Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Virenque doping nešířil mezi cyklisty

22 2000
L i l l e - Slavný francouzský cyklista Richard Virenque si oddechl, když jej soud v severofrancouzském Lille zbavil obvinění z aktivního podílu na organizovaném užívání zakázaných podpůrných prostředků ve stáji Festina. Soud označil za viníka podávání zakázaných látek závodníkům před dvěma lety na Tour de France bývalého trenéra Bruna Roussela. Ten dostal podmíněný trest ročního vězení a pokutu 50 000 franků (v přepočtu 265 000 Kč). Postihu se nevyhnul ani fyzioterapeut Willy Voet, který odešel od sodu s podmínečným trestem deseti měsíců vězení a pokutou 30 000 franků (160 000 Kč).

Odsouzeno bylo ještě dalších šest obžalovaných. Mezi nimi i lékař stáje ONCE Nicolas Terrados, který dostal pokutu 45 000 franků (240 000 Kč). Tresty ostatních se pohybovaly od pětiměsíční podmínky a pokuty 10 000 franků (53 000 Kč) pro účetního lékárny Erica Paraniera až k podmínce na devět měsíců s pokutou pro trenéra stáje Francaise des Jeux.

Soud naopak zamítl žalobu Mezinárodní cyklistické unie (UCI), Francouzské cyklistické federace a organizátorů Tour de France, kteří požadovali symbolické odškodné jeden frank za poškození dobrého jména. Soudce poukázal na jejich pasivitu v postupu proti dopinku. Jejich laxní přístup prý zavinil dnešní shovívavé tresty pro obžalované.

Virenque, pětinásobný vrchařský král Tour de France, jenž byl obviněn z užívání dopingu a jeho rozšiřování mezi ostatní cyklisty, se při procesu k používání zakázaných látek přiznal. Ostatní body žaloby však odmítl a soud pro tvrzení žaloby nenašel dostatek důkazů. O závodníkově trestu tak rozhodne až 29. prosince Švýcarská cyklistická unie, která hodlá jeho případ na žádost UCI znovu projednat.

Skandál stáje Festina vypukl před dvěma lety poté, co byl masér Voet přistižen krátce před začátkem Tour de France na francouzsko-belgických hranicích v autě týmu s dodávkou ampulí nedovoleného podpůrného prostředku EPO. Festina byla ze závodu okamžitě vyloučena. Tour však poznamenal přísný dozor policie, která neustále kontrolovala jezdce a prohledávala jejich hotelové pokoje.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze