Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vítěz z Pardubic vyhrál i v Liverpoolu

8 2000
L i v e r p o o l - Devítiletý irský kůň Papillon v sedle s žokejem Rubym Walshem, vítězem loňské Velké pardubické, vyhrál v anglickém Liverpoolu letošní ročník tradiční Velké národní steeplechase a získal tak druhý triumf pro irské barvy v řadě. Na 7,2 kilometru dlouhé trati v Aintree porazil Papillon v cílové rovince Melyho Mosse s Normanem Williamsonem.

Dostih, který dokončilo sedmnáct koní, sledovalo 60.000 diváků. Třetí pozici v dostihu s třiceti překážkami o 500.000 liber, do kterého odstartovalo 40 koní ze čtyř zemí, obsadil Niki Dee. Na druhého i třetího koně byl kurs 25:1, na vítězného Papillona se vyplácel desetinásobek vsazené částky. Na výhru Papillona, kterého trénuje žokejův otec Ted Walsh, byl přitom ještě v pátek velmi nízký kurs 33:1.

Také loni se při triumfu koně Bobbyjo ve Velké národní radovali otec a syn - Tom a Paul Carberryové. Zklamání zažil jeden z největších favoritů Dark Stranger, jehož jezdec Tony McCoy hned na začátku prvního okruhu upadl. Hned na první překážce skončila pouť historicky prvního norského účastníka Trinitra a tří dalších koní. Tři pády se zrodily na druhé překážce. Chyba v úvodu připravila o ambice favorita Dark Strangera, zatímco v čele dostihu pokračovali Esprit de Cotte a Star Traveller.

Nebezpečný skok Becher's Brook si vyžádal jediný další pád a koně v rychlém tempu na dobré půdě pokračovali už bez vážnějších problémů. Druhý okruh znamenal konec šancí slábnoucího Bobbyjoa a brzy po něm i zadržení docela vyčerpaného Star Travellera. Do čela se pět překážek před cílem dostali Irové Papillon a Lucky Town. V cílové rovince žokej Williamson a Mely Mose zaútočili, ale Papillon silný nápor excelentním stylem odrazil a vyhrál o jednu a čtvrt délky.

"Sedl jsem si na nejlepšího překážkového koně, jakého jsem kdy jel. Prvních několik překážek překonal dokonce s téměř půlmetrovou rezervou a na těch posledních zase zrychloval tak, že jsem tomu sám nedokázal věřit," pochvaloval si vítěz. "Prostě se dnes nechtěl nechat porazit," komentoval žokej výkon svého koně a složil velkou poklonu otci, jenž v Irsku jedenáctkrát získal titul nejlepšího žokeje - amatéra.

"Někdy se prostě zrodí den, kdy je moc hezké být na světě. Ten dnešní k takovým dnům nade vši pochybnost patří," komentoval bezprostředně po doběhu Velké národní svůj úspěch Walsh. "Samozřejmě jsme Papillonovi věřili. S koněm, jemuž nevěříte, přece nejezdíte do Liverpoolu," uvedl.

Výsledky:
1. Papillon (žokej Ruby Walsh, trenér Ted Walsh, majitelka E. Moranová) 2. Mely Moss, 3. Niki Dee, 4. Brave Highlande, 5. Addington Boy, 6. Call It A Day, 7. The Last Fling, 8. Lucky Town, 9. Djeddah.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze