Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jestřábí oka hlídají i vodní slalomáře. Každou bránu střeží ze tří úhlů

S divokou vodou se potýká Kateřina Hošková. | foto: Jan Homolka, kanoe.cz

18 2015
Londýn (Od našeho zpravodaje) - Stanislav Ježek právě úspěšně dokončuje kvalifikaci na mistrovství světa vodních slalomářů. A pouhých deset metrů od trati sedí u počítače ve stanu rozhodčích jeho životní partnerka Alena Mašková, se kterou má dvě dcery.

Mašková patří v Londýně do kvarteta čtyř videorozhodčích. Sporné průjezdy brankami řeší Francouz, Australanka, Němec a ona.

„Normálně bych do toho jejich stanu zašel, mám tam i kamarády, se kterými jindy řeším časomíru,“ povídá Ježek, expert na IT technologie. „Jenže když tam teď vlezu, mohlo by to vzbudit dojem, že dostávám od Ály nějakou skrytou pomoc.“

Raději se tedy modlí, ať v Londýně žádný sporný průjezd nemá.

Pravda, žádný z videorozhodčích by neměl zasahovat v případech, které by se týkaly závodníků z jeho země. „Ale kdyby ostatní vykládali blbosti, asi bych se přece jen ozvala,“ zasměje se Mašková.

Moderní technologie čím dál víc pronikají do jejich kdysi přírodního sportu. „Jinak to ani nejde,“ usoudí šéftrenér Jiří Pultera. „Styl závodníků je agresivnější, tratě se zkracují, jezdí se na hraně, těsněji.“

I proto na letošním šampionátu tedy hlídá čistotu jízd nejrozsáhlejší videosystém, jaký kdy měli. Německá firma Slowmo jej na kanálu instalovala. Synchronizuje záběry kamer BBC i ICF, takřka každou bránu střeží ze tří různých úhlů.

„ Jde o asi čtyřikrát rozsáhlejší systém pro videorozhodčí než na mistrovství světa hokejistů,“ srovnává Ježek. „Jako bychom tu měli čtyři jestřábí oka z Wimbledonu. Přitom prize money máme v porovnání s tenisty v podstatě nulové.“

Firma Slowmo sice poskytla federaci ICF systém zdarma na testování, ale příště už nebude laciná. „Vstup každé kamery do jejich systému stojí 5 000 eur,“ říká Mašková.

Videorozhodčí konají, pokud některá z výprav podá protest nebo pokud vrchní rozhodčí požádá o přezkoumání verdiktu brankových rozhodčích. Tak byla Rakušanka Oblingerová v kvalifikaci kajakářek odsouzena k 50vteřinové penalizaci za neprojetí branky, stejně jako ve čtvrtek v první kvalifikaci kanoistů Slovák Martikán.

Kdyby stejný systém fungoval i při Světovém poháru v Pau, nedostal by tehdy Vavřinec Hradilek v semifinále 50 trestných vteřin a byl by celkovým vítězem!

„Tam dostali rozhodčí video, prokazující Vávrův čistý průjezd, z televizního vozu až příliš pozdě,“ líčí Mašková. Čechům byla málo platná omluva vrchního rozhodčího.

Přesto není ani současný systém dokonalý. „Stále může dojít na průjezdy, které ani ze všech kamer nebudou jasně vidět,“ poukazuje Mašková. Pak se vrchní rozhodčí přikloní k verdiktu těch brankových.

Řešením by mohl být inteligentní čip, jenž rozezná, zda k doteku branky došlo lodí či tělem, nebo pouze vodou. Nebo zda byla hlava v okamžiku průjezdu v linii branky.

„Pořád se na tom pracuje, zrovna testují takové čipy v Holandsku a Německu,“ vykládá Mašková.

Jenže dostatečně „inteligentní“ zatím ani tyto čipy nejsou. Jestliže tedy ani videotechnika spor nerozřeší, budou dál rozhodující omylné lidské oči.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze