Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vláda se ptá, proč Cherono mohl závodit

5 2003
Nairobi - Nejvyšším představitelům Keni se nelíbí, že tamní atletická federace povolila steeplaři Stephenu Cheronovi závodit na mistrovství světa za svoji novou vlast, Katar. Vláda dala národní atletické federaci týden času na vysvětlení, proč s „přestupem“ souhlasila. Keňský vytrvalec získal krátce před startem šampionátu katarský pas a pod jménem Saif Saíd Šahín získal v Paříži zlatou medaili v běhu na 3000 metrů překážek.

Kromě Šahína odešel do Kataru také Albert Chepkurui, který se nyní jmenuje Hassan Abdalláh. "Máte sedm dní na to, abyste ozřejmili, proč jste těmto dvěma povolili změnu reprezentace jen několik dní před světovým šampionátem," citovala agentura Reuters z dopisu, který ministr sportu Najib Balala zaslal Keňské atletické federaci.

Balalu především zajímá, proč nebyla využita obvyklá tříletá lhůta, kdy atlet nesmí bez povolení domácí federace reprezentovat jinou zemi. "Vláda nemá nic proti tomu, když atleti mění občanství, ale musejí být respektována pravidla," podivoval se Balala.

Šéf keňské atletiky Isaiah Kiplagat upozornil, že pokud se oba národní svazy dohodnou, tříletá lhůta může být zrušena. K tomu také došlo. "Změna země je základním právem atletů a my jim v tom nemůžeme bránit. Cherono nás požádal,abychom mu povolili závodit za Katar, protože mu slíbili určitou finanční částku. Bylo by od nás nemorální mu bránit," hájí se Kiplagat.

Šahín bude i po skončení kariéry pobírat v Kataru měsíční rentu ve výši 1000 dolarů. Podle Kiplagata je jeho případ středem pozornosti keňských vládních představitelů jenom kvůli tomu, že získal zlatou medaili v disciplíně, kterou na předchozích šesti šampionátech vyhráli Keňané.

"V Paříži více než deset Keňanů reprezentovalo jinou zemi a jediný důvod, proč Cherono všechny tak vzrušuje, je to, že získal zlato," tvrdí šéf keňské atletiky.

"Ale přestupy atletů se stávají běžnou záležitostí podobně jako do jižnějších afrických zemí z Keni odcházejí například zdravotní sestry a lékaři," dodal.

Keňa na mistrovství světa získala dvě zlaté a po jedné stříbrné a bronzové medaili, což bylo pro běžeckou velmoc zklamáním.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze