Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Volejbalové Karlovarsko už míří do pohárové Evropy

Trenér Petr Brom uděluje pokyny hráčům Karlovarska. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

23 2015
Premiéra ve volejbalové Evropě pro loňského nováčka nejvyšší soutěže VK ČEZ Karlovarsko bude v nadcházející sezoně spojená nejméně se jménem Challenge Cupu, neboli Vyzývacího poháru. Ze hry však prozatím před červnovým losováním není ani Poháru CEV.

„Účast jsme si vybojovali postupem do semifinále play-off extraligy, pro klub je to mimořádná událost,“ říká klubový šéf Jakub Novotný. Ke své účasti v evropských pohárech stejně jako pro zápasy extraligy už klub počítá s novou halou na míčové sporty, která roste vedle karlovarské KV Areny v Tuhnicích.

Společně s třetím celkem uplynulé sezony je ve stejné pozici také jeho soupeř o extraligový bronz - čtvrtý Zlín. Oba mají prozatím jisté místo v Challenge Cupu, který je však v pohárové hierarchii až třetí. Stejně jako loni Zlín by však mohly být oba týmy na začátku června nalosovány do kvalitnějšího Poháru CEV, čemuž nahrává fakt, že Ostrava se jako vítěz Českého poháru do Evropy nepřihlásila. „Pohár CEV by byl pro nás lákavější,“ přiznává manažer klubu ze Zlína a hlavní kouč týmu Roman Macek. Zlín by měl totiž podle něj garantované minimálně čtyři zápasy. Pokud by vypadl, přesunul by se do Vyzývacího poháru.

Finance Kluby zastupující Českou republiku v pohárové Evropě by se také měly dočkat významnější finanční pomoci od Českého volejbalového svazu. Na nedávném zasedání výboru přijal deklaraci, že zvýší podporu týmů účastnících se evropských pohárů na jeden milion korun za rok s tím, že Dukla Liberec se vzdává svého podílu ve výši 175 tisíc.

Vedení VK ČEZ Karlovarsko se kvůli účasti v pohárech už snažilo najít rezervy ve vlastním rozpočtu a oslovilo kvůli tomu také své sponzory. „Chceme akci financovat jak z vlastních peněz, tak jednat s partnery a rozdělit náklady,“ vysvětloval postup klubový šéf Novotný. Účast ve volejbalových pohárech sama o sobě nepřináší klubu ekonomický zisk, naopak ji musí kluby celou dotovat, a tak se do rozpočtu hodí každá koruna.

Na příkladu Zlína je však dobře vidět, že účast v evropských pohárech není pro extraligové kluby zdaleka samozřejmostí, a proto si jí také náležitě považují. Zlín si zahraje sice v Evropě podruhé v řadě, na loňskou účast si však musel počkat dlouhých třináct let a také letos se i přes postup do semifinále play-off proti Karlovarsku rozhodoval, jestli na účast v pohárech kývne.

Pro kladný verdikt rozhodlo nakonec několik okolností. První z aspektům byla pozitivní zkušenost z předešlé sezony. „Odehráli jsme šest utkání proti atraktivním soupeřům a po letech jsme zviditelnili zlínský volejbal v Evropě,“ podotkl Macek. Zlín narazil v Poháru CEV na ruský kolos Dynamo Moskva a ve Vyzývacím poháru na nizozemský Groningen a řecký Alexandropolis.

Soupisky Nejzásadnější bylo pro Zlín ovšem sportovní hledisko: „Kádr bude konkurenceschopný. Tým, který si uhrál čtvrté místo, zůstal až na jednu výjimku pohromadě,“ zmínil manažer klubu a hlavní kouč týmu Roman Macek odchod reprezentačního nahrávače Pavla Bartoše do Karlovarska.

Právě nový nahrávač Bartoš by měl být v nadcházející sezoně jedním ze stavebních kamenů o něco víc české soupisky Karlovarska než v premiérové sezoně, kdy extraligového nováčka nazývaly okolní kluby cizineckou legií. Své ambice na alespoň obhajobu letošního bronzu v extralize potvrdilo Karlovarsko vedle Bartoše už také příchodem blokaře Tomáše Širokého či Donovana Džavoronoka, smečaře z ČZU Praha. Všichni by měli pomoci Karlovarsku prosadit se také v evropských pohárech. Ve kterém to bude, to se rozhodne při losování 5. června.Najdete na iDNES.czmobilní verze