Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vítr na Old Course minule chyběl. Teď se ukázal v plné síle!

Hřiště Old Course v St.Andrews, dějiště British Open 2010. | foto: AP

14 2010
Při minulých ročnících The Open na St.Andrews se diváci divili, proč vítěz končí vždy s dvojciferným červeným výsledkem, přitom byl důvod prostý. Chyběl totiž nejdůležitější faktor linksového golfu. Vítr.

Tiger Woods vyhrál dva předchozí ročníky na Old Course v St. Andrews vysokými dlouhými ranami. Liboval si, že dokonale platily na hřiště, bez větru prakticky neškodné.

V roce 2000 vyhrál rekordním skóre -19, o pět let později to bylo sice o pět ran méně, ale stále úctyhodné číslo. Ovšem hra na zdejším hřišti je značně rozdílná ve chvíli, kdy nastoupí největší faktor klasického linksového golfu.

Letos se právě Woods v úvodních tréninkových kolech nestačil divit, co všechno dokáže proudění vzduchu. Jeho odpal na jedenáctce skončil na greenu sedmičky. V té době dosahovala rychlost větru úctyhodných 50 mph (asi 80 km/h).

Justin Rose, trénink na British Open 2010.

Justin Rose, trénink na British Open 2010.

Na osmnáctce potom s větrem v zádech vytáhl z bagu trojku dřevo a jal se atakovat green vzdálený 357 yardů. "Nikdo nedokáže hrát v takovýchto podmínkách," utrousil Woods, když odcházel ze hřiště.

Phil Mickelson měl několik dnů tréninku navíc, neboť neprošel cutem na Scottish Open a několikrát si raději sundal čepici sám, než by mu ji zase odfoukl vichr.

"Hřiště potřebovalo trochu toho větru, to je pravda," řekl zdecimovaný Henrik Stenson po svém tréninkovém kole. "Ale tohle je přece jen příliš silné kafe."

Phil Mickelson, trénink na hřišti St.Andrews před British Open 2010.

Phil Mickelson, trénink na hřišti St.Andrews před British Open 2010.

Všichni, kdož přijeli do St.Andrews až v neděli či v pondělí, neměli na výběr. Ukázalo se, jak je tréninkové kolo pro hráče důležité i přesto, že zdejší hřiště třeba znají z minulých let.

Na řadě greenů se nedalo ani patovat, protože míče se v poryvech na jamkovišti neudržely.

Nejdál zašel ve svém komentáři Scott Verplank: "Pokud by mělo takto foukat, tak snad ani nemá cenu hrát." Verplank měl také několik pozoruhodných ran. Na čtvrtém greenu přehrál puttem jamku asi o čtyři metry, chvilku čekal, až vítr sebral míč, projel s ním kolem jeho nohou až dobrých sedm metrů za něj!

Jim Furyk, Justin Leonard a Scott Verplank (zleva), trénink na British Open 2010.

Jim Furyk, Justin Leonard a Scott Verplank (zleva), trénink na British Open 2010.

Výkonný ředitel R&A Peter Dawson potvrdil, že v takových podmínkách by se opravdu nehrálo. Ale přidal hned pozitivní zprávu. "Předpověď na soutěžní dny je lepší. Vítr by měl mít rychlost kolem padesáti kilometrů," informoval. "Nebude to zdaleka jednoduché, ale hratelné."

malá revoluce ve woodsově bagu

O čem se dlouho spekulovalo, je tady. Tiger Woods po jedenácti letech odložil putter, se kterým vyhrál 72 turnajů a 13 z kategorie major. Čtyřiatřicetiletý Američan doufá, že nová hůl mu pomůže s pomalými greeny na nadcházejícím British Open.

"Vždycky jsem se na nich trápil. Teď mám v bagu nový putter Nike, který míčkům dává větší rychlost," citovala prvního hráče světového žebříčku agentura Reuters.

Lee Trevino (vlevo) a Tiger Woods na setkání bývalých vítězů před British Open 2010.

Lee Trevino (vlevo) a Tiger Woods na setkání bývalých vítězů před British Open 2010.

Možnou výměnu konzultoval s caddiem Stevem Williamsem prý několik let. "Při tréninku jsem zkoušel řadu putterů, ale nikdy jsem pak s žádným nehrál. Teď je čas na změnu," dodal.

Woods tak bude mít při turnaji v bagu poprvé v kariéře kompletní sadu 14 holí od firmy, která je jeho sponzorem. Putter od Titleist byl dosud jedinou výjimkou a Woods s ním hrál od roku 1999.Květákové pečené placičky
Květákové pečené placičky

Zdravá dobrota na eMimino.cz.

Najdete na iDNES.czmobilní verze