Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vítězný Monty: Při příštím Ryder Cupu by měl kapitán vybírat víc golfistů

Evropský kapitán Colin Montgomerie s trofejí pro víteze Ryder Cupu. | foto: AP

4 2010
Ač měsíc po Ryder Cupu, v případě tiskových konferencí s kapitánem vítězného evropského týmu Colinem Montgomeriem se stále jedná o hlavní téma. Lodivodem už být nechce, přesto hodlá navrhnout, aby se nejprestižnější golfové klání Evropy a USA trochu změnilo. Alespoň co se týče vybírání hráčů.

Letos bylo hned několik způsobů, jak se dostat do dvanáctičlenného evropského týmu. Přes jeden ze dvou žebříčků - evropský, nebo pro hráče působící v zámoří světový - či doufat, že hráč bude mezi vyvolenými při udělování tří divokých karet, o nichž rozhoduje kapitán.

Jelikož se body do žebříčku sbírají přibližně rok, stává se, že mezi devíti automaticky kvalifikovanými jsou hráči po zranění nebo bez formy. A o zbylá tři místa se pere hned řada golfistů, kteří jsou ve světovém žebříčku výše či mají mnohem lepší momentální formu.

Případ Casey

Podobně tomu bylo i letos. Například kvalifikovaní Francesco Molinari a Peter Hanson rozhodně nezářili. Hojně se řešilo, komu Monty tři karty udělil - byli to Luke Donald, Padraig Harrington a Edoardo Molinari.

Snesla se docela silná kritika na to, že opomenul ve formě hrající Angličany Paula Caseyho a Justina Rose. Zejména vztah Caseyho a Montgomerieho klesl na bod mrazu. Skotský kapitán tehdy prohlašoval, že to bylo jedno z nejtěžších rozhodování v jeho životě a v podobném duchu hovoří i nyní.

Paul Casey, čtvrté kolo BMW Championship 2010.

Paul Casey až do posledního turnaje bojoval o vítězství v celé sezoně americké PGA Tour, přesto si Ryder Cup nezahrál.

"Nikomu nepřeji, aby řešil to, co jsem musel řešit já - říct špičkovým hráčům, že nepojedou," uvedl na turnaji celebrit v čínském resportu Mission Hills.

Čím víc, tím líp

Za nešťastný Montgomerie považuje i čas, kdy musel své tři divoké karty oznámit. Bylo to hned po konci Scottish Open, tudíž v době, kdy další adepti hrající v zámoří se zrovna nacházeli na hřišti v boji o miliony dolarů. "Načasování bylo jednoznačně špatné," řekl Montgomerie.

Kapitán evropského týmu Colin Montgomerie u tabule se jmény nominovaných hráčů pro Ryder Cup 2010.

Kapitán evropského týmu Colin Montgomerie ve Skotsku oznámil své tři divoké karty.

I proto se chystá na začátku příštího roku vedení Ryder Cupu přednést své připomínky a také navrhnout, aby jeho nástupce mohl vybírat více hráčů. Minimálně navýšit počet na čtyři, jak je tomu u amerického výběru.

"Čím víc hráčů bude vybírat kapitán, tím líp," řekl Montgomerie, který za dva roky nebude u obhajoby titulu v americkém Medinah Country Clubu.

Autor:


Témata: Ryder Cup
Najdete na iDNES.czmobilní verze