Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Cesta vede do Ria, ale projde po ní jen jeden. Hradilek, nebo Prskavec?

Kajakář Vavřinec Hradilek během kvalifikace na MS v Londýně | foto: Jan Homolka, kanoe.cz

19 2015
Londýn (Od našeho zpravodaje) - Ten slogan je nepřehlédnutelný a zadírá se do mysli: „Všechny cesty vedou do Ria.“ Na mistrovství světa vodních slalomářů září v Londýně z poutačů u trati, z trik organizátorů, ze startovních čísel sportovců.

Ten slogan je poutavý.

Kdyby jen tak byl pravdivý...

Pro mnohé z vodáků, kteří se v areálu Lee Valley rvou s peřejemi, totiž zůstane cesta do olympijského Ria neprodyšně zatarasena. Včetně velkých hvězd tohoto sportu.

Už nyní, na šampionátu, si jednotlivé země vyjíždějí startovní místa pro olympijské hry. Ale stejně jako v minulosti platí nemilosrdný klíč: do každé kategorie tam smí každá země nasadit pouze jednu loď.

V Česku tudíž zkříží zbraně rovněž Vavřinec Hradilek a Jiří Prskavec. Dvě světová kajakářská esa.

Jeden bude v Riu určitě chybět.

Osmadvacetiletý Hradilek získal na hrách v Londýně 2012 stříbro. „Od té doby jsem na zdejším kanále trénoval nebo závodil snad dvacetkrát. Ale dnes, když jsem čekal na startu, se mi vybavilo, jak tehdy hlasatel při olympiádě šponoval atmosféru,“ říká po čtvrteční kvalifikační jízdě.

Má světový titul z Prahy 2013, je reklamní osobností Red Bullu, sjíždí extrémní vodopády i řeky na Zélandu, je mužem mnoha aktivit. Svým charizmatem překonal hranice malého sportu. Jenže doma mu mezitím dorostla silná konkurence.

Jiřímu Prskavci je dvaadvacet let. Dvakrát už se stal mistrem Evropy, byl vicemistrem světa, letos ovládl Světový pohár v Praze. V peřejích bývá ještě větším vabank hráčem než Hradilek. Všechno, nebo nic, tak často jezdí.

Mnohé mají společné. Nejen klub USK Praha a posedlost vodou.

Za Hradilkem už na londýnské hry přijela početná enkláva příznivců. „My jsme takoví Hujerovi,“ vtipkoval tehdy. Tetička šlapala z Česka až do Anglie dokonce na kole.

Letos má u kanálu velký fanklub rovněž Prskavec. „Family from Jablonec support Jiří Prskavec,“ sděluje Britům transparent, který vyrobila rodinná větev z Jablonce. „Mám tu rodiče, babičku, dědečka, sestřenice, strejdy, bratrance,“ vypočítává kajakář. „Dlouho se sem třepali a je super, že dorazili.“

Podle umístění na mistrovství světa získají vodní slalomáři i první bonusové body do české kvalifikace o Rio, která příští rok na jaře čtyřmi nominačními závody vyvrcholí.

„To je možná největší tlak, který tu na ně působí,“ soudí šéftrenér Jiří Pultera. Prskavec nicméně namítá: „Já to tak neberu. Mistrovství světa je pro mě největší závod sezony, který si zaslouží tu největší přípravu. Přijde mi strašné řešit už tady Rio. Takhle šampionát brát nechci.“

Kajakář Jiří Prskavec během kvalifikace na MS v Londýně

Kajakář Jiří Prskavec během kvalifikace na MS v Londýně

V tom se ti dva neshodnou. Hradilek se netají opačným názorem: „Jsem si stoprocentně jistý, že všichni tady už mají Rio v hlavě. Nebudu pózovat a říkat: Já na Rio zatím kašlu. Myslím na to, že nám v Londýně jde o bonusové body.“

Celý týden doslova prokašlal. Léčil nachlazení, dostával kalciové injekce. Ale z kvalifikace s přehledem postoupil, stejně jako Prskavec i třetí Čech Tunka. V neděli půjde o medaile. Prskavec slibuje další vabank jízdu o titul. Také Hradilek si věří.

„Ale už teď plánuju i přípravu na boj o Rio. Ten slogan tu mají správně,“ tvrdí starší z nich. „Těším se, až na jaře pojedeme domácí kvalifikaci o Rio. Je to vždycky zábavnější, když jde jen o jedno místo.“

V peřejích se stanou zavilými rivaly. Mimo ně se snad jejich vztah nezmění. „S Vávrou jsme kamarádi. Kdyby nás tohle rozdělilo, bude to špatně,“ povídá Prskavec. „Je to jen sport. Olympiáda je vrchol, o kterém všichni sníme. A ten lepší tam prostě pojede.“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze