Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vítek už z Argentiny odletěl. Ostatní plavci vyhlíželi tučňáky. Marně

Rostislav Vítek | foto: Jiří Seidl, MF DNES

4 2010
Viedma (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Už bez Rostislava Vítka, nejúspěšnějšího českého dálkového plavce, pokračuje argentinská mise. Zatímco Vítek z Komety Brno v Buenos Aires nasedl do letadla a vrátil se domů, Libor Smolka a Michael Mrůzek z TJ Krnov zamířili na jih.

V patagonské Viedmě je v sobotu čeká závod Světového poháru na 10 kilometrů. "Byl to můj poslední závod, moje poslední návštěva Argentiny," prohlásil Rostislav Vítek po závodě v Santa Fe.

Aby byl opět mezi nejlepšími, mu letos znemožnily potíže s rameny. Nedokončil 15 kilometrů v Rosáriu, v Santa Fe doplaval desátý. "To i pro to, že po minulé sezoně jsem byl unavený a začal jsem pozdě trénovat."
Hlavně si přál svůj poslední argentinský závod dokončit. Když slavný maraton Santa Fe - Coronda na 57 kilometrů vzdáte, pořadatelé pořádně zklamete.

O tom může vyprávět Němec Alexander Studzinsky, který byl letos druhý za Bulharem Petarem Stojčevem. Štuci, jak mu čeští plavci přezdívají, v předchozích dvou letech bral Santa Fe tréninkově a nedokončil je. "Letos se ho před startem ptali, jaké má plány," uvedl Rostislav Vítek. "Když vzdáte, pořadatelé váhají, jestli vás příště pozvou."

O to už čtyřiatřicetiletému Rostislavu Vítkovi nejde. "S organizátory jsem se rozloučil a řekl jim, že jsem tady patrně naposledy." Nyní plánuje, že bude odpočívat. Na další Světové poháry se nechystá. "Ramena potřebují klid, do pořádného tréninku se vrhnu v březnu."

Vítkovým cílem je červencové mistrovství světa v kanadském Robervalu. Vydrží jeho ramena? "Doktoři mě už několik let posílají na operaci, ale dokázal jsem s tím loni plavat slušně," podotkl.

O operaci uvažuje po kariéře. Blíží se? "Tuto sezonu ještě půjdu na maximum a uvidím, jak na tom budu. Hlavně, jestli moje výsledky budou stačit na to, aby mě platil odbor sportu ministerstva vnitra."

Pokud ano, zkusí ještě nějaké závody objet. A co olympiáda v Londýně 2012? "Ta není tak daleko," připustil, že o ní přemýšlí.

Tučňáci do Viedmy nedorazili

Vítek se vracel domů přes Madrid. Další část plavecké výpravy cestovala autobusem z Buenos Aires. Přes noc urazila do Viedmy 900 kilometrů.
"Bylo to v pohodě, byl to příjemný přesun pohodlným lehátkovým autobusem," pochvaloval si Michael Mrůzek.

Plavci trénují v bazénu. Řeku Negro, v níž v sobotu poplavou, si jen prohlédli. A marně vyhlížejí tučňáky. Ti jsou ještě o takových 100 kilometrů níže na pobřeží Atlantického oceánu.

"Jak nám řekli místní, teplota vody v řece je 22 stupňů," podotkl Mrůzek. Připomněl, že v Rosáriu, kde ve svém prvním závodě Světového poháru skončil osmnáctý, měla Parana místy až 40 stupňů Celsia. "To se člověk málem zavařil."

Od Rosária bojoval Michael Mrůzek hlavně se střevními problémy. "Už se cítím lépe, ale nejsem úplně v pořádku," prohlásil. "Rychle se zadýchávám, chybí mi energie"

Utěšovat ho může, že Rio Negro se zdá mnohem čistší než byla Parana, do níž se vlévají splašky ze všech měst a vesnic na jejím toku. Ve světové konkurenci se pokusí potvrdit výborné šesté místo ze Santa Fe Libor Smolka.

"S tím výsledkem jsem maximálně spokojený," uvedl. "Uvidím, kolik sil mi zbylo, na rychlý trénink zatím ještě nemám," upozornil.

Soupeři krnovských plavců budou zejména vítěz Světového poháru Bulhar Petar Stojčev, mistr Evropy Spyridon Gianniotis z Řecka, bronzový z mistrovství světa Jihoafričan Chad Ho a obhájce prvenství Michail Dimitrijev z Izraele.
Autor:


Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?
Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?

Tyhle maminky na eMimino.cz jsou na tom stejně.

Najdete na iDNES.czmobilní verze