Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vodehnal chce být nejlepším Čechem na Havaji

18 2003
Hradec Králové - Chci být nejlepším Čechem na Havaji! Troufalost? Vždyť ještě nikdy neabsolvoval ani kvalifikaci na legedárního Ironmana. Ale má přece za sebou zatím životní sezonu ozdobenou medailemi z mistrovství světa i Evropy a dokázal se díky třetímu místu ve světové sérii zařadit mezi absolutní elitu. "Je to velké sousto," přiznává o svém plánu Jan Vodehnal.

"Ale je to můj velký cíl do budoucna. Rád bych si ho splnil," dodává pardubický triatlonista a symbolicky hází rukavici Petru Vabrouškovi, jehož loňské devatenácté místo je na Havaji českým maximem.

Svému snu Vodehnal podřizuje vše. Stal se z něj triatlonový profesionál se vším všudy. "Teď jsem svým pánem," podotýká., "chci se nyní věnovat jenom sportu." Ještě letos kombinoval triatlon se zaměstnáním ve škole. V červnu však přestal učit. "Sice mi vycházeli vstříc, ale je lepší být na volné noze," říká Vodehnal.

Před několika týdny se rozhodl opustit hradecký Labe Tri Club a spolu s kamarádem ze studií založili nový klub - SK OMT Pardubice. Oddílovou příslušnost změnil po pěti letech a zvolil si cestu do neznáma. "Bývalému klubu vděčím za hodně, ale teď bych měl mít lepší podmínky," tvrdí Vodehnal. "V LTC bylo víc kvalitních závodníků, teď v něm budu sám. Od jeho založení jsme udělali kus práce, proto věřím, že bude fungovat na profesionální úrovni."

Novinek je však víc. Kombinování dlouhého a krátkého triatlonu, duatlonu a silničních běhů by už mělo patřit minulosti. "Zaměřím se na kvalitu, ne na kvantitu," potvrzuje třicetiletý všestranný borec. "Prioritou se stává dlouhý triatlon. Absolvuji méně závodů a zaměřím se na vrcholy."

Ten hlavní by ho měl čekat v říjnu. Touží se postavit na start havajského Ironmana. "Napoprvé bych tam ale jel sbírat zkušenosti," říká Vodehnal, "překonat české maximum bych chtěl spíše v budoucnu."

Cestu na tichomořský ostrov Maui by si chtěl zajistit v březnu na Novém Zélandu. Plánuje vyrazit tam na několikatýdenní soustředění, které by měl zakončit kvalifikací na Ironmana. "Není to špatná myšlenka. Když bych uspěl, měl bych brzo klid," přemítá Vodehnal, v jehož plánech na příští rok figuruje i start na červencovém mistrovství světa v dlouhém triatlonu ve Švédsku. "Pokud ale vyrazím na Nový Zéland, musím být absolutně v pořádku," připomíná.

Nyní ho totiž trápí bolavá achillovka. Léčí si ji v třeboňských lázních. "Na rehabilitaci jsem dosud příliš nemyslel, je to pro mě další novinka," říká Vodehnal. Není jediná. Možná získá i nového trenéra - zkušeného triatlonistu ověnčeného mnoha úspěchy, který nepochází z Čech. "Zatím to ale není jisté," vysvětluje, proč jeho jméno drží v tajnosti. "Pokud vše klapne, měl by mi hodně pomoci."

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze