Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hejtman Novotný přivedl do Varů extraligu. Kéž by syn vydržel, říká

Karlovarský hejtman a bývalý volejbalista Josef Novotný | foto: Martin Stolař, MAFRA

5 2014
Znáte to. Celé dětství se těšíte, až si pořídíte vysněnou hračku "jen pro dospěláky", a když už se jí po těch letech dočkáte, nemáte na hraní dost času nebo vás ostatní podezírají ze senility. V podobné situaci se teď ocitl Josef Novotný.

Sám strávil dlouhá léta pod vysokou sítí a jako trenér to dotáhl až k české juniorce, k volejbalu přivedl i svého syna Jakuba, který si zahrál v nejlepších ligách Evropy a stal se oporou reprezentace. Společně si také vysnili nejvyšší českou soutěž pro Karlovarský kraj, jehož hejtmanem se starší z klanu Novotných mezitím stal.

"Bylo to několikaleté úsilí a jsem rád, že se nám to společně podařilo dotáhnout do konce. Nejedná se ale pouze o to, že se tady bude hrát extraliga, nabalujeme na to spoustu dětí, to vidím jako další velký přínos. Děti by měly sportovat a vrcholový volejbal je k tomu pomůže ještě víc přitáhnout."

Josef Novotný

A to je právě ta potíž. Když se na západ Čech extraliga mužů také jeho přičiněním dostane, a dost možná se tady s aktivní kariérou rozloučí jeho syn, sám si jen těžko bude hledat čas na oblíbenou kratochvíli.

"Naštěstí se zápasy hrají většinou v sobotu, ve všední den je to málokdy, a stejně jako chodím v Sokolově čas od času na fotbal nebo ve Varech na hokej, tak si teď ještě raději zajdu na volejbal," usmívá se Josef Novotný.

Aby ne, vždyť VK Karlovarsko je také jeho vysněným a dlouho očekávaným dítkem. "Bylo to několikaleté úsilí a jsem rád, že se nám to společně podařilo dotáhnout do konce. Nejedná se ale pouze o to, že se tady bude hrát extraliga, nabalujeme na to spoustu dětí, to vidím jako další velký přínos," připomíná hejtman projekt Barevného volejbalu.

Budějovický Jakub Novotný (v tmavém) a André Reis Lopes z týmu Stade Poitiers.

Jakub Novotný (v tmavém) v akci

"Děti by měly sportovat a vrcholový volejbal je k tomu pomůže ještě víc přitáhnout," přidává ze zkušeností bývalého tělocvikáře.

Nějakých dvanáct let trénoval i svého syna, než odešel za lepším. "Do Prahy, do Ústí nad Labem a do ciziny... Teď se vrací a já jsem samozřejmě rád, že se vrací zpátky," říká Josef Novotný. Jen zatím neví, jestli to u jeho syna bude spojené rovněž s návratem na palubovku.

Už na konci svého angažmá v Českých Budějovicích totiž Jakub Novotný prohlašoval, že končí s aktivní kariérou. Pak si to ale rozmyslel a odešel do Příbrami, odkud s sebou do Karlových Varů přivedl trenéra Petra Broma.

Jako jeho asistent v Příbrami i přes občasné zdravotní potíže také hrával, na konci sezony byl ale s prohlášeními o svém pokračování opatrnější a stejné to je i doma u Novotných. "Byl bych rád, kdyby ještě vydržel trénovat, je to ale na jeho rozhodnutí. Má spoustu povinností," připomíná nejen volejbalové starosti svého syna. Vždyť Jakub si při tom všem musí najít čas také na vysokou školu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze