže vše bude záležet na ekonomických možnostech. „Nebude snadné pozvednout zase kredit klubu a přesvědčit hráče, že nám mohou znovu věřit,“ řekl jednatel Tomáš Dvořák.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze