Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


„Ten druhý“ Kličko trénuje v ringu a doufá: I sport může změnit svět

Vladimir Kličko | foto: Reuters

22 2014
Kdo si dřív pletl nejslavnější boxerské bratry současnosti, má konečně jasno. Teď jsou totiž omyly vyloučeny - Vitalij je ten, co se na dálku potýká s Putinem a­ snaží se v roli politika zachraňovat ukrajinskou vlast. Naopak Vladimir v ringu zůstává. Mladší z Kličků se na Floridě připravuje na svůj další titulový zápas, 26. dubna se v Německu utká s Alexem Leapaiem.

Ve floridském městě Hollywood však neřeší jen drsná cvičení na tužení svalů. Ještě pozorněji na dálku sleduje, zda se Ukrajina (ne)dočká hollywoodského konce.

"Cítím smutek. Mé tělo je v tréninkové tělocvičně, ale má mysl na Ukrajině," řekl Vladimir Kličko pro AP. S bratrem si telefonují každý den a řeší samozřejmě také politiku. Ovšem pro 38letého Vladimira to neznamená, že by se snad měl rychle sbalit a odjet do vlasti podporovat Vitalije a další.

Svůj postoj vysvětluje následovně: "Vzpomínám si, jak Nelson Mandela řekl, že sport má sílu změnit svět. Věřím v to velmi silně."

Boxer Vladimir Kličko při tréninku:

Kličkové momentálně vlastní všechny čtyři hlavní pásy šampionů těžké váhy, Vladimirovi patří hned tři. Sedí na něj přezdívka "Doktor Ocelové kladivo" - soupeře zbuší, přesto jde o velmi inteligentního člověka. To, že cituje Mandelu, není póza; oba sourozenci mají mimo jiné doktoráty ze sportovní vědy.

Proto nepřekvapí, že si Vladimir troufá na úvahy o ukrajinsko-ruské krizi. "Geopolitika je velmi citlivá věc," říká. "Že Krym dříve patřil Rusku? To by pak někdo mohl přijít s tím, že když Amerika od Rusů odkoupila Aljašku, byly ve smlouvě mezery. A chtít ji zpátky."

Vladimir Kličko měl kromě blížícího se duelu v Německu další sen, toužil po zlatu z her v Riu (olympiádu vyhrál v roce 1996 v Atlantě). Tahle vidina padá, jakožto profesionálního boxera jej do Brazílie nepustí. Ač tu "profíci" budou moci poprvé startovat, maximálně můžou mít za sebou 20 profiduelů.

I přes toto částečné zklamání je box dál tím, co Vladimira Klička naplňuje. A co jej zoceluje nejen fyzicky. "Z dění na Ukrajině cítím starosti, vztek, zklamání," líčí. "Ale je to jako v ringu: když se necháte příliš unést emocemi, uděláte chyby, které způsobí ještě více škod."

Vitalij Kličko ještě v roli boxera. Jeho soupeř Dereck Chisora mu uštědřil při vážení před zápasem v roce 2012 facku:Najdete na iDNES.czmobilní verze