Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Medaili chceme i v příští sezoně, říká kouč volejbalistek Olympu Mitáč

Stanislav Mitáč, kouč Olympu Praha | foto: PVK Olymp Praha

20 2014
Do finálové série s Prostějovem vstupovaly volejbalistky Olympu jako outsider a předpoklady se tentokrát potvrdily: po dvou vyrovnaných, ale prohraných zápasech na Moravě přišla jasná porážka doma v Praze. A tak jejich trenér Stanislav Mitáč zopakoval při hodnocení sezony stejnou větu jako loni: "Prostějov můžeme porazit, ale ne porážet."

Jednou jste letos v extralize skutečně Prostějov porazili. Proč se to ve finále nepovedlo aspoň v jednom z utkání zopakovat?
Kromě té jedné výhry jsme proti nim velmi dobře zahráli také předtím ve finále Českého poháru. Tentokrát to nevyšlo, chtěli jsme sérii sehrát důstojněji. Prostějov nás prostě smáznul. Celkem se nám podařily zápasy venku, doma paradoxně přišel ten nejhorší.

Není těžké hráčky motivovat, když vědí, že Prostějov je dlouhodobě v lize suverénní?
To bych neřekl. Ty naše křepelky hrozně chtějí, motivace jim určitě nechybí. Ale je samozřejmě pravda, že už dlouhodobě vyznívá bilance vzájemných zápasů jasně pro Prostějov. Nedávno jsem se díval a historicky v utkáních s nimi máme tři výhry a dvaačtyřicet porážek. A to jsme v Česku hned po nich druzí nejlepší.

Čím to je, že Prostějov stále dominuje? Rozhoduje jen finanční zázemí?
V podstatě ano. Je to v Česku jediný profitým, hráčky nemají na starosti nic jiného než volejbal. My jsme ještě loni měli v kádru šest středoškolaček... Letos už byly jen tři, ale pořád máme sedm vysokoškolaček a jednu pracující. Někdy je problém, abychom trénovali kompletní. Ale zápasy proti Prostějovu jsou rozhodně přínosem.

Takže to nevnímáte tak, že extralize může dlouhodobá nadvláda jednoho týmu uškodit?
Ne, naopak. Je dobře, že si holky zahrají proti skvělým cizinkám, může jim to hodně dát. Spíš je otázka, jaký to má přínos pro Prostějov – v Champions League zatím na velký úspěch nedosáhl.

Se sezonou zakončenou stříbrem jste tedy spokojení?
Rozhodně. Potřetí v řadě jsme skončili na druhém místě, to beru jako úspěch. Zvlášť když před dvěma lety jsme tým museli hodně přebudovat. Vsadili jsme tehdy na mládí, čekali jsme, jak to půjde dál... A už loni jsme dosáhli na stříbro. Letos jsme znovu měli za cíl dojít do finále, já osobně jsem hodně chtěl Prostějov potrápit víc, ale je to těžké. Náš tým je opravdu mlaďounký.

A asi se dá očekávat, že před novou sezonou se znovu promění...
No právě. Odejdou důležité hráčky: Sládková chce rodinu a bude se vdávat, Halbichová s Kvapilovou zase končí školu a rády by zkusily cizinu. Budeme muset doplnit tým dalšími "mláďátky", ale nemůžeme mít jiné ambice než medaile. Minimálně na třetí místo chceme dosáhnout.Najdete na iDNES.czmobilní verze