Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Z kliďase se stává tygr. Nejdu si to jen odpinkat, říká brněnský Haník

Naše pevnost Zdeněk Haník se spoluhráči chce proti Liberci potvrdit, že ve finále vítězí pouze domácí celky. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

4 2016
Do DRFG Areny má dnes na šesté finále proti Liberci dorazit rekordních pět tisíc diváků. A přemýšlivý Zdeněk Haník, opora Volejbalu Brno, se opět promění v démona, z něhož prýští emoce.

Mluví hodně rozvážně, přemýšlí nad každým slovem. Když se však Zdeněk Haník objeví na palubovce, promění se nenápadný chlapík ve volejbalového démona. „Na zápas mám nějaký spínač, kterým se přehodím do bojového módu,“ líčí brněnský nahrávač.

Na kurtu řve jako tygr, hecuje spoluhráče, občas se pohádá s protivníky. „Za ty roky jsem se naučil projevovat emoce. Moc mi tohle vlastní není, někdy to chce hodně přemáhání, ale týmu to pomáhá,“ tvrdí 29letý Haník.

Fotogalerie

Dnes se nebude muset přemáhat. Hokejovou DRFG Arenu od 18 hodin (vysílá ČT sport – pozn. red.) rozburácí šesté extraligové finále. V sérii mají zatím navrch liberečtí favorité, Dukla vede 3:2 na zápasy a dnes může slavit titul. „Máme nůž na krku,“ ví nahrávačská jednička z Brna, které ukončilo 22 let trvající půst bez medaile. „Dosavadní výsledek je dobrý, ale s tím se nespokojím. Nejdu si to jen nějak odpinkat. Když jsem na hřišti, chci za každou cenu vyhrát,“ velí Haník.

K třetímu triumfu v sérii má brněnské volejbalisty hnát rekordních pět tisíc diváků. „Ukazuje se, že věta Brno žije volejbalem není úplně mimo mísu,“ libuje si brněnský manažer Martin Gerža.

Extraligové maximum ustanovili Brňané, když poprvé obsadili DRFG Arenu. Páteční první finálový bod slavilo 4 013 lidí. „Hala je nyní otevřená pro 5 100 diváků. Pokud se prodá víc lístků, uvažujeme zpřístupnit plnou kapacitu Ronda,“ přibližuje Gerža. „Ale to bychom neradi, byl by to zásah pro hráče a jejich orientaci,“ dodává manažer. Pořadatelé by totiž museli strhnout obří tmavou oponu před tribunou, na které fandí nejvěrnější příznivci Komety.

Za odvahu parádní kulisa

„Bude to randál,“ vyhlíží brněnský kapitán Michal Hrazdira. Ten se pod vysokou sítí živil v Rakousku, Francii, Polsku a Itálii, kde proslulí tifosi dokážou vytvořit pekelnou kulisu. „Zápasy, při kterých bylo tolik lidí jako teď, bych spočítal na prstech jedné ruky,“ přiznává 30letý smečař. „Kdyby mi tohle řekl někdo před pár měsíci, nevěřil bych mu. Ale o to jsem šťastnější, že lidi teď mají zájem,“ dodává Hrazdira, jenž v záplavě emocí po vyhraném semifinále hlásil, že by se nerad stěhoval z domovské haly v Kounicově ulici. „Teď ale máme bod za odvahu,“ poznamenává Gerža. „Volejbal nám dává smysl.“

Zda brněnská hra nabídne překvapivou myšlenku, která pomůže Jihomoravanům vynutit si rozhodující sedmý duel, bude zase záležet na nahrávači Haníkovi.

Syn současného šéfa volejbalového svazu přiznává, že v play-off často ponocuje. „Kolikrát přemýšlím o hře tak, že mi to nedá spát,“ vypráví brněnský mozek. „Člověk udělá v zápase spoustu chyb, které si potom vyčítá.“

Právě nahrávač totiž svými pobídkami volí spoluhráče, který má úspěšně zakončit akci. „Musím vycítit, komu se daří. Někdy záleží i na zkušenostech,“ sděluje Haník.

A v Brně věří, že dnes bude vybírat správně...

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze