Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vítězové pardubické tenisové juniorky napodobili současné české hvězdy

Lukáš Vrňák | foto: Michal Klíma, MAFRA

16 2010
Sevřel pěst ve vítězném gestu a zařval radostí. Dobojováno. Lukáš Vrňák v pátek odpoledne proměnil poslední mečbol letošní Pardubické juniorky, porazil Jana Kunčíka, spoluhráče z I. ČLTK Praha, a mohl si užívat pocity vítěze.

Kunčík sportovně uznal, že soupeř byl nad jeho síly. Podobnou radost si pár desítek minut před Vrňákem užívala i vítězka dívčího finále Tereza Smitková.

Tahle dvě jména by si měl každý fanoušek českého tenisu dobře zapamatovat. Oba totiž trimfovali také v deblech, a to už něco znamená.

V minulosti se to povedlo jen velkým esům, jako jsou Tomáš Berdych nebo Petra Kvitová. Ale zpět k chlapeckému turnaji.

Lukáš Vrňák

mistr ČR v tenisu v kategorii dorostu 2010

*14. 7. 1993 v Praze
výška 170 cm, váha 70 kg
studuje na Eko Gymnáziu Praha
dřívější klub: Tenisová škola Hostivař
současný klub: I. ČLTK Praha
trenér: Jiří Hřebec

"Nepředvedli jsme svůj nejlepší tenis," shodli se oba fináloví soupeři. Na síti se skoro nehrálo, hráči se dopustili mnoha nevynucených chyb. "Hraje se na domácí půdě, je na nás obrovský tlak. Já jsem začal dost nervózně," řekl Vrňák k první sadě, kde prohrával postupně 0:3 a 2:4. Nakonec se karta obrátila a set získal poměrem 7:4 v tie-breaku.

Ve druhé sadě už mu soupeř nevzdoroval. Vrňák ji vyhrál 6:1. "Obecně jsem měl vstupy do zápasů horší. Naštěstí se tím moc nezabývám. Prohrávám, ale vím, že to ze mě spadne a otočím to," povídal Vrňák, jenž si ovšem hlavně cenil deblového titulu: "Vyhrál jsem ho sice už loni, ale letos to bylo s Jardou Beránkem, mým největším kamarádem. Vyhrát debl i singl v jednom roce je neskutečné."

Podobně hovořila i vítězka dívčího finále Tereza Smitková, která přehrála Jesiku Malečkovou. "Jsem hrozně šťastná. S Jesikou jsme proti sobě stály už několikrát, známe se dobře, takže to bylo po psychické stránce nepříjemné. Zhruba jsem věděla, co by na ni mohlo platit, a vyšlo to," uvedla Smitková.

Ani ona neměla dobrý vstup do zápasu. V prvním setu prohrávala už 1:4, podařilo se jí ho ovšem obrátit ve vlastní prospěch v poměru 7:5.

Tereza Smitková

Tereza Smitková

Ve druhém už jasně dominovala, umísťovala balony přesně k čáře a set ovládla 6:1. "Tituly z juniorky stavím hodně vysoko. Když jsem byla malá, jezdila jsem na ni s rodiči. Záviděla jsem tehdy děvčatům, jak hrají, a chtěla jsem si to zkusit taky. Povedlo se a letos jsem vyhrála, je to úžasné," vychutnávala si vítězství Smitková.

Aby oba vítězové uspěli v témže roce v singlu i v deblu, to se příliš často nestává. Naposledy se to podařilo semifinalistce letošního Wimbledonu Petře Kvitové a Jiřímu Košlerovi v roce 2006.

Tereza Smitková

mistryně ČR v tenisu v kategorii dorostu 2010 halová mistryně republiky do 16 let

*10. 10. 1994 v Hradci Králové
výška 176 cm, váha 59 kg
studuje na Střední průmyslové škole stavební v Hradci Králové
dřívější kluby: TK Gruba, TK T-C Hradec Králové
současný klub: TK Agrofert Prostějov trenér: Vladimír Volejník

A co považují vítězové za nejkritičtější momenty v cestě za tituly? Kupodivu bychom je marně hledali ve finále. "V semifinále s Mojhou jsem vedl 4:1 a najednou to bylo jen 4:3, soupeř měl tři výhody a div, že nesrovnal na 4:4. Byl jsem úplně grogy, vůbec jsem nemohl hrát," narážel Vrňák na zápas, ve kterém se nechal ošetřovat.

Pro Smitkovou představovalo největší problém čtvrtfinále s Dianou Šumovou. "Odvracela jsem tři mečboly ve druhém setu, takže to byl hodně náročný zápas. Diana je taky z Prostějova a s tatínkem vždycky vymýšlejí speciální taktiku," prozradila čerstvá dorostenecká mistryně republiky.

Sezona ovšem ani pro jednoho vítěze nekončí, v příštích dnech je čeká náročný program. Vrňák se po krátké pauze chystá na turnaj Mezinárodní tenisové federace do Kanady a hned poté přelétá na US Open. Rovněž Smitková má v plánu další turnaje do osmnácti let stejné kategorie.

Třiaosmdesátý ročník Pardubické juniorky svedl proti sobě dohromady šestadevadesát mladých tenistů z celé republiky, kteří na tradiční turnaj vesměs nedají dopustit.

Patří mezi ně i semifinalista chlapecké dvouhry Pavel Mojha, reprezentující České Budějovice: "Svoji poslední juniorku jsem si parádně užil. Byla tady výborná parta i fanoušci. Budu na to moc vzpomínat."

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze