Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vlastenka Kordová jde mezi profesionálky, v kvalifikaci byla skvělá

Za dva měsíce bude Jessice Kordové osmnáct let. Narozeniny oslaví už jako profesionálka | foto: Profimedia.cz

13 2010
Udělat co nejméně chyb. S přesvědčením, že právě tohle rozhodne, vstoupila Jessica Kordová do závěrečného kola kvalifikace golfové Ladies PGA Tour. Po čtyřech dnech vedla, ale byla si vědoma, že nic nemá jistého. Svou roli zvládla. Klesla sice na konečnou druhou pozici, ale s přehledem si zajistila členství na okruhu pro rok 2011.

Tu důležitou odpověď dala už po příchodu do stanu, kde se zapisovaly výsledky. Když se jí jeden z rozhodčích zeptal, zda teď přestoupí k profesionálkám, zněla jasná odpověď: "Ano!"

Směřovala k tomu přímočaře a dospěla v nekratším možném čase. "Vždycky jsem věděla, že chci být pro, ale nemyslela jsem si, že by se mi to mohlo podařit už letos," dodala bývalá reprezentantka České republiky.

Jessica KordováZa národní tým hrála už v roce 2006 jako třináctiletá (na snímku) na světovém šampionátu amatérských družstev v Jižní Africe. Letos na stejné soutěži v Argentině zářila pod americkou vlajkou. Spojené státy reprezentovala i na Solheim Cupu a Curtis Cupu.

"Když přijde týmová soutěž, jsem děsná vlastenka. Miluju to, když se obléknu do červené, bílé a modré," řekla v rozhovoru pro server americké golfové asociace.

Zvládnutá těžká role

V kvalifikaci ale hrála sama za sebe. V obličeji se jí zračila úleva, když kráčela s "postupovou" skórkartou v ruce špalírem diváků a z něj ji zdravili Ivan Lendl se svými třemi dcerami. Kordová trénuje v jejich akademii v Bradentonu na Floridě.

Jessica Kordová se raduje z postupu do finálové fáze kvalifikace LPGA Tour 2011.

Ano, úleva. To, že po čtyřech kolech vedla, nic neznamenalo. Dokládá to propad nešťastné Libby Smithové, před nedělním finálovým kolem třetí v průběžném pořadí. Katastrofální výsledek +10 ji srazil pod hranici dvacátého místa, které ještě znamenalo plnohodnotnou hráčskou kartu na LPGA Tour 2011.

Také Čechoameričanka zahrála na závěr nejhorší ze svých pěti výsledků celé kvalifikace. Ale to nebylo podstatné. Nechybovala víc než musela.

Varovný příklad vítězky

Kordové bude osmnáct let 27. února příštího roku. "Když jsem ji potkala poprvé, byla menší než já," smála se čtyřiadvacetiletá vítězka kvalifikace Aree Songová. Hráčka s jihokorejským a thajským občanstvím bydlí rovněž v Bradentonu.

Právě ona může být malým varováním, jak těžký je přechod z amatérského na profesionální status. Amatérská mistryně USA Songová to udělala, když jí bylo sedmnáct let a tři měsíce. O rok později skončila druhá na jednom z ženských majorů, Kraft Nabisco Championship. Pak ale vyspěla, ztratila energii, vypadla ze špičky a teď se pokouší o comeback.

Jessica Kordová s otcem Petrem Kordou, svým nosičem holí.

Jessica Kordová s otcem Petrem Kordou, svým nosičem holí.

Kordová se mezi profesionálky už také podívala. Ze tří účastí na US Open vytěžila dvě skvělá umístění (19. a 26.), letos však neprošla cutem a pocítila sílu profesionální konkurence.

Se svou postavou a atletickým pojetím golfu by podobným potížím jako Songová neměla čelit. Odborníci dávají dceři bývalého československého tenisty Petra Kordy velké šance, že se prosadí do světové ženské špičky.

Jessica má dlouhé rány a těží ze solidní hry železy. "Vím, že když mi tam spadne pár puttů, je to dobré," dodala ke své hře.

finálová část kvalifikace lpga tour 2011

Par 72: 1. A. Songová (Kor.rep.) 354 (67+72+71+71+73) -6, 2. Kordová - am. (USA) 356 (72+72+66+69+77) -4, 3. Čong Či-min (Kor.rep.) 357 (69+69+73+75+71) -3. 4. Bordnerová 358 (72+76+72+70+68), Rankinová (obě USA) 358 (67+73+73+70+75), Schreefelová (Niz.) 358 (70+74+71+69+74), Phatlumová (Thaj.) 358 (72+66+76+70+74) všechny -2.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze