Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dvojnásobný atletický šampion Müller: Chtěl jsem čas blíž k limitu

Vít Müller probíhá na republikovém šampionátu v Třinci cílem finálového běhu na 400 metrů překážek. | foto: Eduard Erben, CPA

17 2017
Nejprve si Vít Müller v Třinci doběhl pro svůj první mistrovský titul mezi dospělými na své individuální trati 400 metrů překážek. Už o dvě hodiny později se radoval z dalšího, tentokrát se svými parťáky z hradeckého Sokola ve štafetě na 4x400 metrů.

V úspěšném odpoledni k nim nad překážkami přidal osobní rekord, když poprvé prolomil hranici 50 vteřin, čas pod ní stlačil o osm vteřin. Přestože na popisované odpoledne z letošního domácího šampionátu atletů si bude dvacetiletý borec příjemně připomínat, k úplné dokonalosti vzpomínek mu něco málo chybí.

„Určitě pro mě to byl šampionát, který potěší, ale chtěl jsem se víc přiblížit k B-limitu pro mistrovství světa,“ vysvětluje atlet z Nymburka, jenž před časem začal závodit právě za hradecký Sokol.

Dva mistrovské tituly, na kterých se podílel, udělaly z letošního šampionátu pro hradecký klub historickou událost, kterou si zopakoval po více než padesáti letech.

Těšit vás ale může i to, že jste poprvé v kariéře běžel čtvrtku překážek pod padesát vteřin.
To ano, za její prolomení jsem pochopitelně rád, ale ve hře byl i ten limit, ke kterému mi chyběly skoro tři desetiny vteřiny. Kdybych ho zaběhl, byl by start na mistrovství světa už blízko.

Kde se o něj pokusíte? Necháte si chvíli pauzu, nebo využijete dobré formy?
To druhé, cítíme totiž s trenérem, že forma narůstá. Tak to třeba vyjde příští týden na mistrovství Evropy družstev, kam jsem byl nominován jak na překážky, tak do čtvrtkařské štafety.

Na mistrovství republiky jste vyhrál rozběh a potom i finále, jak těžké vám to připadalo?
Rozběh ano hlavně kvůli počasí, start jsme měli snad v té největší průtrži mračen. Tak jsem to nějak odběhl, naštěstí to stačilo na první místo. A doufal jsem, že se do druhého dne počasí na finále zlepší. Což se naštěstí stalo.

Ve finále jste patřil do širšího okruhu favoritů. Bral jste tuto roli?
Musel jsem, protože jsem měl letos zaběhnutý nejlepší čas, i když jen o jednu setinu.

Splnil jste výborným časem, co soupeři?
Byli velmi kvalitní a vytáhli mě ke skvělému času.

Jeden z největších Jan Tesař ale závod nedokončil, když upadl na jedné z překážek. Zaznamenal jste to?
Slyšel jsem ránu, ale bylo to za mnou, kdo spadl, jsem se ale dozvěděl až později.

Vyhrál jste vcelku s přehledem, jak se vám běželo?
Dobře, i když v závěru to samozřejmě hodně bolelo. Na dvou z posledních překážek už jsem si tolik nepohlídal techniku, šel jsem na ně přes patu a let byl moc dlouhý. Ale rytmus jsem udržel. Tohle ještě musím dopilovat.

Máte před sebou vidinu seniorského mistrovství světa, na co se ještě soustředíte?
Rád bych zaběhl dobrý výsledek na mistrovství Evropy do 22 let, jsem teď na překážkách druhý v evropských tabulkách. A pak bych se také chtěl nominovat na univerziádu.Najdete na iDNES.czmobilní verze