Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vítěz z Madridu dostal radu: „Použij sílu, Luku!“

Po hřišti v Augustě, dějišti prvního majoru sezony US Masters, takto Donald kráčel jen dva dny, protože neprošel cutem. Teď chce útočit na velké tituly. | foto: AP

31 2010
Když golfoví fanoušci i experti slyší jméno Luke Donald, asi jako první je napadne přívlastek solidní nebo konzistentní, případně talentovaný. Server ESPN ale přidává jedním dechem anglické slovo "underachiever", tedy někdo, kdo nenaplnil svůj potenciál. Zlomový nedělní okamžik v Madridu by to mohl změnit.

Označit takového hráče jako je Donald slovem underachiver může někomu připadat kruté. Faktem ale je, že až do Madrid Masters vyhrál dvaatřicetiletý Angličan "pouze" čtyři turnaje v kariéře, z toho dva evropské a dva americké. A posledním byl Honda Classic v roce 2006.

Od té doby Donald určitě nehrál špatně a mimo jiné v každém roce získal aspoň jedno druhé místo. Přidalo se nepříjemné zranění zápěstí a docela dlouhá doba na zotavení. "Čím déle to trvá, tím těžší to je," nechal se slyšet poté, co dobu bez výhry ukončil.

Před týdnem ve Wentworthu měl Donald na dosah velké vítězství na famózně obsazeném turnaji BMW PGA Championship, ale double-bogey na předposlední jamce ho srazilo o ránu na druhé místo.

"Minulý týden pro mě byl obrovským zklamáním," přiznal, "ale skutečnost, že se mi to podařilo hodit za hlavu a napravit to tady v Madridu, je velmi cenná. Jsem pyšný na to, jak jsem hrál. Je to parádní pocit, zbavil jsem se té tíhy, která už mi pořádně ležela na ramenou. To, že jsem nevyhrál už čtyři roky, mě docela frustrovalo."

Luke Donald, BMW Championship, Wentworth

Donald v neděli ukázal to, co mu ona čtyři léta chybělo – schopnost "uzavřít" turnaj. A určitě by ho to mohlo pořádně nabudit. V tomto týdnu pokračuje na European Tour a zúčastní se turnaje Celtic Manor Wales Open na rydercupovém hřišti Twenty-ten Course.

race to dubai 2010

1. Poulter (Angl.) 1 376 800

2. Schwartzel (JAR) 1 332 962

3. Els (JAR) 1 246 906

4. Westwood (Angl.) 1 102 627

5. Casey (Angl.) 940 835

6. A. Quiros (Šp.) 841 257

A zanedlouho přijdou šance hrát o major titul. "Použij sílu, Luku," radí Donaldovi server ESPN v narážce na hrdinu filmových Hvězdných válek Luka Skywalkera. Blíží se US Open a na hřišti Pebble Beach, kde se letos hraje, Donald čtyřikrát skončil v první dvacítce pořadí.

Po svém vítězství je sedmý v evropském finančním žebříčku Race To Dubai, v zámořském money listu je k nalezení na 18. pozici, přestože odehrál jen osm turnajů.

Autor: pro iDNES.cz


Najdete na iDNES.czmobilní verze