Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vlny jako domy, otrava z jídla. A veslaři mají rekord z plavby přes Atlantik

Veslaři, kteří přepluli Atlantik, překonali 114 let starý rekord. | foto: Profimedia.cz

4 2010
Poslední, co viděli z civilizace, byla Socha svobody. Pak se odloučili od světa a za necelých 44 dní se parta čtyř veslařů vynořila na druhé straně Atlantiku na ostrově Scilly u pobřeží Anglie. Byli pyšní, že přijeli domů v jednom kuse a s jedním rekordem v kapse. Vlastně na palubě.

O překonání rekordu v co nejrychlejší transatlantické plavbě se dosud pokoušelo na třicet posádek, osm lidí při tom přišlo o život. Aktuální hodnota světového maxima: 43 dní, 21 hodin, 26 minut a 48 sekund!

"Tohle byl nejstarší rekord všech dob," ujistil Leven Brown, 37letý rodák z Edinburghu a kapitán sedmimetrové veslice. "Jsme vyčerpaní a současně radostí bez sebe."

Kapitána už známe, v jeho posádce byli: 33 letý Ray Carroll z Galway, Don Lennox (41) z Glasgow a Livar Nysted, 39letý veslař z Faerských ostrovů.

Čtveřice dobrodruhů překonala 114 let starý rekord přeplutí Atlantiku. Dosud platil ten z roku 1896, který nastavili George Harbo a Frank Samuelson.

Norští rybáři byli tehdy oblečeni jen v gumových pláštích, dělili se o jedny palčáky. Na obyčejné dubové lodi si vystačili s jedním vařičem, kompasem, sextantem a námořním almanachem navigace. Přes 3500 mil cesty urazili za 55 dní.

V JEDNOM KUSE A ŠŤASTNÍ. Kvartet mořeplavců, který přeplul Atlantik za 43 dnů.

V JEDNOM KUSE A ŠŤASTNÍ. Kvartet mořeplavců, který přeplul Atlantik za 43 dnů.

Přestože parta novodobých mořeplavců na širém moři strávila o jedenáct dní méně, navíc v lodi z nejmodernějších materiálů a sofistikovaným záchranným systémem na palubě, kapitán plavidla Artemis Investments pak tvrdil: "K tělu to nebyl zrovna shovívavý výlet. Bylo to peklo."

Bojovali s vlnami vysokými jako třípatrový dům. "Některé měřily 14 metrů a v té naší loďce cokoliv, co bylo větší než metr a půl, vypadalo giganticky," říkal Brown po deník The Telegraph.

Potkala je otrava z jídla, protože celou plavbu přežili na zásobách mraženého čili a stihli pojíst na šest stovek čokoládových tyčinek.

Málem je spláchla bouřka, dokonce dvakrát převrátili loď, do jedné rybářské narazili. Po jednom karambolu psali do lodního deníku: "Livar byl katapultován mimo palubu, musel doplavat zpět. Teď už se zahřívá ve spacáku."

Pak veslovali podél hejna delfínů, potkali zaoceánský kolos Queen Mary 2. A když přijeli po klidné hladině do přístavu St Mary's Harbour, na obloze svítilo slunce. "Cítíme se absolutně fantasticky," říkali noví rekordmani.

"Nejvtipnější bylo znovu naučit se chodit," smál se Lennox. "Protože jsem šest týdnů jenom seděl, stál, nebo přešlapoval na místě."

Teď kvartet vousáčů doufá, že jejich počin přinese tisíce charitativních dolarů pro Národní autistickou společnost.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze