Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vodní slalomáři mají zlato a stříbro v hlídkách, individuální medaile necinkla

Štěpánka Hilgertová skončila na MS v Tacenu už v semifinále. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

11 2010
Čeští vodní slalomáři v úvodním dnu finálových soutěží světového šampionátu ve slovinském Tacenu na individuální medaili nedosáhli. Nejblíž k ní měli deblkanoisté Tomáš Koplík a Jakub Vrzáň, kteří při své premiéře mezi seniorskou elitou obsadili čtvrté místo. Češi si spravili chuť v neolympijských soutěžích hlídek, v nichž získali zlato a stříbro.

Hlídka českých kajakářek ve složení Štěpánka Hilgertová, Irena Pavelková a Marie Řihošková získala světový titul. Úspěch českých
barev v týmové soutěži podtrhli druhým místem deblkanoisté, kteří nestačili jen o osm desetin sekundy na Francouze.

Hilgertová s Řihoškovou už po středeční vydařené kvalifikaci mluvily o tom, že by chtěly uspět v závodě hlídek. Na tuto disciplínu se prý letos o něco více zaměřily a na řece Sávě to dnes zužitkovaly. I s dvěma doteky porazily bezchybné Němky o více než pět sekund.

"Mě připadalo, že jsem jela stejnou trať, ale na úplně jiné vodě. V hlídkách se mi jelo dobře a s každou projetou brankou jsem se cítila jistější a jistější, kdežto v tom semifinále mě ta voda vozila někam, kam jsem vůbec nechtěla," srovnávala Štěpánka Hilgertová nevyvedené semifinále individuálního závodu a medailové klání.

Zlata si vážila i Řihošková. "Myslím, že jsme se všechny potýkaly s problémy a měly jsme černá místa na trati. Je super vyhrát něčím, co je kvalitní výkon, takže pro mě je tohle úplná pecka," řekla.

Necelá sekunda dělila od zlata deblkanoisty, kteří jeli ve složení Volf-Štěpánek, Koplík-Vrzáň a Přinda-Havlíček. Ve vyrovnané soutěži
odrazili nápor bronzové německé trojice jen díky tomu, že měli o dva doteky méně.

"Byli jsme tam čtyři týmy ve dvou vteřinách, takže to byly docela nervy. Jsme rádi, že to vyšlo takhle na druhé místo," řekl Jaroslav Volf. Zklamání z nevydařeného individuálního závodu z něj však ani se stříbrem na krku nevyprchalo. "Určitě v nás ten červík ještě hlodat bude, protože jsme měli jiné ambice než 28. místo v kvalifikaci," poznamenal.

Individuální zklamání

Neděje v individuálním závodě kajakářek postupně hasly - nejlepší z Češek byla sedmá Marie Řihošková. Už v semifinále neuspěla dvaačtyřicetiletá kajakářka Štěpánka Hilgertová, které se jízda vůbec nepovedla.

Dvojnásobná olympijská vítězka dostala deset trestných sekund a obsadila sedmnácté místo se ztrátou skoro dvaceti sekund na první místo a deseti sekund na postup. Spolu s ní vypadla také další zkušená závodnice Irena Pavelková.

Řihošková proklouzla do finále z desátého místa, ale boj o medaile jí vůbec nevyšel. Do osmé branky se nevešla a penalizace 50 sekund znamenala konec medailových nadějí.

Nakonec byla sedmá, protože mezi branky se nevešly ještě další tři kajakářky. Bez takzvané "kule" by měla česká kajakářka bronz. Závod ovládla Rakušanka Corinna Kuhnleová před Slovenkou Janou Dukátovou.

Koplík a Vrzáň postoupili do finále z osmého místa a mohou litovat dvou finálových doteků na brankách, které je stály medaili.

Bez nich by obsadili druhé místo za jasnými vítězi slovenskými bratry Peterem a Pavolem Hoschornerovými, kteří napravili výpadek na letošním ME na domácí trati v Čunovu. Trojnásobní olympijští vítězové Hoschornerové obhájili titul z loňska a světovými šampiony jsou už počtvrté.

Větší šance na české cenné kovy už dříve pohřbila kvalifikace, v níž už ve středu vypadli největší adepti na medaili Jaroslav Volf a Ondřej Štěpánek a také Lukáš Přinda a Jan Havlíček.

Mistrovství světa ve vodním slalomu

Muži
C2:
1. Pavol Hochschorner, Peter Hochschorner (SR) 105,35 (0 trest.
sekund), 2. Gargaud Chanut, Lefevre (Fr.) 109,00 (4), 3. Florence, Hounslow (Brit.) 109,36 (0), 4. Koplík, Vržan 111,54 (4), ...Volf, Štěpánek a Přinda, Havlíček (všichni ČR) - vypadli v kvalifikaci.

3xC2: 1. Francie (Gargaud Chanut-Lefevre, Klauss-Peche, Picco- Biso) 124,90 (4), 2. ČR (Volf-Štěpánek, Koplík-Vrzáň, Přinda-Havlíček) 125,70 (2), 3. Německo 126,78 (6).

Ženy
K1:
1. Kuhnleová (Rak.) 102,64 (0), 2. Dukátová (SR) 107,73 (0), 3.
Oblingerová-Pettersová (Rak.) 110,06 (0), ...7. Řihošková 159,52 (50), Hilgertová a Pavelková (všechny ČR) - vypadly v semifinále.

3xK1: 1. Česko (Hilgertová, Pavelková, Řihošková) 126,23 (4), 2. Německo 131,42 (0), 3. Slovinsko 136,11 (4).

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze