Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nejistota, boj. A pak letošní rekord Veselého: Snad se to ve finále sejde

FINALISTA. Vítězslav Veselý si zajistil postup posledním pokusem do vzdálenosti 84,82 metru. | foto: Reuters

6 2016
Amsterdam (Od našeho zpravodaje) - Nejprve 80,31 metru. Pak 79,72. Náhle zbývala poslední šance. Na vyhřáté pláni Museumplein v centru Amsterdamu se Vítězslav Veselý rozběhl, padl na tartan - a jeho oštěp mezitím doletěl na 84,82 metru. Postup z kvalifikace mistrovství Evropy byl rázem s přehledem jistý. „Je to hledání, ale snad se to ve finále sejde,“ řekl.

V kvalifikaci nakonec patřili Češi k nejlepším: druhý byl Jakub Vadlejch (85,09), třetí Veselý, do finále prošel i devátý Jaroslav Jílek (81,09).

Ve čtvrtek v 18.35 tak budou útočit na medaile. Veselý má z posledních dvou šampionátů bilanci zlato (Helsinky 2012) a stříbro (Curych 2014). „Vím, že mám formu, jen je těžké to v těch třech hodech najít,“ řekl.

Mohlo to být jednodušší?
To víte, že jo. V rozhazování jsem cítil, že mi to párkrát koplo. Ale bojuju s tím celou sezonu, s představou, že jsem blízko a pak tam vysazuju zadek. Ale už jsem se naučil si to zjednodušit, v rozhazování to létá. Jen vždycky, když se rozběhnu rychleji, je to boj a už to tolik nezvládám. Je to takové hledání, snad se to ve čtvrtek sejde.

Znovu jste zvolil dlouhý rozběh, proč?
Už i Finové mi říkali, že to je dost dlouhé i na Veselého. Ale bylo to tak akorát. Nerozbíhám se tak rychle, jak jsem se rozbíhal, když jsem měl ty dobré roky. Teď si to netroufnu, možná mi stačí kratší rozběh. Ale bylo to dostatečné.

Zpravodajství

Přečtěte si souhrnné zpravodajství z prvního dne ME atletů.

Veškeré podrobnosti najdete ZDE.

Na poslední pokus jste si vzal jiný oštěp. Pomohlo vám to?
Hlavně jsem se díval, aby se mi dobře držel. S tím typem často hážu i na tréninku, tak jsem si říkal, že to zkusím. Oštěpy tolik neřeším.

Jak se vám líbilo soutěžit v centru města?
Bavila mě hudba, co hrála, bylo to volnější, příjemné. Nebránil bych se tomu i dál, ale chtělo by to šikovněji, aby nás nepřeváželi dvacet minut z rozcvičovacího stadionu, ten koncept nebyl moc šťastný.

Amsterdam je město umění, vydáte se i někam do muzea?
Budu asi tak rozsekanej, že budu rád, že dojdu na jídlo... Nebo ledovou lázeň.

Jaký máte vztah k umělcům, jejichž díla tu vystavují?
Vztah k nim moc nemám, ale jednoho dne by mě to zajímalo. Navykl jsem si, že jezdíme za sportem a nevidíme nic nikde. Po kariéře se snad člověk zajede podívat na to, co ho zajímá.

Jste rád, že se čtvrteční finále vrátí zpátky na Olympijský stadion?
Je to lepší. Tohle bylo fajn jako zpestření, ale na stadionu to bude větší rutina.Najdete na iDNES.czmobilní verze