Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vítěz Octavia Cupu pojede MS cestovních vozů

Alfa Romeo 156 - Mechanici Matějovského stáje Československý motosport chystají okruhový vůz Alfa Romeo 156 v boxech okruhu Monza. | foto: Petr Gabriel

13 2006
Praha - Také v letošním ročníku mistrovství světa cestovních vozů bude mít Česká republika zastoupení. Postará se o to opět tým Československý motosport Stanislava Matějovského. Do vybraných závodů světového seriálu nasadí kanárkově žlutou Alfu Romeo 156 Super 2000. Do její kabiny usedne při premiérovém závodě v Monze na začátku dubna dvaadvacetiletý český jezdec Jiří Janák.

Janák, jenž loni suverénně vládl tuzemskému okruhovému seriálu česká pojišťovna Škoda Octavia Cup, se pokusí navázat na úspěšné vystoupení svého předchůdce v Matějovského týmu – Adama Lacka. Ten s tímto vozem dokázal na stejném okruhu při loňské premiéře vybojovat třetí místo v kategorii soukromých týmů. 

Příprava závodní alfy na sezonu se přestěhovala do Itálie tak, aby vše bylo připraveno na první ostrou zkoušku. Již za týden se totiž tým zúčastní oficiálních předsezónních testů, které na okruhu Monza pořádá promotér seriálu. A pro Janáka to bude první příležitost k seznámení s novým vozem.

Janák doposud na mezinárodní scéně absolvoval pouze několik závodů nově vytvořeného evropského šampionátu Renault Mégane. S jízdními vlastnostmi vozu a novým prostředím se tak musí seznámit až během testování.

"Bude to určitě zatím moje největší zkušenost na okruzích. Strašně se na to těším. Čeká nás tvrdá konkurence a sám jsem zvědavý, jakým způsobem se dokážeme prosadit. Cílem je co nejlepší výsledek, ale dobře vím, že to bude hodně těžké," uvažoval Jiří Janák.

"Je to dobrý závodník, který jezdí několik let. Loni vyhrál seriál Česká pojišťovna Škoda Octavia Cup a nyní dozrál čas, aby zkusil něco nového. Potom se uvidí, jakou cestou se vydá dál. A nejen proto, že start v mistrovství světa je finančně hodně náročný,"  řekl Stanislav Matějovský.

Jeho tým zabezpečí Janákovy starty po technické i organizační stránce. Jezdec bude mít kromě vozu k dispozici dva manažery a tým italských techniků.

"Využíváme zkušeností z loňské sezóny, kdy jsme jako první český tým jeli vybrané závody seriálu mistrovství světa cestovních vozů. Naší snahou bude také Janáka co nejvíce podpořit. Uspět ve světovém šampionátu není vůbec jednoduché, protože na jezdce čeká konkurence těch nejlepších jezdců a vozů," prohlásil Matějovský.

Na testy v Monze doprovodí Janáka ještě mladý pilot Jiří Skula. Také on by se mohl objevit v některém ze závodů MS. Matějovského stáj letos uvidí při podniku MS i fanoušci v Česku. Jeden ze závodů seriálu se po roční přestávce uskuteční v České republice. Cestovní vozy se 2. a 3 září vrátí na trať brněnského Masarykova okruhu.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze