Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Druhé místo v první lize? Bereme, říká trenér volejbalové Chocně

PŘESILA DVA NA JEDNOHO. Dva volejbalisté Plzně brání ve smečování hráčovi Chocně. | foto: Pavel NěmečekMAFRA

29 2014
Volejbalisté VK Choceň mají za sebou zdařilou premiéru v první lize. Nad jejich síly byl až ve finále play-off soupeř z MFF Praha, který sérii ovládl poměrem 3:0.

Před rokem vládla v Chocni euforie. Místní volejbalisté s přehledem opanovali druhou ligu a po dvanácti letech postoupili do první. Kdo by čekal, že jako nováčci budou hrát druhé housle, škaredě se mýlil. Mladý kádr v průběhu sezony kosil týmy s letitými zkušenostmi a po základní části obsadil třetí místo.

Ve vyřazovací části poté Choceňští odstavili z cesty Kladno i rezervu extraligového ČZU Praha. Jejich jízdu v play-off zastavil až tým MFF Praha, který se stal jediným soupeřem, jehož svěřenci trenéra Jaromíra Švece ani jednou neporazili.

"Kdyby nám před startem někdo řekl, že skončíme druzí, tak bychom tomu nevěřili. Podle vývoje soutěže a předvedené hře umístění odpovídá," říká Švec.

Převládá spokojenost, nebo zklamání, že jste sezonu nedotáhli až do vítězného konce?
Na začátku bychom druhé místo brali všemi deseti, ale po finále jsme ještě trochu zklamaní, jelikož jsme měli zápasy dvakrát dobře rozehrané takovým stylem, že jsme MFF měli porazit.

Kde hledat příčiny prohrané finálové série?
Finále rozhodly i zkušenosti a u některých hráčů i herní nekázeň. Ale nemohu celému týmu upřít bojovnost, kterou dokázali několikrát zlomit nepříznivý stav. S morálkou mužstva jsem tedy spokojený.

Oproti jiným celkům jste se musel spokojit s mnohem menším počtem hráčů na soupisce. Přesto se v ní před začátkem objevily nové tváře. Splnily vaše očekávání?
Věděli jsme, kteří hráči kádr posílí, protože jsem je sledovali delší dobu. Druhou ligu jsme odehráli bez libera, které k nám přišlo až na první. Musil je sice mladý, ale už má něco odehráno v extralize. Do týmu zapadl, pomohl nám v obraně v poli i na příjmu, kde ho ale soupeři schválně často vynechávali, protože o jeho kvalitách věděli.

V předchozích druholigových sezonách jste personálně spolupracovali s extraligovým Brnem. Zůstal vám jeho bývalý kapitán a smečař Marek Šášek. Byly jeho zkušenosti na hřišti znát?
Jeho přínos je ohromný a není prakticky co vytknout. Marek je hráč, který kariéru v extralize ukončil z rodinných důvodů, ale stále by na ni měl. Jeho nasazení a přístup mohu jen chválit.

Máte věkovým průměrem nejmladší kádr v lize. Komplikoval vám přípravu fakt, že většina mužstva si přes týden plnila studijní povinnosti?
Ze začátku jsme to ještě zvládali, ale ke konci už někteří vysokoškoláci ukončili úspěšně studium a začali pracovat. Příprava tím byla hodně narušená.

Přesto druhé místo. Kde hledat ještě rezervy týmu tak, aby se v příští sezoně výsledek zopakoval či vylepšil?
Následující sezona bude obtížná, protože do soutěže jsme vstoupili jako nováček, a proto nás nikdo neznal. To se změní. Některé týmy nás mohly i podcenit. Obhajovat je daleko těžší než něco vybojovat. Uvidíme, jak se nám podrží kádr udržet či doplnit.

Už máte vyhlédnuté konkrétní tváře či posty?
Všechno je v jednání, takže zatím jsou jakákoliv jména předčasná.

Na vaše zápasy chodily nejvyšší návštěvy v lize. Byli diváci pomyslným sedmým hráčem na hřišti?
Nepochybně, protože s námi v hojném počtu jezdili na zápasy do vzdálených destinací. Podpora se projevila jak venku, tak i hlavně doma, kde ta atmosféra ve zcela zaplněné hale byla neskutečná. Fanouškům proto patří velký dík, stejně jako předsedovi klubu panu Vrátilovi a rovněž představitelům města.

S úspěchy se pojí i větší zájem sponzorů. Zaznamenali jste ho?
Něco už je předjednané, ale zájem musíme využít jak u sponzorů, tak i v podchycení mládeže. Máme ve městě v chlapeckých kategoriích širokou nabídku sportů, takže nalákat je právě na volejbal není jednoduché a dobré výsledky mohou pomoci. U děvčat je sice situace o něco lepší, ale i tak je úmrtnost při přechodu do starších kategorií velká.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze