Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zlatý půst Brna. Teď žije město volejbalem, věří klub před finále

Radost volejbalistů Brna po postupu do finále extraligy. | foto: MAFRA

22 2016
Tak velké město a tak málo úspěchů? Poslední roky vypadají, jako by brněnské kluby v tradičních sportech měly cestu za zlatem dvojnásob trnitou. Volejbal Brno to hodlá změnit. Čeká ho finále a má velké plány: chce být velkoklubem.

Jedna kvízová otázka na úvod: Kdy naposledy mužský tým z Brna ve sportu, který je v tuzemsku rozšířený a zároveň patří do programu olympijských her, získal český titul?

Musíte hodně zalovit v paměti. Zlatou oslavu si užila basketbalová parta kouče Miroslava „Mikiho“ Pospíšila, tehdejší Stavex Brno ovládl nejvyšší domácí soutěž v roce 1996.

Po dvacetiletém půstu se může opět oprášit sousloví: mistři z Brna.

O titul si v extralize zahrají volejbalisté. „Že jsme ve finále, není náhoda,“ tvrdí předseda představenstva Volejbalu Brno Martin Gerža. „Koncepčně jsme na medaili měli, že jsme postoupili dál, byl krok navíc,“ libuje si.

Série o titul proti Liberci začíná v neděli na severu Čech a podle šéfa Gerži mají finálové boje podtitul „Brno žije volejbalem“.

I proto se celek z Kounicovy ulice přesune na zápasy do větší DRFG Areny, v níž hrají hokejisté Komety. V hale, která bude mít sníženou kapacitu 4 200 míst, si to volejbalisté už ve středu ozkoušeli. „Jsem rád, že vedení rychle zareagovalo. Pro Liberec to bude velké překvapení,“ těší brněnského kapitána Michala Hrazdiru.

Než přes síť přeletí první finálový servis, nabízí se otázka: Proč brněnský volejbal čekal na takovou chvíli 26 let? Proč se obecně halovým sportům ve městě až na výjimky nedaří pravidelně sbírat úspěchy?

„Musíte dát dohromady tým lidí, kteří tomu rozumějí a chtějí něco dokázat,“ říká Gerža. „A mít peníze. Ty jsou v dnešní době až na prvním místě.“

Dobré ruské kontakty a hvězdy tvořící fungující soubor

Brněnskému klubu, který se předchozí ročníky pohyboval na hraně play-off, se povedlo letošní rozpočet navýšit na 12 milionů korun. „Nebavilo nás hrát o osmé, deváté nebo desáté místo, něco se muselo změnit,“ vysvětluje Gerža, jenž podrobnosti nechce příliš rozebírat. „Vyjádřím se po finále,“ slibuje. „Teď je naším cílem vyprodat Rondo.“

Zaměřme se tedy spíš na fakt, že dostatek peněz ještě nemusí zaručit úspěch. Důležitější je, jak se investují. Brno před sezonou posílil smečař Hrazdira, reprezentační nahrávač Zdeněk Haník mladší, americký univerzál Nicholas Goodell a zkušený Rus Vladimir Sucharev. V průběhu sezony tým rozšířil jeho krajan Sergej Andrianov. „Ruskou cestou jsme se vydali díky dobrým kontaktům na tamní Superligu,“ přibližuje Gerža. „Je to ale zásluha doktora (Petra) Hanáka, který ho dobře odhadl,“ chválí Gerža svého kolegu z vedení brněnského klubu. „Bez něj bychom to nedokázali. Můžete koupit šest hvězd a nemusí se podařit z nich udělat tým. Toho si vážím.“

A chemii v týmu si pochvalují i samotní hráči. „Jsme opravdu dobrá parta. Když tým vyhrává, je logicky vždycky dobrá. Ale když se prohrává, pozná se, jak je tým složený a jací jsou kluci. V tomhle jsme extrémně silní,“ konstatuje Hrazdira.

Kometa, Zbrojovka.

A my můžeme být třetí

Podobných příkladů, jak se brněnský klub může prodrat do špičky, vyjmenuje Gerža několik. Cestu naznačily basketbalové Žabiny s koučem Janem Bobrovským a manažerem Jiřím Hamzou. „Ukázal, že se dá v Brně kolektivní sport dostat na absolutní vrchol,“ poznamenává volejbalový manažer.

Následovalo vzkříšení hokejové Komety s resuscitátorem Liborem Zábranským. Podle Gerži se poslední dobou zvedá i fotbalová Zbrojovka. „Ve městě nebo obecně ve státě, kde je silný hokej a fotbal, tím ostatní sporty trošku trpí,“ myslí si brněnský kouč Ondřej Marek. „Ale teď si troufnu říct, že z tradičních kolektivních sportů v Brně můžeme být třetí v řadě my,“ oznamuje Gerža.

Že semifinálová výhra nad favorizovanými Českými Budějovicemi a samotná účast ve finále je jen začátek, ilustrovala včerejší tisková konference. Klub v propagačních materiálech představil odvážnou vizi.

Příští rok: finále a evropské poháry. Další rok: extraligové zlato. Sezona 2018/2019: účast v Lize mistrů a dvacetimilionový rozpočet. „Vyzkoušeli jsme si, že koncepční práce směřuje k úspěchu. Když se podaří sehnat partnery, jsme schopní se posunout zase dál,“ říká Gerža, jenž by se ani nebránil přejmenování klubu.

Už několikátou sezonu totiž celek z města pod Špilberkem působí jako Volejbal Brno. „Pokud taková nabídka přijde, okamžitě se můžeme přejmenovat podle titulárního partnera,“ podotýká Gerža.

Ale na to bude čas po sezoně.

Brno teď po více než čtvrtstoletí rozproudí volejbalové finále.

Populární olympijské sporty v Brně

Fotbal Jediný titul slavila Zbrojovka v roce 1978. Poslední medaili získali Brňané před 21 lety, kdy skončili třetí. Od té doby se klub povětšinou řadí k ligovému průměru.

Hokej V 50. letech, kdy vznikla Rudá Hvězda - současná Kometa, začal brněnský klub v Československu dominovat. Nadvláda skončila přesně před 50 lety, kdy Kometa oslavila poslední, jedenáctý titul. Od roku 2009, kdy se Brňané vrátili do nejvyšší soutěže, se dvakrát probojovali do finále.

Basketbal Jeden z nejúspěšnějších sportů ve městě. Brněnský celek pod různými názvy, mezi nimiž figuroval Sokol, Zbrojovka či Stavex, získal dohromady dvacet titulů. Poslední zlato slavil tým trenéra „Mikiho“ Pospíšila v roce 1996. Do nejvyšší soutěže se brněnský oddíl vrátil před třemi sezonami. MMCITÉ však patří mezi outsidery. Slavnou basketbalovou éru v Brně oživil ženský tým ze Žabovřesk. Klub, který vznikl v roce 1993, má ve sbírce 14 domácích titulů. Poslední české zlato přidaly Žabiny, kterým na vrchol pomohl kouč Jan Bobrovský a manažer Jiří Hamza, před šesti lety.

Házená V historii je nutné rozlišovat národní a mezinárodní házenou. V té rozšířenější prožili Brňané nejlepší sezonu před rokem, celek z Králova Pole má extraligový bronz. Ženská házená v Brně na mimořádný úspěch čeká.

Volejbal Tehdejší muži Zbrojovky slavili poslední titul v roce 1990, Brno od té doby velké finále marně vyhlíželo. Dočkalo se až letos. Zlaté žně naopak zažil v novém tisíciletí ženský volejbal v Brně. Královo Pole vyhrálo v éře samostatné extraligy pět mistrovských trofejí, poslední je z roku 2007.

Baseball Draci Brno ukořistili od roku 1993 mimořádných 19 titulů, městský rival z Techniky slavil zlato třikrát. Baseball ovšem ztratil punc olympijského sportu, o jeho zpětném zařazení se uvažuje v Tokiu 2020.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze