Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Karlovarští volejbalisté odstartovali přípravu. I s esem z Ligy mistrů

Karlovarští volejbalisté poslouchají pokyny trenéra. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

18 2016
Volejbalisté VK ČEZ Karlovarsko začali s přípravou na další ročník v extralize. Bez čtveřice reprezentantů, kteří se rozptýlili po soustředěních, ale zato s novými tvářemi týmu: nedávným kapitánem národního mužstva Ondřejem Hudečkem či americkým univerzálem Ericem Mochalskim.

Čas dovolených minul, začíná období sportovní přípravy. Volejbalisté Karlovarska se sešli v neděli téměř v plném počtu. „Někteří nám ale hned odjeli na reprezentační soustředění,“ upozornil Jiří Novák, trenér VK ČEZ Karlovarsko.

Po prvním setkání týmu se zase zpět k národnímu mužstvu připojili slovenský nahrávač Daniel Končál a čeští reprezentanti Marek Zmrhal a Daniel Pfeffer. „Nafasovali jsme nové dresy a oblečení, to vždycky potěší,“ culil se Pfeffer. „Nálada v týmu vypadá dobře, všichni jsme nadšení, už jsme se na to těšili.“

Reprezentační povinnosti plní také estonský blokař Henri Treial. Není vyloučeno, že nastoupí proti českému výběru v zářijové kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy. O dva dny později se k mužstvu Karlovarska připojil americký univerzál Eric Mochalski, s ním už se libero Daniel Pfeffer nepotkal. „S cizinci je to vždy podobné,“ tvrdil. „Záleží, jaké jsou to povahy, ale kdokoli přišel sem loni i předloni, do týmu zapadl stoprocentně dobře.“

Trenér Novák tak bude většinu přípravného období pracovat s osmi až devíti hráči ze soupisky elitního mužstva. „Nebudeme si stěžovat, jsou týmy, které jsou na tom hůř,“ připomněl kouč Novák družstva Českých Budějovic nebo Liberce, kterým se pro reprezentační povinnosti omluvila polovina hráčů.

Volejbalisté Karlovarska zahájili sezonu o týden či o dva později než většina extraligových soupeřů. „Některé týmy pracují už od začátku srpna hodně na fyzickém objemu a celý měsíc nejdou do haly, to považuju za handicap,“ porovnal trenér. „My razíme jinou teorii. Sílu samozřejmě děláme, čtyřikrát týdně jsme v posilovně a jednou na atletickém oválu. Ale jsme volejbalisti, leccos se dá odpracovat i na hřišti, proto jsme vždycky odpoledne v hale. Osm týdnů je tak akorát, aby už hráči nebyli přípravou unavení. Náš realizační tým věří, že se nám to musí vyplatit.“

Před začátkem sezony odehraje tým Karlovarska několik přípravných turnajů, na kterých by se měl setkat i se zahraniční konkurencí. Některý z přátelských zápasů plánuje klub i před svým publikem. „A přípravné období zakončíme turnajem v Odoleně Vodě,“ připomněl trenér Novák dvoudenní soutěž, kterou se svými svěřenci absolvoval i v loňském roce.

Volejbalová extraliga startuje 15. října domácím zápasem s ústeckým celkem. Mužstvo prvního soupeře vede od této sezony bývalý kouč Karlovarska Petr Brom.

Mochalski: Karlovy Vary vypadají opravdu nádherně

Eric Mochalski (vlevo) v dresu Ach Lublaň

V posledních dvou sezonách dovedl volejbalisty Lublaně vždy k titulu ve slovinské lize, už za pár týdnů teď Eric Mochalski vyzkouší sílu další nejvyšší soutěže, a to té české. Přes hlavu přetáhne dres Karlovarska, které se po svém vstupu do soutěže pokaždé dostalo v extralize do semifinále.

A v sestavě s třiadvacetiletým Američanem by to nemělo být jiné. Sportovně vynikal už v rámci systému amerického školství, kde na sebe výrazně upozornil na slavné univerzitě ve Stanfordu, a že nebude žádné ořezávatko, to ukázal i po svém přesunu do Evropy, kde se v barvách ACH Volley Lublaň stal nejproduktivnějším útočníkem Ligy mistrů.

„Musím přiznat, že to pro mě bylo velké štěstí, že jsem přišel právě sem. Když se teď dívám na olympiádu, zjišťuju, že proti řadě lidí jsem si tam zahrál, to je docela zábavné,“ říká.

Přesto jste se rozhodl změnit klub i zemi, ve které hrajete. Hledal jsem novou zkušenost, novou výzvu. Zahrát si volejbal v České republice je pro mě skvělá příležitost.

Máme tady i řadu dalších týmů.

Slyšel jsem, že Karlovy Vary jsou jedno z nejhezčích lázeňských měst na světě, takže jsem na to tady moc zvědavý. Stačil jsem se už trochu projít v centru a můžu říct, že vypadá opravdu nádherně a lidé jsou tu také milí. Jsem moc rád, že jsem tady.

Co víte o současném týmu?

Máme sice za sebou teprve pár tréninků, ale zatím vypadá velmi dobře. Vypadá to, že je tady dobrá parta kluků, v přípravě nás teď čeká spousta práce a přátelské vztahy v kabině nám v ní hodně pomůžou.

Mluvil jste o nové výzvě, jaké jsou tedy vaše osobní cíle?

Chci na sobě dál tvrdě pracovat, každý den. Pokračovat ve zlepšování. Klub chce letos postavit ještě lepší tým než měl loni a alespoň podle mých prvních dojmů je i na našem trenérovi při práci s týmem vidět, jak moc chce na cestě za vytčenými cíli uspět.

V zámoří jste hrál za Univerzitu ve Stanfordu, to je jedna z vůbec nejlepších škol v celých Spojených státech.

Taky jsem byl velmi šťastný, když jsem se tam dostal. Byla to pro mě skvělá příležitost, získal jsem tam řadu výborných přátel, je na co vzpomínat.Najdete na iDNES.czmobilní verze