Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Bosý běh v trávě a rady indiánů. Jak oštěpař Veselý léčí bolavé koleno

JAK DÁL? Oštěpař Vítězslav Veselý se na mistrovství světa v Moskvě probojoval do finále. | foto: Aleš Gräf/graf.cz

24 2014
Bolíš? Pořád? Tak si bol! Já tě zkusím přechytračit. Oštěpařský mistr světa Vítězslav Veselý se pustil do boje s vlastním kolenem, které mu loni na podzim vypovědělo poslušnost.

Už jste to slyšeli? Veselý možná vypustí celou sezonu! Je na tom mizerně, léčba bude dlouhá, a kdo ví, jestli úspěšná. Takové zvěsti se v zimě šířily atletickým zákulisím. Přesto nyní říká: "Házet budu."

Lékařská diagnóza jeho zranění by vydala na mnoho řádek. Veselý se ji snaží zestručnit do jediné věty: "Měl jsem poškozenou chrupavku, a navíc otok kostní dřeně." Tento typ otoku se vstřebává až půl roku, dozvěděl se.

A chrupavka? Ta už poškozená zůstane. Jde jen o to, nakolik její bolest dokáže zmírnit.

Před odjezdem na desetitýdenní soustředění do jihoafrického Potchefstroomu byl i on pesimista. Bolest neustupovala. Ani předchozí dlouhé období vynuceného klidu nepomohlo.

DOPLNĚK. Oštěpař Vítězslav Veselý nastoupil do kvalifikace mistrovství světa v...
KONEČNĚ. Po čtvrtých místech na mistrovství světa v Tegu a na olympiádě v...

DOPLNĚK. Oštěpař Vítězslav Veselý nastoupil do kvalifikace mistrovství světa v Moskvě se zatejpovaným kolenem, přesto nakonec vybojoval zlatou medaili.

Pomohla až Afrika - a také kniha Born to run. Přátelé mu ji doporučili. "Popisuje indiány, kteří běhají naboso skvělé výkony. Ta kniha mě inspirovala. Díky ní mám teď lepší koordinaci celého těla."

Jižní slunce proteplilo jeho tělo a desítky kilometrů, které naběhal naboso po trávě, působily na koleno jako uklidňující balzám. "Svaly kolem chrupavky se mi zpevnily, dostaly tím čéšku do jiné pozice a zmírnily dráždění."

Železný ho musel brzdit

Pozoroval pak podivný jev. Když netrénuje vůbec, koleno ho bolí hodně. Zato když trénuje přiměřeně, bolest ustupuje. "Zátěž kolenu prospívá," usoudil a hned měl tendenci přidávat si. Až ho kouč Železný musel brzdit. Zvlášť když objemové tréninky v posilovně nahradili intenzivní přípravou.

"Trenér se bál, abych to nepřehnal a koleno se mi zase nepřehouplo do problémů."

TRENÉR VE STŘEHU. Jan Železný v průběhu kvalifikace oštěpařů na MS v Moskvě,...

TRENÉR VE STŘEHU. Jan Železný kontroluje svého svěřence Vítězslava Veselého.

Neházel tedy oštěpem třikrát týdně jako dříve, ale jen dvakrát. V posilovně nechodil do vyšších zátěží, vynechával dynamické odrazy. "To nevadí. Z předchozích let máme natrénováno nadlouho," uklidňoval ho Jan Železný.

Ke konci africké mise byli přesvědčeni: Zahájíme sezonu podle plánu a pak se uvidí. Buď koleno vydrží, nebo... Ale ne, pesimistickou verzi si už nepřipouštěli. "Člověk musí vždycky hledat cestu ven z problému a hlavně tomu musí věřit," zdůrazňuje Veselý.

Jistě, v tréninku stále dělají kompromisy. Plán startů před srpnovým mistrovstvím Evropy v Curychu bude patrně omezený. Zatím si troufají hovořit jen o třech: Diamantových ligách v Šanghaji a Eugene a ostravské Zlaté tretře. K lékařům ale na kontrolu Veselý po návratu z Afriky nešel. "Důležité je, že momentálně mohu trénovat a že se to lepší. Nepotřebuju to slyšet ještě od doktorů."

Kvůli lokti končil kariéru

Se zraněními se potýká celou kariéru. Už v 21 letech ji kvůli vleklým problémům s loktem ukončil! "Začal jsem s oštěpem až jako junior a nebyl jsem na tu zátěž fyzicky připravený. Mlátil jsem do toho a ten loket prostě nevydržel. Chybělo mi know-how."

Fotogalerie

Tehdy si ve Zlíně hledal práci a našel ji v kanceláři hudební školy. Po půlroční odmlce se naštěstí vrátil. Předloni se stal mistrem Evropy, loni i světa. Navzdory problémům s achilovkou, kvadricepsem, kolenem a střevní chřipkou.

"Teď už naštěstí vím, jak se zraněními bojovat. Ale kdybych kolem sebe neměl lidi, jako jsou Honza Železný a Pavel Kolář, asi bych se na to vykašlal."

Ocitl se v nové fázi kariéry. Už tituly nedobývá, už je obhajuje. "Což je sice těžší, ale aspoň vím, že už jsem v minulosti něco vyhrál."

V Curychu snad bude obhajovat evropský titul. Ale tím se zatím nezabývá. "Stav mého kolena nastavil mou hlavu tak, že přemýšlí jen o nejbližších týdnech. A pořád platí, že letošní sezona je nejpříhodnější k nějakým úlevám. Důležité jsou až dva roky, co budou následovat."

Po mistrovství světa v Pekingu 2015 bude na hrách v Riu 2016 dobývat poslední trůn, který nemá: ten olympijský.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze