Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vítězova strava? Guláš a bůček

26 2006
Liberec - Čtyřiadvacet hodin kroužil terénem na horském kole a ani na chvilku si nezdříml. Za tu dobu urazil celkem 429 kilometrů, což bylo nejvíc ze všech účastníků víkendového extrémního maratonu v Liberci. "Jsem ortodoxní silničář, ale tímhle závodem jsem prodělal mutaci na bikera," usmíval se v cíli Pavel Kozlík, 43letý závodník z Hazlova u Františkových Lázní.

Jste hodně unavený?
Ani ne. Vydržet 24 hodin v sedle pro mě není problém. Já jsem jel třeba z Aše do Ostravy na jeden zátah. Na silnici je to horší než v terénu, člověk si vůbec neodpočine.

Co jste říkal liberecké trati?
Je tady hrozně technických pasáží. Když jsem trať uviděl poprvé, tak jsem se zhrozil, úplná noční můra. Byl to můj teprve pátý závod na horském kole.

Jakou jste zvolil taktiku?
Za světla jsem hlavně nechtěl nabrat velkou ztrátu. Když mi po devíti hodinách řekli, že se střídám na špici, trochu jsem to rozjel. Do té doby jsem prakticky pořád brzdil, terén opravdu není moje nejsilnější stránka.

A přes noc?
To jsem jel na jistotu. A od osmi ráno už jsem to flákal, protože jsem měl velký náskok. Ke konci jsem zase musel trochu zabrat, abych o vítězství nepřišel.

Předpokládám, že v noci ze soboty na neděli jste si aspoň na chvíli zdříml.
Kdepak. Původně jsem počítal, že mezi pátou a sedmou v neděli ráno to na mě sedne, ale byl jsem v pohodě. Na silnici bych měl krizi, tam je to strašně jednotvárné a na člověka jde spaní. Ale v terénu se pořád něco děje.

Druhý den bylo přes třicet stupňů ve stínu. Nevadilo vám to?
Takové počasí mi vyloženě sedí. Já mám strach z vody. Když prší, berou mě kolena a nemůžu závodit.

Dosud jste byl hlavně silničář. Jakého svého výsledku si nejvíc považujete?
Na silnici jezdím hlavně maratony. Vloni při Beskyd Tour na 190 kilometrů jsem dojel druhý ve své kategorii a celkově třináctý. Hlavní ale bylo, že jsem dojel jen 18 minut za profíky Andrlem, Benčíkem a Hermanem, kteří jezdí velké zahraniční závody. To byl asi můj největší úspěch.

Jak jste na trati doplňoval energii?
Měl jsem s sebou dvoučlenný tým. Bez něj bych se hrozně zdržoval. Hlavně se musí pít. Měl jsem ředěný iontový nápoj a pak už jsem pil jen vodu.

A co jste jedl?
Úplně normální jídlo. Výborný byl guláš a rizoto. Při tak dlouhých závodech jezdím na tuk.

Takže žádné energetické tyčinky a gely?
To je vyložená nouzovka. Když jedu na silnici přes celou republiku, dávámsi cestou bůček a knedlo-vepřozelo. To je pro mě úplně ideální.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze