Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Metallica a AC/DC do rytmu. Pak se veterán Voigt pokusí vymazat Sosenku

Německý cyklista Jens Voigt | foto: Profimedia.cz

18 2014
Muž a stroj proti času. "Fascinující závod," říká Jens Voigt, německý cyklistický veterán. Ženatý je jedenáct let, do školy chodil o rok víc, na kole jezdí už 36 sezon. Ale teprve v té závěrečné, ve svém posledním závodě života si usmyslel, že vytvoří nový rekord v hodinovce na dráze, který dosud drží Čech Ondřej Sosenka.

"Chci podat dobrý výkon, není to jen číslo z cirkusu," pronesl německý dlouhán před svou čtvrteční misí. A na hodinu pravdy se 43letý závodník připravoval svědomitě. "Velmi tvrdě!" upřesnil.

Tour de France, jeho sedmnáctá v životě, byla základem formy, pak vyrazil na soustředění do výšek v Utahu a Coloradu a jeho "skorovítězství" v etapě USA Pro Challenge v Colorado Springs, kdy ho peloton spolkl až 700 metrů před cílem, bylo potvrzením silových předpokladů.

"Hodinu jsem tam jel o samotě a ten den jsem měl pokus o rekord v hlavě," říkal. "Před Dauphiné jsme udělali tajné plány na velodromu v Roubaix a myslím, že mám docela slušnou šanci."

Voigt vyrazí na velodrom v Grenchenu, od 19 hodin (a v přímém přenosu Eurosportu) bude mít před sebou jediný cíl: být aspoň o fous lepší než Sosenka, který před devíti lety v Moskvě ujel 49,7 kilometru. Ten na jaře vyhlásil, že by se příští rok pokusil o další zlepšení maxima.

"Když to bude 51 kilometrů, budu velmi šťastný," pronesl Voigt, ale pak varovně dodal: "Jednou z největších výzev bude, abych nepřepálil začátek. Pokud chcete ujet 50 nebo 51 kilometrů, pak vám prvních deset minut přijde snadných, jenže musíte vydržet dalších padesát."

A jako "doping" si objednal do reproduktorů tvrdé metallové tóny, co mu mají pomoct udržet rytmus. Uslyší song One od Metalliky, Hells Bells od AC/DC, svůj randál rozjedou taky Black Sabbath, na závěr zazní Final Countdown od Europe.

Snad aby Voigt věděl, že mu minuty a sekundy utíkají.

Jeho pokus bude prvním vážným od doby, co se letos v květnu měnila pravidla, podle nichž už není nutné jet na kole s klasickými řídítky, ale adepti můžou použít časovkářské nástavce. Svým pokusem chce Němec rozpoutat zájem o tuto disciplínu, která poslední dobou upadla v zapomnění.

"Ale nedělám si iluze, že by můj případný rekord vydržel, až se o něj začnou pokoušet specialisté v čele s Fabianem," uvědomoval si vítěz dvou etap Tour. "Jen mě baví myšlenka, že bych o rekordu jednou vyprávěl svým vnoučatům, až mi takhle v 75 letech budou sedět na klíně."

Profesionálem je rodák z Grevesmühlenu od roku 1997, večer v osm hodin však za jeho cyklistickým životem spadne opona. Pokud uspěje, bude se loučit jako král. "Jsem rád, že už mě nečeká žádné utrpení, žádný další trénink, žádný tlak, boj o pozice. Bude náročné skončit, ale od začátku roku jsem věděl, že se to stane, takže jsem měl dost času připravit se na to."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze