Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Virenque nesmí závodit devět měsíců

29 2000
B e r n - Francouzský cyklista Richard Virenque byl dopingovou komisí Švýcarského cyklistického svazu potrestán za užívání nedovolených podpůrných látek zákazem činnosti na devět měsíců a pokutou 4000 franků. Pětinásobný vítěz soutěže vrchařů na Tour de France přiznal v říjnu při soudním přelíčení s protagonisty dopingového skandálu z předloňského ročníku slavného závodu, že zakázané podpůrné prostředky bral vědomě. Soud v Lille jej minulý týden v pátek zbavil obvinění z aktivního podílu na organizovaném užívání zakázaných podpůrných prostředků ve stáji Festina.

Švýcarský svaz se Virenqueovým případem zabýval proto, že Francouz vlastní švýcarskou závodní licenci. Trest, který mu udělil, vstoupí v platnost 1. února příštího roku. "Richard byl verdiktem komise hluboce zasažen," konstatoval právní zástupce jednatřicetiletého cyklisty. Bývalý kapitán Festiny nyní zvažuje možnost odvolat se ke Sportovní arbitráži v Lausanne.

Jeho manažer Eric Boyer bezprostředně po vynesení trestu prohlásil, že tak určitě učiní. "Verdikt je moc přísný. Zasloužil si druhou šanci," dodal Boyer. Virenque byl v říjnu v Lille obviněn z užívání dopingu a jeho rozšiřování mezi ostatní cyklisty. Při procesu se sice přiznal k používání zakázaných látek, ostatní body žaloby však odmítl a soudu se jej nepovedlo usvědčit.

Skandál stáje Festina vypukl před dvěma lety poté, co bylo ve voze maséra Willyho Voeta krátce před začátkem Tour de France na francouzsko-belgických hranicích objeveno několik ampulí EPO. Festina byla ze závodu okamžitě vyloučena. Tour pak poznamenal přísný dozor policie, která neustále kontrolovala jezdce a prohledávala jejich hotelové pokoje.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze