Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Němci sní o první volejbalové medaili po 42 letech i o větším zájmu

Německý volejbalista Max Gunthor smečuje v utkání světového šampionátu proti Íránu. | foto: Reuters

19 2014
Od roku 1972 a olympiády v Mnichově němečtí volejbalisté marně čekají na medaili z velké akce. Nyní jsou od ní pouhý krok: na světovém šampionátu prošli do semifinále. „Ani nemohu věřit, že jsme mezi čtyřmi nejlepšími týmy planety,“ řekl blokař Tim Broshog. Navzdory největšímu úspěchu za poslední dobu však volejbal v Německu nemá silnou pozici.

Ještě dva roky před mnichovskou olympiádou, ve sportovně již „zaprášeném“ letopočtu 1970, se zrodila první a jediná německá medaile z mistrovství světa volejbalistů. Zlato tehdejší Německé demokratické republiky.

Dlouhou pauzu může změnit až rok 2014 a vrcholící šampionát v Polsku. „Pod tlakem jsme nejlepší. Tenhle mančaft ohromně vyrostl,“ říká hvězda Georg Grozer a těší se na sobotní semifinále s domácími; druhou dvojici tvoří Brazílie a Francie.

Co Němce dostalo tak daleko, když po sjednocení země prošli na MS teprve počtvrté, skončili dosud nejlépe osmí a medaili nebrali ani na kontinentálním šampionátu? Náznakem mohlo být už páté místo z her v Londýně. Grozer, který podle šéfa německého volejbalu Thomase Krohneho „definitivně patří mezi tři nejlepší hráče světa“, má pravdu - Němci herně rostou.

Jistě, v Polsku jim pomohl systém, kdy se závěrečné tříčlenné skupiny losují. Do stejného osudí tak spadly volejbalové velmoci Polsko, Brazílie a Rusko a právě ruští obhájci olympijského zlata už skončili; Němci našli jednodušší cestu přes Írán. Přesto se však nedá říct, že by mezi nejlepšími byli nezaslouženě. Mužstvo má sebevědomí, výrazné tváře v Grozerovi, Lukasi Kampovi či v ukrajinském rodákovi Denisu Kaliberdovi.

A také se umí otřepat z herních políčků. Na šampionátu Němci už třikrát „slízli“ bolestivou porážku 0:3 (od Brazílie, Ruska i Francie), jenže zároveň nikdy neprohráli dvakrát po sobě. Vždy se dokázali rychle oklepat.

Znamená to jediné - pokud si tuhle schopnost udrží, získají v závěrečném víkendu cenný kov. „Až jsme si říkali, že si na pátek naplánujeme přátelák, zahrajeme mizerně a pak budeme mít výhru v semifinále jistou,“ žertoval Sebastian Kühner. A vážněji dodal: „Statistika je to hezká, ovšem nejraději bychom chtěli výhry dvě.“

To by Němce dovedlo rovnou na trůn. A pro jejich sport by to byla citelná vzpruha. Jak si ve svém komentáři všiml uznávaný list FAZ, zatímco ve volejbalem poblázněném Polsku se lidé tlačí venku u velkoplošných obrazovek, v Německu se dokonce duely MS ani nevysílaly v televizi živě. Sledovat je šlo pouze přes internet, změnit by to měl až senzační postup do semifinále.

„Proto by ani zlato nezpůsobilo žádný volejbalový boom,“ soudí FAZ a připomíná slova kouče mužstva Vitala Heynena: „Jednodušší je podporovat kanoistiku. Cesta k úspěchu v ní není tak složitá, je to individuální, ne kolektivní sport. A když se zadaří a vodáci vám přivezou z olympiády třeba čtyři medaile, nemusí to vyrovnat ani jedno volejbalové zlato.“ Deník pak uzavírá, že by volejbalový vzestup mohl vést třeba až ke změně dotačního systému, jenž preferuje jednotlivce.

Aby ale na takové debaty vůbec došlo, potřebují Němci po 42 letech zlomit velké medailové čekání. Šance dostanou dvě.Najdete na iDNES.czmobilní verze