Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vinokurov chce do svého týmu Kreuzigera. Odejde Čech do Astany?

Roman Kreuziger v dresu stáje Liquigas. Změní ho příští sezonu? | foto: Profimedia.cz

5 2010
Alberto Contador stáj Astana opustil. Kdo jej nahradí? "Uvažujeme o Denisi Meňšovovi a Romanu Kreuzigerovi," prohlásil Alexander Vinokurov, stále závodící "boss" týmu, pro list Sud Ouest. "A proč ne bratři Schleckové? Pokud vím, jejich nový kontrakt ještě není podepsán."

Podruhé během dvou měsíců se tak jméno českého cyklisty spojuje s kazašskou stájí. Poprvé, dva týdny před Tour, spekulace o přestupu popřel: "Je to nesmysl." Nyní na dotaz MF DNES odvětil: "Vím jen to, že by se měl Vinokurov potkat příští týden s mým manažerem. Víc k tomu nemám co říci."

Už na jaře se hovořilo také o jeho možném přestupu do belgické Omegy-Lotto, během Tour však uvedl, že by měl i v roce 2011 jezdit v italském Liquigasu. Ten může na Kreuzigerovy služby uplatnit roční opci. Jenže z té by ho bohatá Astana mohla vyplatit.

Denis Meňšov, další z Vinokurovových tipů, je třetím mužem letošní Tour, kde byl společně s Nizozemcem Gesinkem lídrem stáje Rabobank.

Uvažuje však o přestupu do ruské Kaťuše. Bratři Schleckové mají být tahouny nové lucemburské stáje, která ale ještě oficiálně představena nebyla.

"Astana by se měla v budoucnu víc orientovat na mladé kazašské cyklisty," přeje si Valentin Rechert, generální sekretář Kazašské cyklistické federace. Nicméně mezi nimi kvalitního lídra pro závody Grand Tours zatím nenajdou. A Vinokurov, brzy sedmatřicetiletý, je patrně na tuto roli už příliš starý.

Český exprofesionál Jan Hruška v souvislosti s Kreuzigerovou volbou vybízí: "Nejlepší by pro něj bylo, aby jezdil v týmu, kde bude naprostou jedničkou. Na to, aby dělal domestika, má času dost. I když je Vinokurov dědek, pořád má jeho hlas váhu a rozhoduje o týmu. Ale zase by se mohli vhodně doplňovat. Vino by se mohl zaměřit na jednorázové klasiky a Roman by byl lídrem pro etapové závody."Najdete na iDNES.czmobilní verze