Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Cenný skalp. Volejbalisté Karlovarska porazili extraligové mistry

Petr Brom povede do extraligových bojů nováčka VK ČEZ Karlovarsko | foto: Ladislav Němec, MAFRA

24 2014
Hitem v přípravě na nadcházející volejbalovou sezonu byl mezinárodní turnaj v Liberci. Dvoudenní soutěž za účasti polského Štětína, předního mužstva švýcarské ligy Volley Näfels a nejlepších domácích týmů loňské sezony Liberce a Českých Budějovic okořenil extraligový nováček VK ČEZ Karlovarsko.

„Odehráli jsme kvalitní turnaj, pro mě bylo důležité, že se úroveň naší hry lepší, individuálně i týmově,“ hodnotil trenér Petr Brom.

Karlovarsko v přípravě

Turnaj v Liberci, 19. až 20. září 2014

PÁTEK: Dukla Liberec - Näfels (Švýc.) 3:1, VK ČEZ Karlovarsko - České Budějovice 3:1, Dukla Liberec - Štětín (Pol.) 3:0, VK ČEZ Karlovarsko - Näfels (Švýc.) 3:0, České Budějovice - Štětín (Pol.) 3:0.

SOBOTA: Dukla Liberec - České Budějovice 3:2, Štětín (Pol.) - VK ČEZ Karlovarsko 3:1, České Budějovice - Näfels (Švýc.) 3:2, Dukla Liberec - VK ČEZ Karlovarsko 3:0, Näfels (Švýc.) - Štětín (Pol.) 3:2.

KONEČNÉ POŘADÍ: 1. Liberec 11 bodů (skore 12:3), 2. Karlovarsko 6 (7:7), 3. České Budějovice 6 bodů (9:8), 4. Štětín 4 body (5:10), 5. Näfels 3 body (6:11).

Volejbalisté Karlovarska vlétli do turnaje výhrou nad úřadujícím mistrem, Jihostroj České Budějovice přehráli ve čtyřech setech. Vítězný tým vedl blokař Michal Sukuba, někdejší kapitán českobudějovického mužstva.

První den turnaje zvládl západočeský tým zdolat i semifinalistu švýcarské ligy Volley Näfels s koučem Daliborem Polákem. K hladkému vítězství 3:0 přispěl i univerzál a předseda klubu Jakub Novotný.

Na výsledcích sobotního programu se podepsal úzký kádr, který tým Karlovarska pod Ještěd přivezl. Extraligový nováček nastoupil jen s osmi hráči.

„Turnaj jsme odehráli na dva smečaře, v zápase s Libercem už hráči vyloženě tahali,“ poznamenal trenér Brom.

V konečném hodnocení nabitého turnaje obsadil VK ČEZ Karlovarsko i díky lepšímu vzájemnému utkání s Jihostrojem druhou pozici.

Příprava pokračuje v Karlových Varech, v hale v Jízdárenské ulici svěřenci kouče Broma vyzvou dnes od 12 hodin tým ČZU Praha.

Nábor: školáci hltali každé slovo

Během dvou vyučovacích hodin se na ZŠ Komenského náborové akce zúčastnily tři stovky žáků, zájem o volejbal přímo projevilo více než 100 z nich. „Mladí volejbalisté hltali každé naše slovo, nebylo možné děti vytrhnout z absolutního nadšení,“ těšil se Štěpán Javůrek, šéftrenér mládeže Karlovarského kraje.

Vysoká účast dětí na volejbalovém náboru se na základě předchozích akcí v regionu dala očekávat, ale zájem dětí a atmosféra na ZŠ Komenského předčily veškeré předpoklady. Při náboru propuklo pravé volejbalové šílenství. „Takovou akci náš region dosud nezažil,“ potvrdil Javůrek. „Podařilo se nám ji zorganizovat i díky výborné práci učitelek místní základní školy paní Hodačové a paní Mendové a dalších spolupracovníků.“

Na rozvoji sportovní mládeže v Karlovarském kraji se systematicky podílejí volejbalisté A-týmu extraligového nováčka VK ČEZ Karlovarsko. „Nechceme být jen klubem extraligy mužů, máme velmi detailně propracovanou strategii těchto náborů a jsem opravdu rád, že se nám takto daří,“ prohlásil předseda klubu Jakub Novotný.

„Vím, že úplně všechny děti pak na volejbal chodit nebudou, ale i kdyby to byla jen polovina z nich, bude to stále obrovský úspěch na to, že klub funguje necelý půl rok.“

Do náboru na ZŠ Komenského se aktivně zapojil druhý nahrávač elitního mužstva a zároveň trenér mládeže Milan Bican a jeho dva spoluhráči, blokař Michal Koláček a univerzál Matej Mihajlovič. Nejlepší hráč slovinské ligy se stal historicky prvním cizincem, který se volejbalového náboru v Karlovarském kraji zúčastnil.

Šéf klubu Jakub Novotný ke spolupráci extraligového celku a mládeže dodal: „Někdy je nám vyčítáno, že jsme umělý projekt a že se má sport dělat takzvaně odspoda. Já ale ze zkušeností z nejlepších družstev v Česku i po celé Evropě vím, že naopak elitní vzory a vrcholová úroveň jsou jedinou šancí, jak děti v dnešní obrovské konkurenci k našemu sportu přilákat. Počty dětí, které se k nám hlásí, to jen dokazují.“

Po atraktivní volejbalové ukázce hráčů A-týmu v rámci náboru následovaly soutěže a autogramiáda hráčů. „Celé příjemné dopoledne jsme ukončili společnou fotografií a pozváním dětí do našeho volejbalového kroužku,“ doplnil Štěpán Javůrek. Kroužky malých volejbalistů se na ZŠ Komenského budou během školního roku konat pravidelně každý týden.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze