Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Veselý, česká oštěpařská trojka? Tohle mě namotivuje, říká mistr světa

Oštěpařské hvězdy pro Zlatou tretru. Zleva Tero Pitkämaki, Vítěslav Veselý a Petr Frydrych. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

25 2015
Úřadující světový šampion – a zároveň doma až číslo tři? Takto kuriózně nyní vypadá situace oštěpaře Vítězslava Veselého. „Beru jako velké plus, že nás na české půdě soupeří tolik,“ říká Veselý před úterní Zlatou tretrou. Právě v Ostravě by se rád ideálně zase stal prvním mužem tuzemských tabulek.

Trenér Jan Železný může být s takovou situací spokojen. Všichni tři čeští oštěpaři už v této sezoně – která je přitom teprve na začátku – přehodili 83 metrů.

Petr Frydrych zvládl 85,52, Jakub Vadlejch 85,13... A Vítězslav Veselý 83,67.

Mistr světa z Moskvy 2013, jehož v létě čeká obhajoba na šampionátu v Pekingu, tak zatím své tréninkové parťáky jen dohání. „Motivace to pro mě určitě je,“ přiznává před Zlatou tretrou. „Soupeření na domácí půdě motivuje vždycky o něco víc než to mezinárodní. Beru to jako velké plus. Všechny nás to může posunout dál.“

Veselý patří společně s Barborou Špotákovou k „ambasadorům“ českého oštěpu. A sleduje, že jeho rivalové - tuzemští i zahraniční - začali rok 2015 ve velkém tempu. „Nebývalo zvykem, aby se tolik lidí probudilo hned na začátku. Vypadá to na velice zajímavou sezonu,“ říká Veselý.

Sám však na své symbolické probuzení stále čeká. „V Dauhá jsem při prvním startu cítil, že se pořád srovnávám. Bylo to trochu rozhazování,“ říká Veselý o hodu na metu 83,67 metru: „V tréninku se nedostanu do závodního rozběhu ani do takové intenzity. Ale takový bývá každý začátek sezony. Nechává mě to v klidu. Vím, že jsem se připravil dobře a je jen otázkou času, kdy se příprava prodá.“ Zlatá tretra by k tomu mohla být ideální. „Je to skvělá příležitost, jak se předvést doma, velká motivace,“ souhlasí Veselý.

Ještě mnohem výš než výhra je v Ostravě rekord mítinku. Aneb skvělých 94,64 legendy Jana Železného, aktuálního trenéra českých oštěpařů. „No, tady se hodí opravdu jen strohé vyjádření. Byl bych hodně šťastný,“ usmál se Veselý; hod do takové dálky by byl absolutní senzací.

Veselý vyráží do Zlaté tretry optimistický – a hlavně zdravý. Byť atleti Dukly trénují v Praze 6, jejíž obyvatele trápí průjmová onemocnění z kontaminované vody z kohoutku, oštěpař je v klidu: „Naštěstí jsem z Prahy odjel už ve čtvrtek a tomuhle jsem unikl.“Najdete na iDNES.czmobilní verze