Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Šéf českého volejbalu Haník: Je to malér. Kiki a Maki se rozejít neměly

Zdeněk Haník | foto: ČVS

30 2015
Český volejbal přišel v uplynulých dnech o svůj nejcennější produkt. A jeho šéf Zdeněk Haník netají, jak ho rozpad páru Kolocová, Sluková mrzí.

Do poslední chvíle se pokoušel odvrátit pohromu, která nakonec stejně přišla. Ani přemlouvání šéfa svazu Haníka nepomohlo odvrátit konec úspěšné dvojice plážových volejbalistek Kristýna Kolocová, Markéta Sluková. „Strašná škoda,“ mrzí ho.

Co jste si pomyslel, když jste slyšel, že spolu končí?
Jejich trenér Simon Nausch mě informoval zhruba čtrnáct dnů předtím. Ze začátku jsem tomu nechtěl věřit, protože ještě před třemi měsíci jsem je dával za vzor profesionální práce. Zřejmě to způsobily jejich špatné výsledky a krize, do které upadly.

Jak velkou škodu způsobí rozpad úspěšného páru českému plážovému volejbalu?
Je to strašná škoda. Malér.

Z jakého ohledu nejvíc?
Samozřejmě třeba i z marketingového, ale hlavně ze sportovního. Po mém soudu to byl ideálně sportovně složený pár. Měl výbornou chemii v tom, že byly každá jiná, výborně se doplňovaly, takticky byly disciplinované, což byl výsledek práce Simona. Mě to mrzí hlavně sportovně, jsem předseda volejbalového svazu a největší radost mi dělá, když se daří volejbalově.

Česká dvojice Kristýna Kolocová (vlevo) a Markéta Sluková v duelu proti...
Kristýna Kolocová a Markéta Sluková (vpravo) na turnaji Prague Open.

Dá se takový pár nahradit?
Dost těžko. Byl to nejlepší volejbalový produkt za poslední léta.

Dokážete jejich rozdělení pochopit, nebo to podle vás byl špatný krok?
Lidsky to pochopit dovedu, ale špatný krok to je každopádně. Byla to těžká, ale krátkodobá krize, která se měla řešit jinak. Byli a jsou pod psychickým tlakem, všichni tři. Zdálo se mi, že tu situaci nezvládli.

Jaká byla vaše reakce, když vás trenér Nausch informoval o plánovaném kroku?
Všemi možnými způsoby jsem se tomu snažil zabránit. Ale nepodařilo se mi to, takže musím to rozhodnutí respektovat.

Jak jste se mu snažil zabránit?
Rozmlouváním, ale i dalšími způsoby. Emoce byly na pochodu, musel jsem učinit i jiné věci, kterými jsem se to pokusil zvrátit. Nebylo to jen o Simonovi. Snažil jsem se na všech frontách. Ale nemůžu to komentovat, protože to jsou diskrétní věci.

Plážové volejbalistky Kristýna Kolocová (vlevo) a Markéta Sluková
Kristýna Kolocová a Markéta Sluková,

Bývalý volejbalista Martin Lébl vás obvinil, že za současný stav nesete odpovědnost, jelikož jste jmenoval Simona Nausche šéftrenérem reprezentace. Jak byste na jeho slova zareagoval?
Jako předseda svazu je člověk do určité míry zodpovědný vždy. Ale Martin Lébl má špatné informace. Simon není šéftrenérem ani trenérem reprezentace. Nikam jsem ho nedosazoval. Byl šéfem projektu Rio, který je mnohoúčelový, zahrnoval vzdělávání trenérů, novou legislativu, definování statutu reprezentanta, projekty pro mládež, domácí „tour“ a jiné počiny, které do té doby beachvolejbalu scházely. Třeba s párem Bonnerová, Hermannová neměl vůbec nic společného, to jsou dvě samostatné jednotky (Nausch oslovil Hermannovou, zdali nechce hrát se Slukovou, což způsobilo konec dvojice Bonnerová, Hermannová – pozn. red.)

Ale i jich se olympiáda v Riu v příštím roce mohla týkat...
Projekt Rio se týkal celého beachvolejbalu. Ale svaz nyní ani nikdy před tím neurčoval složení párů či jejich program. Bonnerová, Hermannová byly samostatná jednotka se samostatným trenérem, rozpočtem... Svaz je jen podporoval. Byla to chybná interpretace, protože vzbuzuje dojem, že Simon byl zodpovědný za činnost české reprezentace. Nebyl. Nepodílel se na sestavení, provozu ani vedení dalších párů.

Jak velkou komplikací jsou uplynulé události pro Rio? Má podle vás nová dvojice Sluková, Hermannová šanci se kvalifikovat?
Komplikace je to dost zásadní. Šanci mají, ale záleží na spoustě věcí, psychickém stavu, soupeřkách. Nejsem schopen posoudit všechny proměnné dohromady. Ten pár má potenciál, ale bude muset přes kvalifikace, bude to komplikované...

Věříte tomu, že vznikne i další pár z „opuštěných“ hráček Kolocová, Bonnerová?
Vyloučeno. To by nefungovalo. A jestli jim můžu pomoct? Já jim partnerky hledat nemohu, protože to svaz nikdy nedělal. Ale když se na svaz obrátí, pokusíme se s nimi hledat řešení.Vyfoťte, vystavte, prodejte
Vyfoťte, vystavte, prodejte

Prodávejte jednoduše přes mobilní aplikaci Bazar eMimino.cz.

Najdete na iDNES.czmobilní verze