Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vítězný žokej Novák: Kasimovi svědčí, když chodí ze špice

Spokojený žokej Marcel Novák zdraví dostihové příznivce. | foto: Lukáš Urban

24 2016
Králem sobotního mítinku na pardubickém závodišti se stal Marcel Novák, který triumfoval hned třikrát. Vyhrál i nejsledovanější dostih dne, první kvalifikaci na 126. Velkou pardubickou.

Smutek by bylo to poslední, co by šlo z tváře Marcela Nováka vyčíst. Ke zklamání neměl tento zkušený žokej důvod. Vedle dvou prvenství v rámcových dostizích předčil na hřbetu jedenáctiletého valacha Kasima i nabitou startovní listinu úvodní kvalifikace.

„Konkurence byla obrovská. Jela se skoro taková Velká,“ líčil Novák po vítězné dekoraci.

Vybavíte si, kdy byla v první kvalifikaci tak zvučná jména?
Takhle silné obsazení nepamatuji. Ale každý chce mít kvalifikaci rychle za sebou, aby sezona probíhala dle plánu. Koně, co došli, mají splněno a mohou se věnovat dalším přípravám na Velkou, která je pro každého tahákem.

Byl jste si jistý, že se v cílové rovině udržíte před Rabitt Wellem?
Neříkám, že bych si věřil na vítězství, ale Kasim má rád, když ho koně tlačí. Cítil jsem, že se budeme celý dostih pohybovat někde vpředu.

A bylo to záměrem i kvůli dost vysušené oranici?
Prášila, takže bylo vhodnější cválat v popředí. Každý kůň prach nemá rád, takže proto jsem volil i tu přední taktiku. Ale Kasim chodí ze špice standardně, svědčí mu to. Byl hodně vysoko, běžel obvyklým stylem.

Nebál jste se, že mu dojdou síly? Přeci jen patřil mezi nejstarší koně a byl v popředí celou dobu.
Kvalifikace je na 5,8 kilometru, Velká ještě o jeden více... Věděl jsem, že síly má. Jezdím ho odmala, snad dvacet třicet dostihů. Známe se, takže vím, kdy mám zabrat a kdy naopak polevit. Je to strašná výhoda.

Pojedete s ním i další kvalifikace?
Záleží na trenérovi, ale chodí kolem té třetí, takže uvidíme.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze