Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vítězný cyklista Mareš: Trénink bych v tom počasí nejel

Martin Mareš (vlevo) a Stanislav Kozubek projíždějí cílem deštivého závodu Českého poháru v Olomouci. | foto: Patrik Pátek

18 2010
V cíli třetího závodu Českého poháru v silniční cyklistice v Olomouci zvedl Martin Mareš ruce. Stejně jako jeho stájový kolega s týmu PSK Whirlpool Author Hradec Králové Stanislav Kozubek, který za ním dojel těsně druhý. Ale spíše než radost z toho, že pro svůj tým ovládli i třetí podnik letošního seriálu, je těšilo, že po více než třech a půl hodinách mohli sesednout z kola a jít do tepla.

"Kdybych měl v tomhle počasí naplánovaný jen trénink a ne závod, tak bych asi nevyjel a seděl doma za oknem," přiznává osmadvacetiletý Mareš.

Teplota hluboko pod deset stupňů, hustý déšť a silný vítr závodníkům připravily podmínky, ve kterých není jednoduché obstát. Cyklisty provázely od startu až do cíle. "Každý, kdo závod dokončil, si dost vytrpěl," říká cyklista, "takové počasí bere mnohem více sil než normální podmínky."

I za této situace se jezdci hradecké stáje museli soustředit na to, že se od nich nečeká nic jiného než vítězství. Vzhledem k poměru sil v české cyklistice jako téměř pokaždé, když nastoupí do závodu na českém území. Hradečtí proto byli od počátku ve všech důležitých únicích, právě Mareš byl ve všech čelních skupinách, které se v průběhu závodu vytvořily

"Ale neměli jsme to jednoduché. Příbram, pražská Dukla i Dukla Trenčín byly tentokrát hodně nebezpečné," vypravuje borec, který jako loňský mistr republiky absolvuje všechny letošní závody v dresu českého šampiona.

Zvláště Příbramští vydrželi jezdcům Whirlpoolu důstojně konkurovat až téměř do závěru, teprve v posledním okruhu pod tlakem dvojice Mareš, Kozubek z čela odpadli. "Dlouho jsme neměli závod pod takovou kontrolou, jakou jsme si představovali," připustil Mareš.

Závěr ale společně s Kozubkem zvládli s přehledem, do cíle oba přijeli s půlminutovým náskokem, Mareš o několik decimetrů dřív než Kozubek. "V nedalekém Prostějově jsem tři roky bydlel, mám tam hodně známých a kamarádů," vysvětloval Mareš, proč vedoucí dvojice zvolila toto řešení.

Mareš si tak připsal vítězství, Kozubkovi i druhé místo stačilo k bezpečnému vedení v průběžném pořadí Českého poháru.Najdete na iDNES.czmobilní verze