Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Liberecký Kouč Nekola: Celý mistrovský kádr už v Dukle asi neudržíme

Liberecký kouč Michal Nekola | foto: Ota Bartovský, MAFRA

14 2016
Jako hráč se výrazně podílel na čtyřech mistrovských titulech a stejně úspěšné obrátky nabírá i jeho trenérské kariéra. Kouč Michal Nekola dovedl v minulém týdnu volejbalisty Dukly Liberec po finálové sérii s Brnem k obhajobě trofeje pro šampiony extraligy a letos také ke zlatu v Českém poháru, takže má na kontě i hodně ceněný double.

Předtím v únoru přišel další posun v jeho dráze trenéra. Stal se asistentem Španěla Falasky u českého reprezentačního týmu mužů. Jeho liberecká mise tím však nekončí a v Dukle začne už svoji osmou sezonu v řadě.

„V Liberci mám ještě rok smlouvu a na tom se mou rolí asistenta u české reprezentaci nic nemění. Jenom to bude složitější, protože velkou část letní přípravy s mužstvem nebudu. To musíme ještě všechno vyladit,“ řekl brzy 46letý Michal Nekola, který už má za sebou první týden soustředění národního týmu v Brně.

Dají se nějak srovnat oba tituly, které jste s Duklou získal?
Před rokem jsme byli v pozici lovce, který chtěl urvat po dlouhých dvanácti letech pro Liberec titul. Šli jsme po Budějovicích, které měly v těch minulých sezonách na zlato našlápnuto každý rok. Letos při naší obhajobě se role trochu obrátily. My jsme udrželi stejný kádr a většina týmů včetně našeho finálového soupeře Brna posilovala tak, aby se dostala na kobylku zase nám. Jsem rád, že se jim to v průběhu celé sezony nepovedlo.

A co radost, byla rozdílná letos a vloni?
S odstupem času bych řekl, že můj obrovský pocit sportovní radosti po celoroční práci byl v obou případech stejný, jen takový ten vnější vjem byl trošku jiný. První titul jsme uhráli doma, před nabitou halou vlastních bouřících fanoušků jsou ty emoce o hodně vyšší a je to samozřejmě příjemnější. V Brně fandilo pět tisíc diváků domácím, což udělalo výbornou atmosféru na zápas, ale při těch prvotních momentech a předávání poháru a medailí to není úplně ono. Naštěstí nás tam podporovalo našich padesát skvělých fanoušků, se kterými jsme si to náležitě oslavili.

Fotogalerie

Dva roky jste měl pohromadě naprosto stejný tým. Překvapil vás ten letošní, opět mistrovský, ještě vůbec něčím?
Když jsme tenhle kádr dávali před tou předchozí sezonou dohromady, tak jsme hlavně chtěli, aby hráči spolu fungovali. Nebylo ani tak nutné, aby byli všichni přímo kamarádi, ale aby spolu komunikovali a žili sportem. To se nám povedlo. A letos to bylo super v tom, že tím, že jsme tým udrželi celý pohromadě, tak se to všechno mezi nimi ještě prohloubilo. Jeden věděl, co čekat od druhého, všechno bylo bez problémů, takže to pro nás trenéry bylo jednodušší. A ubyly nám starosti s naladěním týmu, které přinášejí změny v kádru. Jen jsme se všichni udržovali v tom dobrém klimatu a podařilo se to ziskem druhého titulu v řadě.

Dá se asi čekat, že do další sezony už změny přijdou. Prvním, kdo v Dukle nebude, je na vlastní žádost univerzál Vencovský. Tušíte, co přijde dál?
Vše je otevřené. V průběhu play-off jsme nic neřešili, abychom se soustředili jen na sportovní výkony, ale teď se bude se všemi hráči intenzivně jednat ohledně nových smluv. Já bych samozřejmě moc chtěl udržet co nejvíc hráčů. To je naše priorita, protože se nám to vyplatilo, ale nebude to snadné. Myslím si, že celý ten mistrovský kádr asi už nebudeme schopni udržet. Máme kvalitní volejbalisty a nějaké dobré nabídky asi přijdou. Doufejme, že ty změny budou co nejmenší, aby to nebyl velký zásah do sehraného týmu.

Na začátku týdne jste naskočil do nové role reprezentačního asistenta. Tušíte, jaké budou vaše nejbližší dny, týdny a měsíce?
Do konce května jsme v Brně. Tréninky budou od pondělí do pátku, víkendy volné. Je to nepříjemné, že budeme všichni pryč od rodin, ale nedá se nic dělat. V červnu už najedeme na přípravná utkání, odstartuje Světová liga, takže program bude i s přesuny zajímavější.

Hlavním koučem je Španěl Falasca, který vedl polský Belchatów, s nímž jste se střetli v Lize mistrů. Jaké máte první dojmy ze spolupráce s ním?
Zatím velice dobré. Jsme zhruba ve stejném věku, je to přístupný a komunikativní trenér. Příprava se teprve rozjíždí, budeme se snažit tým naladit, protože jsou v něm docela velké změny a určitě to nebude jednoduché. Pozitivní je, že všichni hráči jsou hodně motivovaní, chtějí na sobě pracovat a duch v mančaftu bude dobrý a bojovný. V tom prvním měsíci budeme nacvičovat různé systémy a zjišťovat, co by mělo naší hře nejvíc vyhovovat.

Už máte představu, jak budete nebo nebudete v letní přípravě s vaší Duklou?
Celý srpen a část září s klubem nebudu. To bude probíhat příprava nároďáku na kvalifikaci mistrovství Evropy. Budu se samozřejmě snažit dojíždět do Liberce jak jen to půjde, ale fyzicky na těch trénincích nebudu. Musíme proto ještě s ředitelem klubu Pavlem Šimoníčkem dát dohromady, jakým způsobem to vyřešíme a vyladíme. Tréninky budou vesměs připravené, spíš půjde o to, aby tým fungoval a příprava šlapala jak má. Bude to pro všechny novinka, uvidíme, jak to bude fungovat.Najdete na iDNES.czmobilní verze